Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rakkaya beklenen operasyon başladı
06 Kasım 2016 Pazar 16:00

Rakka'ya beklenen operasyon başladı

ABD destekli Suriye Demokratik Güçlerinin, dinci terör örgütü IŞİD'in Suriye'deki fiili 'başkenti' Rakka'ya operasyon başlattığını bildirildi.

Kanlı terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin öncülüğünü yaptığı SDG, Rakka'nın DEAŞ'tan alınması için dün gece başlatılan operasyona ABD'nin havadan destek vereceğini açıkladı.

Rakka'ya yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Ayn İssa kasabasında basın toplantısı düzenleyen SDG komutanları, terör örgütü DEAŞ'ın Suriye'deki kalesi konumunda olan kente düzenlenen "Fırat'ın Gazabı" adlı operasyona sadece SDG mensuplarının katılacağını belirtti.

SDG sözcüsü Jihan Şeyh Ahmed, operasyona yaklaşık 30 bin SDG mensubunun katılacağını söyledi.

 TÜRKİYE ROL ALMAYACAK

SDG Sözcüsü Talal Silo ise AFP'ye yaptığı açıklamada, operasyonun iki aşamalı olacağını, ilk olarak Rakka'nın kırsal bölgelerinin kurtarılıp kentin izole edileceğini, sonra da kentin kontrolünün ele geçirileceğini söyledi.

SSG'nin Rakka Operasyonu için ABD liderliğindeki koalisyondan tanksavar füzeleri de dâhil olmak üzere yeni silahlar aldığını söyleyen Silo, “Savaş kolay olmayacak ve kesin, dikkatli operasyonlar gerektirecek. Zira IŞİD, Rakka'yı kaybetmesinin Suriye'de işinin bittiği anlamına geleceğinin bilinci ile kalesini savunacak” dedi.

Talal Silo, ABD ile varılan anlaşmanın, Türkiye’nin harekâtta rol almayacağını güvence altına aldığını belirtti. Silo, “ABD öncülüğündeki koalisyon güçleriyle Türkiye’nin ya da onunla müttefik silahlı güçlerin operasyonda rol almayacağına yönelik kesin bir anlaşmaya vardık” şeklinde konuştu.

ANKARA’NIN TÜM İTİRAZLARINA RAĞMEN…

ABD, bir süredir IŞİD’in başkent olarak gördüğü Suriye’nin doğusundaki Rakka kentinin geri alınması için düzenlenecek operasyonun planlamasını yapıyordu.

Planlamanın önündeki en büyük engellerden birini, ABD’nin Suriye’de işbirliği yaptığı PYD/YPG’yi, Türkiye’nin terör örgütü olarak görmesi oluşturuyordu.

Türkiye, Rakka Harekâtı’nda YPG güçlerinin kullanılmasına bu gerekçeyle karşı çıkıyordu. Fakat ABD, Suriye Demokratik Güçleri’nin operasyonun Rakka’nın kuşatılmasını içeren ilk aşamasında kullanılması yönünde nihai karar almıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA