Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Patlamayla ilgili gözaltılar var
12 Mayıs 2013 Pazar 12:45

Patlamayla ilgili gözaltılar var

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Reyhanlı'da patlamayla ilgili soruşturmada elde edilen ilk bilgileri açıkladı

HATAY'ın Suriye sınırındaki ilçesi Reyhanlı'da dün azrail gibi çarşı merkezine giren 2 araçta yüklü patlayıcıların infilak ettirilmesinin yarattığı cehennemde hayatını kaybedenlerin sayısı neredeyse her saat başı artarak 46'ya ulaştı. Yaralanan 146 kişiden 26'sı ağır olan 51'inin tedavisi hastanede sürüyor. 

Saldırıyla ilgili soruşturma sürdürülürken, Suriye gizli servisi El Muhaberat ile irtibatlı terör örgütüne mensup 9 şüpheli gözaltına alındı, kimlikleri belirlenen bazı kişiler de aranıyor. Reyhanlı'yı yasa boğan saldırıda yaşamını yitirenlerden kimlikleri belirlenip otopsi işlemi tamamlananlar, bazı bakanların da katıldığı törenlerle toprağa verilmeye başlandı.

ENKAZ ALTINDA 17 SAAT SONRA CESEDİ BULUNDU

Dün can pazarının yaşandığı Reyhanlı'daki 2'nci patlamanın olduğu PTT binası civarında yapılan arama çalışmalarında saat 08.00 sıralarında, enkaz halindeki işyerinde 30 yaşlarında bir erkeğin cenazesi çıkarıldı. Reyhanlı Belediyesi'ne ait araçla, kimlik tespiti ve otopsi için Devlet Hastanesi Morgu'na götürüldü. Çok sayıda enkazın bulunduğu patlama yerlerinde, arama çalışmaları sürüyor.

ÖLENLERİN KİMLİKLERİ

Reyhanlı Belediyesi ile 600 metre uzaklıktaki PTT binası önünde dün öğle saatlerinde patlayıcı yüklü iki aracın infilak ettirildiği saldırıda hayatını kaybedenlerin kimliklerinin belirlenmesinde, cesetlerin parçalanması ve yanması nedeniyle büyük güçlük çekildi. 

Patlamadan üzerinden bir gün geçmesine karşın ölen 46 kişiden 3'ü Suriyeli sığınmacı kişiden 34'ünün kimlik tespiti tamamlandı. Aralarında, olay yerinden geçmekte olan bir doktorun da bulunduğu yaşamlarını yitiren kişiler şunlar:

Dr. Nihat Dağ, Nadire Kuvvet (44), Fatma Erboz (3), Ahmet Ceyhan (33), Ahmet Uyar (45), Hulusi Temur (71), Fehmi Karaca (69), Ahmet Okyay (33), Mustafa Yetinç, Yusuf İşgör (22), Murat Yelli (17), Abdo Ersürer (40), Fidan Ersürer, Fidan Zor (40), Meryem Zor (14), Zeynep Zor, Mehmet Ali Şamiloğlu (28), Hakan Çalım (40), Ahmet Hamdi Bozkaya (33), Abdulkadir İşcan (14), Ali Diker (30), Nihal Şimşek (25), Zahide Kuday, Mehmet Şimşek, Murat Yeliz, Mahmut Ayaz, Mehmet Selim Arslan, Koray Cüredioğlu, Oğuzhan Tuna, Oğulcan Tuna, Hüseyin Çolak, Turgay Güdük, Azize Yumuşak, Tahrir Yumuşak.

BAKANLAR OLAY YERLERİNİ İNCELEDİ

Patlamaların ardından Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Hatay'da gece boyu inceleme ve temaslarda bulundu. Bakanlar bugün de hastanelerdeki yaralıları ziyaret edip geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Reyhanlı Kaymakamlığı'nda basına kapalı görüşme yapan bakanlar ve bürokratlar, daha sonra patlamaların olduğu Reyhanlı Belediyesi ve PTT binası çevresinde inceleme yaptı. Burada gazetecilerin sorularını cevapsız bırakan bakanlar, gece kurulan taziye çadırlarını ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, bu toplantı öncesi gazetecilerin "Bir örgütün adı öne çıkıyor" şeklindeki sorusu üzerine, "Bunlar manipülasyon" dedi.

SALDIRIYLA İLGİLİ 9 GÖZALTI

Geceyi Hatay'da geçiren bakanlar, sabah saatlerinde yeniden ilçeye gelerek, ölenlerin yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu, kentten ayrılmadan önce de son durumu değerlendiren bir basın toplantısı yapan bakanlar, saldırıda vatandaşın meydana gelen tüm hasarının devlet tarafından karşılanacağını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Saldırıyı düzenleyenlerden 9'unun yakalanıp gözaltına alındığını, bu şüphelilerin hepsinin de Türk vatandaşı olduğunu, birkaç kişinin daha arandığını söyledi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler de saldırıyı düzenleyen örgütün Suriye istihbaratı El Muhaberat ile irtibatlı bir terör örgütü olduğunu vurularken, gazetecilerin "Acilciler mi?" sorusuna "Her bilgiyi bu aşamada sizlerle paylaşamayız" yanıtını verdi. Olayda güvenlik zafiyeti olup olmadığı sorusuna Bakan Güler, bunları kendi içlerinde değerlendirdiklerini söyledi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin de saldırının Hatay'daki halkı karşı karşıya getirme planının bir parçası olduğu görüşünü savundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA