Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rabbi ne diyecekmiş...
14 Mayıs 2013 Salı 16:07

'Rabbi ne diyecekmiş...'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında Reyhanlı'da 'ölen 51 kişinin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır' dedi.

İşte o konuşmadan satır başları...

Dün önce Hatay'a sonra Reyhanlı'ya gittim. Hatay bizde çok ayrı yeri olan bir ilimiz. Alevisi sunnisi hp birlikte bir arada yaşıyor. Kimsenin burnu kanamadı. Barış ve huzur içinde yaşadılar. Huzurun adresi inançların merkezi Hatay'dır da diyebiliriz. Anadolu'nun ilk camisi oradadır. Hristiyanlığın en eski kilisesi oradadır. Huzur var o topraklarda. Oradan Reyhanlı'ya gittim. Patlatılan bombalardan sonra kenti görmek hoş değil. Sanki onlarca ton bomba yağdırılmış kente. Herkesin sorduğu bir soru var bunun hesabını kim verecek? Herkes burnundan soluyor. Hükümetin kesinlikle Reyhanlılara Türkiye'ye doğru bilgi vermediğini iddia ediyorlar. Biz işin içindeyiz diyorlar. Bakanların açıklamalarına da tepki var. Kimin ne söylediği belli değil. Neden yasak getirdiler deniyor.

'NEDEN REYHANLI'DAKİ ÇOCUKLARI GÖRMÜYORSUN?'

Hatay'a gittik hastaneye gencecik çocuk. Kendisi damat olmak için oraya gelmiş. Kendisi bir gözünü kaybetti. Biz bunlara layık mıyız? Recep Tayyip Erdoğan sen Suriye'deki çocukları görmüyorsunuz diyorsun sen Reyhanlı'yı neden görmüyorsun?

'ALLAHIN SANA NASIL HİTAP EDECEĞİNE SEN Mİ KARAR VERİYORSUN?'

Çıkmış 'Analar ağlamasın' programında konuşuyor. 'Rabbim öbür dünyada soracak bana" diyor.
Hangi akılla, hangi mantıkla böyle bir şey söyleyebilirsin sen. Rabbi ne diyecekmiş, "Ey Türkiye Cumhuriyet Başbakan'ı"... Bu ne demektir. Allah'ın sana nasıl hitap edeceğine sen mi karar vereceksin. Kendisini öbür dünyada da Türkiye Cumhuriyeti Başbakan'ı ilan edecek. Kimsin sen!

'ÖLEN 51 VATANDAŞIN SORUMLUSU ERDOĞAN'DIR'

Erdoğan'ın annesi ölünce medya yas ilan etmişti. Reyhanlı'da 51 kişi öldü. Korkudan yayın yapamadı. Şimdi 51 kişi öldü. Nerede bu medya. Suriye'dekini bütün dünya görüyor. Türkiye'deki saldırı için sen yayın yasağı getiriyorsun.

Ölen 51 vatandaşın sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır. Ben oraya gittim diye alınganlık gösteriyor. Neymiş Bey Efendi Amerika'dan sonra Hatay ve Reyhanlı'ya gidecekmiş.

'BAŞBAKAN BATI'NIN ORTADOĞU'DAKİ TAŞERONUDUR'

Erdoğan sen ülkeni milletini sevmiyorsun. Batı'nın Ortadoğu'daki taşeronusun. Taşerondan vatansever olmaz. Zaten taşeron olduğun içindir ki sen, 'Ben hertürlü milliyetçiliği ayaklarımın altına aldım' dedin.

Reyhanlı'da dünyanın ölümü oldu. Vatandaş sana güvendi. Bir konuda 76 milyon yurttaşın birlikte hareket etmesi lazım. Terör nereden gelirse gelsin her beraber karşı çıkacağız. Geziden 5 tespitim var. 1.si şu Suriye'deki çatışmalardan ötürü çok sayıda Suriyeli komşu ülkelerin tamamına dağıldı. Bize gelen çadılarlarda kalan Suriyelilerle bir sorunumuz yok.

'PARASI OLANLA OLMAYANA AYRI MUAMELE YAPILMIŞ'

Ama çadırın dışında mülteci kampı dışında ne olduğu belirsiz insanların elini kolunu sallayarak kente gelmeleri ev tutmaları bomba yapmaları bizim kabul edeceğimiz bir şey değildir. Bunu Reyhanlı'da yaşıyan yurttaşlarımız biliyor. Almışsınız insanları iş yeri açıyor, neye göre iş yeri açıyor. Bizim insanlarımız Suriyelilerle münakaşa ettiğinde gözaltına alınıyor. Buna kim izin verebilir. Bakın mülteciler sadece bizde yok Ürdün'de var. Olay var mı, kavga var mı? Nerede var Türkiye'de var. Elini silah alan elini kolunu sallayarak gelmiştir. Parası olana başka olmayana başka muamele yapılmıştır.

'İKİNCİ TESPİTİMİZ: İSTİHBARAT ZAAFİYETİ'

İkinci tespitimiz istihbarat zaafiyeti. Hatay'da her türden istihbaratçı var. Kamu görevlileri şikayetçi. Her türlü teröre açık. Yabancı devletlerin askerleri cirit atıyor Hatay'da. Tüm bunları git Reyhanlı'ya sor Recep Tayyip Erdoğan. Onlara gelince tık yok. TC vatandaşına gelince hepsinin telefonları dinleniyor. Yahu sen gidip teröristin telefonunu dinlesene.

'BU ADAMLAR BOMBA YERLEŞTİRİRKEN NEREDEYDİN?'

Patlama oldu 24 saat içerisinde failler yakalandı diyor. 24 saatin öcnesine neden bakmıyorsun. Bu adamlar bomba yerleştirirken sen neredeydin. 51 vatandaş hayatını kaybetti. Sen ne yapıyorsun. Gelsin eylemini yapsın, bomba patlatsın, insanlar ölsün... Sen gidip araştırma yap.

'SENİN NEFES ALIŞINI BİLE İZLİYORUZ'

İstihbaratı kendi vatandaşın için siyasi ikbalin için kullanırsan Türkiye'nin başını beladan kurtaramazsın. Senin nefes alışını bile izliyoruz. Kılıçdaroğlu diyordu. Bir de şu teröristlerin nefes alışını izlesen. Hemen arkadan biz güçlü devletiz diyor. Devlet güçlü de sen değilsin.

'SEN KULLANILAN BİR BAŞBAKANSIN'

Güçlü devlet teröre papuç bırakmaz, askerinin başına çuval geçirilirken sessiz kalmaz. Güçlü devletin Başbakan'ına bunu kullanın demez. Sen kullanılan bir Başbakansın.

ÜÇÜNCÜ TESPİTİMİZ: BİZİM SINIR DİYE BİR ŞEYİMİZ KALMAMIŞ'

Üçüncü tespitimiz bizim sınır diye bir şeyimiz kalmamış. Tam yol geçen hanı. Sen nasıl bir devletsin. Burada her türlü marjinal, radikal teröriste yer açtın. Etrafına çevirdin, burada eğitim yapın dedin. Eline silah verdin. Git Suriye'ye orada kardeşini öldür dedin. Bu yakışır mı Başbakan'a. Türkiye'yi Bekaa Vadisi'ne döndürdüler.

Özgür Suriye Ordusu, karargahını Türkiye diye ilan ediyor. Tüm dünyaya duyuruyor. Biz olmaz diyoruz. Recep Tayyip Erdoğan olur diyor. Eğer siz sınırı kaldırdıysanız bunun bir gerekçesi vardır. Her türlü terörist grubunu Türkiye'ye davet ediyorsunuz. Gümrük olsa hüviyet tespiti yapacak.

'SINIR NAMUSSA O SINIRI KİM KALDIRDI?'

Sınır boylarına zaman zaman giderim. Askerleri de ziyaret ederiz. Kapıda şu yazar. Hudut namustur diye yazar. Biz oraya gittğimizde asker gelir tekmil verir. Eğer sınır namuzsa o sınırı kim kaldırdı. Recep Bey! Hepimizin üzerinde durup düşünmesi gereken bir olaydır. 870 kmlik alan sınır yok.

'ESADI'I SUÇLAMAK KOLAY'

Şimdi kalkıp Esad'ı suçlamak kolay. Sınırı koruyacak olan biziz. Kim size sınırı yol geçen hanına döndürün diye talimat verdi. Recep Tayyip Erdoğan. Reyhanlı'da birisi şunu söyledi; Çocukları askerlik yapmadı ki... Onlar sınır nedir bilmezler. Bir vatandaşı o noktaya getirdiysen bunun hesabını be Erdoğan'a sorarım.

'DÖRDÜNCÜ TESPİTİMİZ: DIŞ POLİTİKA'

Dördüncü tespitimiz dış politika arkadaşlar. Kendilerine söyledik. Arkadaş senin bu dış politikan yanlıştır faturası acı olur. Ama bizi dinlemediler. Biz haklı çıktık. Kim ülkesini savundu. Biz savunduk. Ben hiç bir zaman Esad benim kardeşimdir demedim, ben hiç bir zaman eşimi alıp Esad'la tatile çıkmadım. Bizi suçlayan Recep Tayyip Erdoğan.

'AL BİR DİKTATÖRÜ, VUR BİR DİKTATÖRE'

Neymiş efendim Suriye'de demokrasi yokmuş. Suriye'ye demokrasi getiecekmiş. Esad'la Recep Tayyip Erdoğan arasında sadece nüans farkı var. İkisi de aynı. Al bir diktatörü, vur bir diktatöre...

'DAVUTOĞLU O KOLTUKTA OTURDUĞU SÜRECE HUZUR YOK'

Ben Davutoğlu için 'çapsız' bir Dışişleri Bakanı demiştim. Parmak işaretiyle çağrılan bir Dışişleri Bakanı demiştim. Her şeyi biliyoruz. Biz boşuna siz Batı'nın egemen güçletinin ortadoğu'daki taşeronusuz demiyoruz. Ülkenizin çıkarlarını savunmuyorsunuz. Eğer dış politikayı başka bir ülkenin çıkarları üzerine inşaa edersiniz kendi ülkenizin vatandaşını tehlikeye atarsınız. Dış politikada sıfır sorun diye başladı bunlar. Hiç bir sorun olmayacaktı. Şimdi İsrail Suriye'yi vuruyor. Recep Tayyip Erdoğan, "Aslansın biraz daha vur" diyor. Böyle bir anlayış olabilir mi? O koltukta Davutoğlu, Başbakanlık koltuğunda da Recep Tayyip Erdoğan oturduğu sürece bu ülkeye huzur gelmeyecektir.

Türkiye'nin en kanlı terör eylemleri bu iktidar döneminde olmuştur. Vatandaşın üstünde baskı var. Türkiye'nin iyi yönetilmediği konusunda kanaat sahibi olan her yurttaşımı bir kez daha düşünmeye davet ediyorum. Yeter ki kimsenin önünde eğilmeyen, halkına hesap veren bir iktidarı getirin. O iktidarın adı CHP'dir.

'BEŞİNCİ TESPİTİM: TÜRKİYE İYİ YÖNETİLMİYOR'

Beşinci tespitim Türkiye iyi yönetilmiyor. Türkiye’nin en kanlı terör eylemleri bu iktidar döneminde olmuştur. Çiftçisi esnafı sanayici memnun değil. Baskı var terör var vatandaşın üstünde. Ve bunu demokrasi diye satacaklar, satacaklar sanıyorlar.

'ATMA RECEP DİN KARDEŞİYİZ'
10 yıl önce IMF’ye 23,5 milyarlık borçla Türkiye’yi devraldık. IMF ile stand by anlaşması yapmadık” diyor. Birinci yalan 22 milyar dolarlık borcun vardı. O günden bugüne IMF ile standby anlaşması yapmadık diyor.

Bizim güzel bir lafımız var “Atma Recep din kardeşiyiz” diye. Yazı yazılmış, mektup kime gönderiliyor IMF’ye. 10 milyar dolar alıyorlar bunun karşısında. 19. Standby anlaşmasını yaptılar. Diyor ki ödediğim en son taksit diğer hükümetlerindi.

'BORÇLAR AZALDI MI?'

Ama bütün bunlara rağmen borçlarımız ödenmesi güzel değil mi? Güzel tabi. Ama peki borçlar azaldı mı? 38 milyar dolarlık özelleştirme yaptınız. Geçmiş hükümetlerin fabrikalarını sattınız. 2002’de IMF’nin borcu dahi Türkiye’nin dış borcu 129,5 milyar dolar.

Peki 2013’te ne? 337 milyar dolar. IMF’nin borcunu ödedin. Borcun adresi değişti. Başka kurumlar çıktı şimdi borcu ödemeniz gerekir.

Gelelim vatandaşın borcuna. Tüketici kredi borcuna bakalım. 2002’de 2 milyar lira. 2013’de 2 milyardan, 206 milyar liraya çıkıyor. Tüketici kredi borcu.Vatandaşın borcundaki artış yüzdesine, yüzde 9282 artış var. Vatandaşın borç batağına soktun sen Recep Tayyip Erdoğan. Bu rakamları neden söylemiyorsun?

Bir de kredi kartı borcu var. 2002’de borç 4 milyar lira. 2013’te 4 milyar lira çıkmış 73 milyar lira.

Recep Tayyip Erdoğan şunu çok iyi bil. Bütün bu borçların üstesinden gelecek iktidar CHP’dir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA