Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rus milyarderin ölüm nedeni belirlendi
26 Mart 2013 Salı 12:46

Rus milyarderin ölüm nedeni belirlendi

Londra'daki evinde ölü bulunan Rus Oligark Berezovski ile ilgili ilk bulgulara ulaşıldı.

Geçtiğimiz Cumartesi Londra’daki evinde ölü bulunan Rus oligark Boris Berezovski’nin asılma suretiyle nefes alamaması sonucu hayatını kaybettiği açıklandı. Dün Rusya’nın en zenginleri arasında sayılan Roman Abramoviç’in ABD’de gözaltına alındığı iddialarının ölümüyle bağdaştırıldığı Berezovski'nin cesedinin yanında bulunan atkı ile kendini asmış olabileceği polis tarafından ima ediliyor. Fakat İngiliz polisi soruşturmanın devamı için açık kapı bırakıyor.

Ancak ölen kişinin karizmatik kimliği göz önünde bulundurularak oligarkın ölümünde son noktanın konması için bir de biyolojik analiz yapılacağı belirtildi.

İngiliz adli tıp yetkililerinin Pazartesi akşamı açıkladığı ilk ölüm raporu ünlü iş adamının yakın çevresi tatmin etmedi. Berezovski’nin intihar etmeyi planlamış olsaydı kesinlikle bir veda mektubu bırakacağından emin olan eski eşi Galina Beşerova, “İntihar varsayımı eski kocamın hayat tarzıyla bağdaşmıyor. Hayatını bu şekilde sonlandıracak bir adam değildi” açıklamasını yaptı.

 

Sürgünde yasayan oligarkın eski iş ortaklarından Yuriy Dubov ise ilginç bir ayrıntıyı batılı gazetecilerle paylaştı. Dubov’a göre Berezovski öldüğü gün köşkte tek başınaydı. Yanında çalışan eski Mosad ajanı da evde bulunmuyordu. Berezovski ona Cuma akşamı saat 22:00 civarında bir görev verdi ve koruma sabah saat 3:00 civarına kadar şehirdeydi. Yani Berezovski altı saat Ascot kasabasındaki köşkte tek başınaydı. Koruma görevlisi dışarıda bulunduğu sürede patronundan cevapsız üç telefon çağrısı aldı. Telefonunun çaldığını görmeyen koruma üçüncü çağrıyı farkedip apar topar eve döndü. Köşkteki banyonun kapısı içerden kapalı olduğu için kapıyı kıran koruma Berezovski’nin cesediyle karşılaştı. Oligarkın buraya banyo yapmak için kapanmadığı da elbiselerinin üzerinde olmasından anlaşılıyor. Atkı ise cansız bedenin yanında bulunuyordu.

Berezovski’nin görevde kalan yegane koruması tarafından anlatılan oligarkın son saatleri akıllarda elbette bir şüphe ihtimali bırakıyor. Ancak olayda tarafsız İngiliz polisinin evde 48 saat boyunca yaptığı titiz araştırma herhangi bir darp olayına rastlanmadığı şeklindeydi.

Otopsi sonucunu açıklayan İngiliz polisi yine de soruşturmanın devamı için açık kapı bırakması da dikkat çekti. Raporda "Berezovski kendini asarak intihar etmiştir" ifadesi yerine, "Berezovski asılma sonucu nefes alamadığı için hayatını kaybetmiştir" denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA