Leyla Liman Oruç / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Leyla Liman Oruç / Yazar

Putin, kocamı hapisten çıkart

15 Aralık 2015 Salı 16:10
 

 

Son günlerde Rusya ile Türkiye arasında yaşanan gerginlikler hepimizin malumudur. Konunun detaylarına inmeye gerek olmadığını düşünüyor zira bu akıl tutulması durumlarını buzullar da bile duyulmuştur diye tahmin ediyorum. Abhazya bağımsız bir Cumhuriyet olup sadece Rusya tarafından tanınmaktadır.

Abhazya’ya gidebilmenin tek yolu da Rusya/Sochi’dir. Transit geçiş dersek hata yapmış olmam diye düşünüyorum. Şükrü Oruç uzun süredir bağlı bulunduğu şirketin Abhazda’ki yatırımlarında görevli olup sık sık gidip geldiği halde hiç sorun yaşamamıştır. Ta ki Rusya ile Türkiye arasında kriz başlayana kadar. Türkiye’den gidişte sınırda 5 saat bekletilmek suretiyle valizlerinde iç çamaşırları dahil ortalığa saçılarak onların fotoğraflarını çekerek anlamsız, mantığa aykırı psikolojik yıpratma yöntemleri uygulanmıştır.

Bilgisayarlarında yaptıkları işe uygun programlar olduğunu, bundan dolayı yanlarında getirdiklerini ifade ettikleri halde dikkate alınmamıştır. Bilgisayarlarına el konularak geçişlerine izin verilmiştir. Bilgisayarlarını geri almaları için kendileri sınıra çağrıldığı gün kötü günlerinde başlangıcı olmuştur. Tam gün anlamsızca sorgu ve bekletilme nezarete atılmayla tamamlanmış ertesi günde mahkeme dahi olmadan 20 gün hapis kararı verilerek bu sürenin dolduğu andan sonra sınır dışı edileceği söylenmiştir. Üst düzey bağlantılarımızın ifadelerine göre açıklama şu olmuştur; yukarıdan kesin ve çok sert emir aldık, Türklere uygulama böyle olacaktır. Hiç bir hukuk ve mantık aramayın.

Bizlerden de yardım istemeyin yardım ettiğimiz taktirde bizi ihbar eden meslektaşlarımız olur biz de yanarız. Ortada hiç bir suç ve suça meyilli bir durum olmadığı halde, hukuki dayanağı sıfır olan bu yaptırımla akıllara zarar bir uygulama yapılıp hapise atılmışlardır. Aynı koğuşta 5 Türk ve çoğu Azeri olmak üzere yaklaşık 25 kişinin olduğu bilgisine ulaştım. Fiziki koşullarının çok kötü olduğu bu koğuşlarda kalacak en son insan olan Şükrü ORUÇ’a ve diğer insanlara uygulanan bu insanlık dışı muamelenin hesabını verebilecek ya da telafi edebilecek kimse var mı diye soruyorum! Aynı gün Rusya’da 20 yıldır deri mağazaları olan, eşi Rus ve 3 çocukları olan bir iş adamını yaka paça sınır dışı ettiklerini öğrendiğimde tedirginliğim bir kat daha attı. Adam tüm yatırımlarını bırakıp sınır dışı edildi. Adama işlerini devretmek ya da ailesiyle bir organizasyon yapması için süre dahi tanınması kararı akıllara zarar bir karardır. Antalya’da yaşadığımız için Ruslar ile iç içe bir yaşam sürmekteyiz. Kendi adıma bundan son derecede hoşnut olduğumu vurgulamak istiyorum. Benim en yakın arkadaşlarım Ruslar. Çocuklarımın en yakın arkadaşlarının anneleri Rus. Biz onlarla akraba olduk. Kan bağı kurduk. Benim sıkıntılarıma bazen Türk arkadaşlarımdan daha çok duyarlı ve yardım sever davrandıklarının da altını çizmeden geçmeyeceğim. Biz Türklere Putin tarafından uygulanan bu tavırlar karşısında üzüntüden göz yaşı döken Rus arkadaşlarıma diyorum ki; Bizi kimse sonsuza dek ayıramayacak. Ne sizin ne bizim hiç bir suçumuz yok. Tamamen siyasi olan bu kararı PROTESTO ediyoruz.

Amerika Rusya ile aramızın iyi olmasını tehlike olarak görüp ortalığı bu şekilde yangın yerine çevirdi. Olayın sadece sınır ihlali ile sınırlı olmadığı dolaşan dedikodularla kafaları karıştırmaya devam ediyor. Amerika’nın ince oyunuyla ilgili duyduklarımı sonra paylaşacağım. Ben Amerika falan bilmem benim bildiğim tek önemli şey; Kişisel hak ve özgürlüklerimizin Avrupa İnsan Hakları standardında korunması ve korunması için ne gerekiyorsa yapılmasıdır. PUTİN’e diyeceğim odur ki; Amerika’nın oyununa bizi alet etme ne senin sade vatandaşının ne de bizim sade vatandaşın hiç bir kusuru yoktur. Konuyu siyasi boyutta değerlendir ve hareket et. Rus Türk akrabalıklarını bozma, aileleri parçalama. Bunun uzun vadede sana zararı dokunacaktır. Git ne derdin varsa Amerika ile hallet. Sen bunun üstesinden gelirsin!

 
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA