Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Polis 19.00da müdahale edecek mi?
11 Haziran 2013 Salı 17:40

Polis 19.00'da müdahale edecek mi?

Emniyet, Taksim Dayanışması'nın bugün 19.00'da gerçekleştireceği eyleme müdahale olup olmayacağı sorusuna yanıt verdi.

Gezi Parkı’nda devam eden eylemin 15. gününde Taksim Meydanı’nda yine gerginlik yaşandı. Polis ile göstericiler arasında çatışmaların meydana geldiği meydandan yine gaz bulutları yükseldi. Sabah 07.30 sıralarında Dolmabahçe'de toplanan çevik kuvvet ekipleri, Gümüşsuyu üzerinden Taksim’e doğru hareket etti. Çevik kuvvet ekipleri, AKM ve Cumhuriyet Anıtı’ndaki afiş ve pankartları kaldırmaya başladı. Afiş ve pankartları kaldıran polisin, AKM’de sadece Türk bayrağını bıraktı Çevik kuvvet ekipleri, Cumhuriyet Anıtı'nın etrafını sardı. Polis, pankartların yeniden asılması için buradaki nöbeti devam ediyor

MÜDAHALE OLACAK MI?
Taksim Dayanışma Platformu'nun bu akşam 19:00'daTaksim'de basın açıklaması yapma kararı alması akıllara yeniden müdahale olurmu sorusunu getirdi. İstanbulEmniyet Müdürlüğü yetkilileri,  eyleme müdahale olup olmayacağı sorusuna yanıt verdi. Emniyet yetkilileri, Taksim'deki eylemde Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ve Atatürk Anıtı'na bayrak, pankart ve poster asılması ve polise taş atılması gibi fiillerde bulunulmaması durumunda müdahalede bulunmayacaklarını açıkladı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da sabahki müdahalenin ardından yaptığı basın açıklamasında Gezi Parkı'na ve eylemcilere müdahale edilmeyeceğini dile getirmişti.
Mutlu, Atatürk Heykeli, AKM üzerinde asılı olan pankart, döviz, resim ve bunun benzeri materyallerin kaldırılmasına yönelik ve sadece bu amaca matuf olmak üzere emniyet birimleri tarafından bir çalışma gerçekleştirildiğini dile getirerek, “Çalışmanın hedefi, Taksim Meydanı’na çıkıldığı andan itibaren kamuoyu ile net bir şekilde paylaşılmış, hedefleri, sınırları ve kapsamı doğrultusunda detaylı bilgi kamuoyuna detaylı bir şekilde paylaşılmıştır. Bu paylaşımlarda ifade edildiği gibi kesinlikle Gezi Parkı ile ilgili orada bulunan insanlara, gençlere yönelik herhangi bir müdahalenin olmayacağı, keza bu müdahale kapsamında, Taksim’e yönelik de herhangi bir müdahale yaklaşımı içinde bulunmadığımızı ifade ettik ve bu çerçevede şu ana kadar gayretlerimizi yoğun bir şekilde sürdürdük " diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA