Aybars Hünalp / Gazeteci / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aybars Hünalp / Gazeteci / Yazar

Prandelli lider yaptı (!)

06 Aralık 2014 Cumartesi 12:46

Galatasaray’dan kovulan İtalyan teknik direktör Cesare Prandelli zor da olsa lider yaptı. Neyi mi? Kendini. Türkiye Spor Yazarları Derneği için spor haberlerini analiz eden Medya Takip Merkezi’nin Kasım ayı raporuna göre, geride bıraktığımız ay en çok konuşulan teknik direktör Prandelli olmuş. En çok konuşulan futbolcu ise tahmin edebileceğiniz üzere, Milli Takımın Kazakistan maçında tezahürattan etkilenip sahayı terk eden Fenerbahçeli Volkan Demirel olmuş.

KAYAKTA BÜYÜK HEDEF

Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, kayak turizminin getirisini iyi kavramış. Yarar, bu sektöre yapılan yatırımların 7 yılda geri döneceğini söylüyor. Haksız da sayılmaz. Kayak turizmiyle yakından ilgileniyorum. Bizde dağların da bu dağlardaki karın da Avrupa’nın büyük merkezlerinden bir eksiği yok. Bizde kayak turizmi ne yazık ki, 15 günlük sömestr tatiline sıkıştırılmak istenince fiyatlar şişiyor, tesisler de boş kalıyor. Belki Fransa’daki  gibi ülkenin değişik bölgelere göre sömestr tatillerinin farklı dönemlerde yapılması, hem yolların kalabalıklaşmasını engeller hem de tesisleri doldurur.

Türkiye’de 3000’den fazla dağ olsa da 10’unda kış sporu yapılabiliyor. Yapılan 10 tanesinin de sunduğu hizmetler İsviçre, İtalya ve Fransa’da gördüklerimizin çok gerisinde. Avrupa’daki kayak merkezlerinde, bütçesine göre kaldığınız otellerin hepsi aynı pistlere çıkarken Türkiye’de her büyük otelin çevirip kendine ayırdığı pistler olabiliyor.

Kayak sporunun gelişmesi için turizmcilerle kayakçıların ortak projeler üretmesi lazım. Kayseri’de uçaktan inip yarım saatte 6 şeritli yoldan dağa ulaşabilmenize rağmen hala yeterli kadar otel yatırımı yapılmıyor ise bunun nedenlerini sorgulamak lazım. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener, Avrupa Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu üyesi Hasan Arat, TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, TMOK Spor Direktörü Alp Berker, Erzurum Vali Yardımcısı Mustafa Gündoğan, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil ile Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı Dr. Dilek Okuyucu’nun Erzurum’a almak için büyük çaba gösterdiği 2019 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali de  tanıtım için büyük fırsat. Umarız, bu oyunlardan iyi bir geri dönüş sağlarız.Erzurum’a yeni açılan Xanadu Otel gibi başka turizm devlerinin de bizim kar diyarlarına yönelmesi en büyük arzumuz.

ALKIŞLAN EFES VE FENER'E

Basketbol THY Euroleague’de Anadolu Efes de Fenerbahçe Ülker de bu sene çok iyi performans çıkartıyor. Atina’da 18 sayı fark yiyen Fenerbahçe Ülker’in maçını Digitürk LİG TV3’te izlerken ölüp ölüp dirildik. Buradaki maçın 22 sayı farkla alınması sarı - lacivertlilere büyük avantaj sağladı. Keza Anadolu Efes de adeta buldozer gibi  deplasmanda Litvanya’nın Zalgiris takımını 66-57’le geçerek rahatladı. Bu satırları kaleme alırken Galatasaray Liv Hospital maçı bitmemişti. Umarız o da başarılı çıkar da THY Euroleague’de bu sene Türk takımlarının fırtınasından bahsedilir.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA