Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PKK, rehineleri teslim etti
13 Mart 2013 Çarşamba 12:39

PKK, rehineleri teslim etti

Bölücü örgüt, kaçırdığı 8 kamu görevlisini Kuzey Irak'ta BDP'li vekillerin de bulunduğu heyete teslim etti.

PKK’nın elindeki biri kaymakam sekiz kamu görevlisi BDP milletvekilleri ile İHD ile Mazlum-Der temsilcilerine, Irak Kürdistanı’nın Türkiye sınırına 30 kilometre uzaklığındaki Amediye İlçesi yakınlarındaki Zap bölgesinde teslim edildi. Heyet, 8 kamu görevlisiyle birlikte dönüyor.

PKK’nın elindeki biri kaymakam sekiz kamu görevlisi BDP milletvekilleri ile İHD ile Mazlum-Der temsilcilerine, Irak Kürdistanı’nın Türkiye sınırına 30 kilometre uzaklığındaki Amediye İlçesi yakınlarındaki Zap bölgesinde teslim edilecekti ancak son anda ilginç bir gelişme yaşandı. 

PKK'nın kaçırdığı kamu görevlilerini teslim alacak heyet geldi ancak teslim noktasına yaklaşık 100 metre kala araçları durdu. Araçlardan heyetin güvenliğini sağlayan KDP'ye mensup güvenlik güçleri indi.

O sırada askerleri teslim edecek terör örgütü PKK'ya mensup isimler de heyeti karşılamak üzere bekliyordu. Ancak aniden KDP'li güvenlik güçlerinin uyarısıyla heyet yeniden arabalarına binerek teslim noktasından uzaklaştı.

Bu gelişmeler yaşanırken PKK'lı grup arasında ''Basın mensuplarını gördükleri için gittiler anlaşılan'' konuşması oldu. O sırada heyette olan Diyarbakır İHD Başkanı Raci Bilici'ye telefonda Hürriyet ekibine, ''Önce ben de anlamadım. Ama anlaşılan basını görünce bizi oradan uzaklaştırdılar. Şu anda nereye gittiğimizi bilmiyoruz'' dedi.

KRİZ ÇÖZÜLDÜ

Saatler 10.30'u gösterdiğinde kriz de çözüldü. Kamu görevlilerini teslim alacak heyet geri döndü.

1 saat süren krizden sonra sorun aşıldı. Krizin aşılması üzerine Zap kampına gelen heyeti kalabalık bir PKK'lı grubu karşıladı. Daha sonra terör örgütü PKK Ana Karargah Komitesi üyesi Süleyman Şahin, heyetle birlikte bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. 

PKK'lıların yanı sıra KDP'ye bağlı güvenlik görevlileri de bölgede önlem aldı. Teslimin yapılacağı noktanın 200 metre uzağında teslimin nasıl yapılacağına dair değerlendirme yapıldı. Medya mensupları da uzak bir noktada bekletildi.

Yapılan değerlendirmenin ardından heyet, PKK'lılarla birlikte 8 kamu görevlisinin tutulduğu noktaya gitti. Kısa bir süre sonra heyet kamu görevlilerini alarak teslimin resmen gerçekleştirileceği ve medyanın beklediği alana geldi.

Saatler 11.00'i gösterdiğinde kaçırılan kamu görevlileri heyete teslim edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA