Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Peygamberin hırkası

11 Ağustos 2013 Pazar 00:19

Yanlış hatırlamıyorsam; Ahmet Cevdet Paşa, "Tarih"inde anlatır: Padişah 2. Mahmut zamanında Arabistan'da ayak biçimli bir taş bulurlar. Bu taşa "Peygamber'in ayak taşı" denilir. Güya Peygamber bir kayaya basmış, taş hamur gibi olmuş; ayak izi orada kalmıştır. Taş, merasimle İstanbul'a getirilir ve görücüye çıkarılır. Şimdi Topkapı Sarayı'nda Mukaddes Emanetler Odası'ndadır.


Bugün her Ramazan'da Peygamber'in hırkası, sakalı, nalını adı altında bazı eşyalar sergileniyor.

Halk da sıraya girip ağlayarak veya tapınma belirtileri göstererek bu eşyaların önünden geçiyor.

21. Yüzyıl Müslümanlığına bakınız ki Peygamberimizin "ilerici" fikirleri gizlenmiş; eşyalar öne çıkartılmış, kutsanmış, fetişleştirilmiş.

HARUN-ÜR REŞİD

Abbasi İmparatorluğu'nun büyük padişahı Harun-ür Reşid sarayında âlimlerle sohbet ederken kapıcılar, yaşlı bir Arab'ın ısrarla Halife'yi görmek istediği söylenir. Padişah, adamın kovulmasını önerenlere, uymaz, kapıcıdan o Arab'ın  istediğini sorar.

"Yaşlı birisi. Elindeki torbada "Peygamberi'in hırkası" olduğunu söylüyor. Onu da ancak size verebilirmiş."

Alimler bu habere gülümserler. Çünkü, o zamana kadar, dönemin kurnaz kişileri, Peygamber hırkası diye ortaya pek çok sahte hırka çıkarmışlardır. Bu yüzden de "Halife hazretleri bu tür insanlara yüz vermeyin!" derler.

Harun-ür Reşid şöyle der: "Ben de biliyorum ki ortalıkta Peygamberin hırkası diye dolaştırılan bu giysiler onun değildir. Ama bu Arap kapıma, Pegamber hırkası dediği  hırka ile gelmiş. Şimdi ben onu kovarsam, sağda solda "Halife Harun; Peygamber'in hırkasına saygısızlık etti. Halifeliği hak etmiyor!" diye dedikodu eder. En iyisi o bez parçasını alıp adamın eline de birkaç altın tutuşturmaktır."

Bu gelenek yüzlerce yıl devam eder. Ortaya sakallar, hırkalar saçılır.

PEYGAMBER PUTÇULUKLA SAVAŞTI

Halbuki  Hazreti Muhammet, hayatı boyunca bu tür putçu dünya görüşüyle mücadele etti. İnsanları akla ve ilime davet etti. "İlim Çin'de bile olsa gidip alınız!" diyen bir Peygamber'in 1400 sene sonraki bağlıları ne yapıyor?

Ramazan'da hem de birkaç şehirde aynı anda "Peygamber'in sakalı" diye bir sakal önünde sıraya geçip o sakala tazim ediyor.

Peygamber'in sakalı olduğunu bilsek; kaldırır bir köşede tarihsel ve dinsel bir anı olarak bulundururuz. Buna itiraz etmem. Ama o sakalı Hübelleştirmek yakışıyor mu günümüzün Müslümanlarına?

Bağlısı bulunduğum dinin bu hale getirilmesine üzülüyorum.

ARABİZM

Dinin özünü gizleyip şekli öne çıkartarak büyük insan Muhammet Mustafa'nın tarihsel ve toplumsal kimliğini gizliyorlar; onu bir tapınç adamı haline getirip gericileştiriyorlar.

Halbuki Hz.Muhammet, Arabistan'daki köleci sömürü düzenine karşı başkaldırmış büyük bir halk adamı ve devrimciydi.

Peygamber'i sadece ibadet ile sınırlayanlar; işte onun bu devrimci kimliğini gizlemeye çalışan düzen yandaşlarıdır.

Devrimci Muhammet'in devrimci İslam'ı zamanla Ebu Süfyan çocukları tarafından Emevi İslamı haline getirildi ve zengin kesimlerin eline verildi.

Böylece doğuş ideallerinin karşısına çıkartılan bir sömürgeci İslam yaratıldı. Arap gelenekleri ile kuvvetlendirilen bu yeni inanç, aslında İslam değil Arabizm idi.

Diğer milletleri "mevali" yani köle gören Emevi İslamı ile, "Ey insanoğlu hepiniz kardeşsiniz!" diyen Muhammet İslamı aynı şey olabilir mi?

***

Devrimci Muhammet ile aramıza konulan hırkaları, sakalları, nalınları kaldırdığımız zaman doğuşa/kaynağa dönmüş olacağız...

Ama İslam'ı dini kullanarak milleti sömürenler bu yeniden doğuşa izin vermediler, vermiyorlar. Televizyonlar, bu putçuluğu, gericiliği İslam'mış gibi kafalarımıza çakıyor.

Buna karşı çıkanlar dinsiz oluyor; putçuluktan nemalanlar ise Müslüman!

Hadi siyasetçiler bu işi teşvik edip halkı uyutarak bir  çıkar düzeni kurmuşlar; sürdürüyorlar. Ya susan ilahiyatçılara ne demeli? Yarın Mahşer günü Peygamber'in huzuruna hangi yüzle çıkacaksınız ey hoca efendiler?

Yoksa dünya malı, öbür dünya saadetinden daha mı tatlı geliyor?

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA