Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Reyhanlıda yanmış bayrakla protesto yürüyüşü
13 Mayıs 2013 Pazartesi 14:26

Reyhanlı'da yanmış bayrakla protesto yürüyüşü

49 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırılardan zarar gören esnaf, enkazda buldukları yanmış Türk Bayrağı ile yürüyüş yaptı.

Geçen cumartesi günü öğle saatlerinde meydana gelen bombalı saldırıların meydana geldiği ilçe merkezindeki Atatürk Caddesi üzerinde olay yeri inceleme ekipleri çalışmalarını tamamladı. 7 kamu binası, 735 işyeri, 120 konut ve 63 taşıtın zarar gördüğü bölgede enkaz kaldırma çalışması gece boyunca sürdü.

Bu sabah saatlerinden itibaren de patlamaların yaşandığı cadde, yaya ve taşıt trafiğine açıldı. Reyhanlı esnafı, zarar gören işyerlerine gelip kendi imkanlarıyla temizlik yapmaya başladı. İşyerlerinin harap halini gören esnaf, terörü lanetledi. Zaman zaman hükümet karşıtı sloganlar da atıldı.

İkinci patlamanın meydana geldiği PTT binası yakınında bir esnaf işyerindeki enkaz arasında bir bölümü yanmış Türk bayrağını çıkarıp, meslektaşlarına ve gazetecilere gösterdi. Çevredeki diğer işyeri sahipleri de öfkeli esnafın çevresinde bir araya geldi. Terörü lanetleyen yaklaşık 150 esnaf, ikinci patlamanın meydana geldiği yerden 600 metre kadar yürüyüp, ilk patlamanın meydana geldiği Belediye Binası önüne geldi. Esnafın protesto yürüyüşünü güvenlik güçleri uzaktan takip etti. Belediye Binası önünde de tepkilerini sürdüren işyeri sahipleri, şiddetli yağmur yağmaya başlayınca bir süre sonra dağılıp, dükkanlarına döndü.


Hasar gören binalarda temizlik çalışması gün boyu sürdü. Çevre illerden camcı esnafı Reyhanlı’ya gelerek, kırılan camların yerine yenilerini taktı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA