Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pasif içici çocuk agresif oluyor
22 Mayıs 2013 Çarşamba 14:37

Pasif içici çocuk agresif oluyor

Sigara dumanına maruz kalan çocukların yetişkin olduklarında agresif olma olasılıklarının daha fazla olduğu açıklandı.

Küçük çocuk ve bebeklerin pasif içici durumunda olması onların ileriki yaşlarda agresif ve antisosyal olmasının önünü açtığı belirtildi. Kısa süre bile sigara dumanına maruz kalan 10 yaş altı bir çocuğun beyninde hasar olşabileceği ve davranışlarında olumsuz değişiklikler getireceği kaydedildi.

Kanada'daki Montreal Üniversitesi'nden Dr. Linda Pagani ve Dr. Caroline Fitzpatrick sigara dumanına maruz kalan çocuklarda normal olmayan davranışların gelişme olasılığının yüksek olduğunu vurguladılar. Uzmanların yaptığı araştırmada bulguların annenin hamilelik döneminnde sigara içip içmemesi ve aile geçmişlerinde antisosyal davranış bozukluğu olup olmamasından bağımsız olduğu belirtildi.

Journal of Epidemiology and Community Health dergisinde araştırmayı kalema alan Dr. Pagani erken dönemde sigara dumanına maruz kalan çocukların özellikle tehlike altında olduğunu çünkü bu yaştaki çocukların beyin gelişiminin hala devam ettiğini söyledi.

Dr. Pagani "2055 çocuğun verisini inceledim. Pasif içici durumundaki çocukların ki bu geçici de olsa değişmiyor- daha sonraki dönemlerde daha agresif olduğunu gözlemledim" dedi. Uzmanlar sigara dumanı olan ortamda beyne daha az oksijen gittiğinin bunun da merkezi sinir sistemini etkilediğini belirtiyor.

Uzmanlar daha sonraki çalışmada siagara dumanına maruz kalan çocuklarda uzun vadede ne türk sorunlar çıkardığını araştıracaklarını belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA