Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Polisin Şafak baskınından sonra Gezide son durum...
31 Mayıs 2013 Cuma 10:24

Polisin Şafak baskınından sonra Gezi'de son durum...

Taksim Gezi Parkı'nda sabahki müdahalenin ardından boşaltılan park, bariyerlerle çevrildi. CHP'li vekillerinde bulunduğu gruba bir müdahale daha oldu

Gezi Park'ndaki ağaçların yıkılmaması için eylem yapanlara destek veren CHP Genel milletvekili Melda Onur, "İnsanların içeriye sokmuyorsunuz, elinizde bir belge var mı" diye sorunca Polis müdürü, "Vali beyin emri var" diye cevap verdi.

Taksim Gezi Parkı'ndaki yıkımı engellemek için 3 gündür eylem yapan göstericilere bugün sabaha karşı bir kez daha müdahale edildi. Müdahalenin ardından Gezi Parkı kamyonlarla getirilen polis bariyerleriyle çevrilerek kapatıldı.

VALİ BEY'İN EMRİ VAR

CHP Milletvekili Melda Onur'un da aralarında bulunduğu bir grup polis tarafından uzaklaştırıldı. Melda Onur, bir polis müdürüne 'insanların içeriye sokmuyorsunuz, elinizde bir belge var mı' diye sorunca Polis müdürü, 'vali beyin emri var' diye cevap verdi. Parkın girişinde oturmakta direnen bazı göstericiler de çevik kuvvetin müdahalesiyle kaldırıldı.

POLİSTEN HATIRA FOTOĞRAFI

Çeşitli yönlere kaçan kişiler ile peşlerindeki polis arasında Taksim, Dolmabahçe ve Harbiye'de çatışma çıktı. Eylemciler polise taşlarla karşılık verdi. Harbiye’deki müdahalenin ardından Çevik Kuvvet polislerinin gülümseyerek hatıra fotoğrafı çektirmesi dikkat çekti.

VEKİLLERİN BULUNDUĞU GRUBU BİR MÜDAHALE DAHA

Bu arada, Taksim Gezi Parkı'nda ikinci kez polis müdahalesi yaşandı.

Bir grup, CHP milletvekilleri Melda Onur, Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu ile birlikte basın açıklaması için Gezi Parkı'na yürüdü. Polis, milletvekilleri park alanına girdikten sonra arkadan gelen gruba gazlı ve coplu müdahalede bulundu.  Gazeteci Ahmet Şık çıkan arbedede başından yaralanarak Taksim Eğitim ve Araştıma Hastanesi'ne kaldırıldı. Bu arada yoldan geçerken polisin attığı gaz bombaları arabasının camını delerek içeriye giren işadamı Hayrullah Öztürk "Ben de AK Parti'ye oy verdim ama bu gidişat iyi değil. Bu kadar 'ben bilirimcilik' iyi değil. Bu kadar başına buyruk yönetim olmaz. İnsanların düşüncelerine önem verilmeli" dedi. İşadamı Öztürk aracının içinde patlayan gaz bombasından kaçarak kurtulduğunu söyledi.

Müdahalenin ardından dağılan gruptakiler polise taş attı. Gruplardan bir kısmı İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampusu önünden Dolmabahçe istikametine, bir kısmı da Divan Oteli'nin arkasına kaçtı. Dolmabahce yönüne kaçan grup ile polis arasında çıkan çatışmada ağaçlık alandaki otlar tutuştu. Alevler ağaçlara sıçradı. Olay yerine gelen TOMA araçları ile yangın kısa bir süre sonra söndürüldü.

İlk müdahale sırasında gazdan etkilenenler yakındaki bir otele sığındı. Astım hastası olduğu tahmin edilen bir kişi baygınlık geçirdi. Bu kişiye ilk müdahaleyi otel görevlileri yaptı. Ancak uzun uğraşlara rağmen kendisine getirilemeyen kişi yaklaşık yarım saat sonra gelen ambulans ile hastaneye kaldırıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA