Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Polis sıktı o kıpırdamadı
29 Mayıs 2013 Çarşamba 11:21

Polis sıktı o kıpırdamadı

Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında Gezi Parkı’ndaki bir duvar ve bazı ağaçların yıkılmasına engel olmak isteyen gruba, çevik kuvvet biber gazıyla müdahale etti.

 

24 FOTOĞRAF ARASINDA 1 NUMARAYI GÖRDÜ 
Uluslararası haber ajansı Reuters da Taksim'de yaşananları dünyadaki abonelerine servis etti. Öyle ki Osman Orsal çekiği fotoğraflardan biri dünya üzerinde seçilen 24 "Editörün seçimi" fotoğrafı arasında 1 numarayı aldı.

SEMBOL GİBİ OLDU 
Fotoğrafta polis memurlarından birinin genç bir kadının yüzüne gaz sıktığı an ölümsüzleştiriliyor. Bu kare sosyal medyada da Gezi Parkı'ndaki yıkıma verilen tepkinin sembollerinden biri haline geldi

Yeniden inşa edilmesi planlanan Topçu Kışlası tartışmalarıyla gündeme gelen Taksim Gezi Parkı’nın Asker Ocağı Caddesi’ne bakan duvarının 3 metrelik bölümü yayalaştırma projesini yürüten Kalyon İnşaat çalışanları tarafından önceki gece saat 22.00 sıralarında yıkıldı. Durumu gören Taksim Dayanışma Bileşenleri Platformu üyeleri iş makinesinin önüne geçerek yıkımı durdurdu. Gezi parkının yayalaştırma projesine dahil olmadığını savunan aktivistler, parkın içerisine çadır kurarak sabaha kadar nöbet tuttu. Sabah saatlerinde çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na giderek yıkımın durdurulması için dilekçe verirken, parktaki kalabalık çevrede yaşayan gönüllülerin de de katılımıyla arttı. Aktivistler yayalaştırma projesi adı altında Taksim’in ciğerleri olarak nitelendirdikleri ağaçların yıkılmasına tepki göstererek eylemlerine devam edeceklerini belirtti.

O KIZ KONUŞTU

Radikal'den Elif İnce'nin haberine göre fotoğrafı uluslarası basın tarafından paylaşılan ‘kırmızı elbiseli’ şehir plancısı Ceyda Sungur da meselenin kendisine indirgenmesinden rahatsız. Sungur, ‘’Gezi Parkı mücadelesini tek bir kareye indirgememek gerekiyor’’ diyor... Söz direnişçilerde:

Ceyda Sungur, şehir plancısı: Kamu yararı yok sayılıyor

"Dün Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan polis şiddeti hiç şaşırtıcı değil. Özellikle 1 Mayıs’tan sonra en küçük bir protestoda dahi son derece orantısız bir polis şiddetine ve insan hayatını tehdit edecek boyutta biber gazı kullanıldığına şahit oluyoruz. İnsan hayatını bu nebze tehlikeye atan kimyasal bir silahın kullanılması kesinlikle yasaklanmalıdır. Açık ki, kent hakkını savunan her yurttaş, en temel demokratik hakkını kullanmak isteyen her işçi, üniversitesini ve bilimi savunan her öğrenci ya da akademisyen, dün benim maruz kaldığım polis şiddetiyle hatta daha da fazlasıyla her an burun buruna. 1 Mayıs’ta ağır bir şekilde yaralanan Dilan Alp bunun en vahim örneği. Dolayısı ile dünkü kareyi Türkiye’de muhalif olan herkesi susturmayı amaçlayan iktidar baskısının ufak bir detayından ibaret görmek ve 1 yılı aşkın süredir verilen Gezi Parkı mücadelesini tek bir kareye indirgememek gerekiyor. Bugün kent mekanının değişim değerini artıran, kullanım değerini kentin ayrıcalıklıları yararına üreten, şehircilik ilkelerini, planlama esaslarını ve kamu yararını tek bir karar ile yok sayan birçok projeyle tehdit altındayız. Dolayısıyla kenti var eden değerleri tüketen, kenti parçalar halinde dönüştüren bu projeleri neoliberal yeniden üretim mekanizmalarından ayıramayız. Üçüncü köprünün temelinin atıldığını, Gezi Parkı’nın yok edilmeye çalışıldığı bugün tüm yurttaşlar olarak bir araya gelmeli, bir mücadele alanı olan kentimize sahip çıkmalıyız."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA