Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PKK cem ve zikir hareketidir
13 Mayıs 2013 Pazartesi 10:42

'PKK cem ve zikir hareketidir'

Abdullah Öcalan, Alevilere çağrıda bulunarak "Kürdistan Alevileri Birliği"nin kurulmasını önerdi.

Abdullah Öcalan, Alevilere çağrıda bulunarak "Kürdistan Alevileri Birliği"nin kurulmasını önerdiği mesajında "tarihi değerlere, cem geleneğine sahip çıkılmalı. Cem geleneği, zikir geleneği büyük bir direniştir diyoruz. Zikir, propaganda devrimciliğidir. Ben semahı da bir gerilla yürüyüşü olarak değerlendiriyorum" dedi.

Demokratik Alevi Federasyonu'nun kongresinin Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde gerçekleştirdiği 5. olağan kongresine okunan mesajda "PKK'nın da bir cem ve zikir hareketi" olduğunu söyleyen Öcalan, “Bu anlamda gerçekten tarihi değerlere, cem geleneğine sahip çıkılmalı. Cem geleneği, zikir geleneği büyük bir direniştir diyoruz. Zikir, propaganda devrimciliğidir. Ben semahı da bir gerilla yürüyüşü olarak değerlendiriyorum” dedi.

Abdullah Öcalan'ın yolladığı mesaj şöyle:

'EGEMENLER AYRIŞTIRDI'

"Aleviler ezildi. Aleviler, Yezitler karşısında ezilen Hüseyinler, İslamcı iktidarların çok amansız saldırıları altında ezilen Zerdüştiler, Kemalizmin ezdiği Kürtler ve komünistlerdir. Aleviler, bunları çok iyi inceleyip, yüksek bir bilinç ve hassasiyetle ele alırlarsa Kerbela’lık olmayabilirler ve tarihte katlandıkları o her türlü zulmün altından ezilmeden çıkabilirler.”

“Biz ise, tüm halklardan tuttuk; Alevi halkasını tuttuk, zîdî halkasını tuttuk, bunun yanında sosyalist halkayı tuttuk. Hepsini PKK içinde sentezleyebildik. Bu insanın birliğidir, çok gereklidir; eşitlik, özgürlük akımının en temel gereksinmesidir.”


'CEM VE SEMAHA ÖNEM VERİRİM'

"Cemi yönetecek, semahı iyi yönetecek pirler örgütlenmeli. Özellikle ben semaha ve ceme çok önem veririm ve hatta bu anlamda da bizim hareketimiz ceme ve semaha çok yakındır. Bu bir cem olayıdır. Cem zaten toplantıdan ileri geliyor. Semah adeta onun sihirli havası içinde hareket etmedir, semahın özü o. Ben özellikle ceme de, semaha da, zikre de çok saygılı olunmasını ve gereklerinin yerine getirilmesini bekliyorum. PKK hareketi bu anlamda modern, gerçek bir cem, zikir ve semah hareketidir.”

"Topraklarımız bütün kültürlerin çiçeklendiği bir zamana tanıklık etmektedir. Çimdi çiçeklenme zamanıdır. Aleviliğin tarihsel mirasına sahip çıkarak başarı kazanacağız. Saygılarımla.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA