Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prostat kanserinin düşmanı: Domates
03 Nisan 2013 Çarşamba 11:35

Prostat kanserinin düşmanı: Domates

50 yaş üzerindeki erkeklerin korkulu rüyası olan prostat kanserinden, pişirilmiş domates ile korunabilirsiniiz.

Uzmanlar, 40 yaşından sonra erkeklerde prostat bezi büyümesi yaşandığını belirterek, bu yaşlardan sonra belirli aralıklarla prostat kontrolü yaptırılması gerektiğini ifade ediyorlar. Özellikle prostatın iç kısmının büyüdüğünü dile getiren ürologlar 'Normalde bir kestane büyüklüğünde olan prostat bezi bir elma, hatta bir portakal büyüklüğüne kadar erişebilir.' diyor.

İYİ HUYLU BÜYÜME

Bu kanser çeşidinin 50 yaş üzerindeki erkeklerde en sık görülen rahatsızlıklardan biri olduğunu ifade eden uzmanlar, elde edilen verilere göre 60 yaşındaki erkeklerin yüzde 50'sinde bu hastalığa rastlandığını kaydederek, 80 ve üstü yaşlardaki erkeklerin ise yüzde 90'ında iyi huylu prostat büyümesinin görüldüğünü anımsatıyor.
Prostat kanserinin en önemli özelliğinden birisinin de genelde hiç belirti vermeden ilerlediğini dile getiren ürologlar, belirti göstermesi durumunda ise şu rahatsızlıkları sıralıyor: 'Gündüz sık idrara gitme, gece idrara kalkma, acil işeme isteğine yol açan sıkışma hissi, tuvalete yetişemeden idrar kaçırma, idrara başlamada güçlük, idrar akımında zayıflama ve incelme, damla damla veya kesik kesik idrar yapma, idrar yaptıktan sonra mesanede idrar kalıyor hissi ve ileri dönemlerde hiç idrar yapamama.'

TEDAVİSİ MÜMKÜN
Prostat kanserinin diğer kanser çeşitlerine göre erken teşhis edilmesi durumunda tedavisinin mümkün olduğunu vurgulayan ürologlar, kansere bağlı ölümlerde akciğer kanserinden sonra ikinci olarak prostatın geldiğini söylüyor ve şu öneride bulunuyorlar: Pişirilmiş domates prostat kanserine karşı koruyor. Bu sebeple yemeklerinizde domatesi özellikle yaz aylarında sık sık kullanın.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA