Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Ruslar neden Müslüman olmadı?

25 Aralık 2014 Perşembe 11:23

Türkiye son zamanlarda Rusya’ya yöneldi. Belki, daha düne kadar Moskof diye kötülediğimiz bir ülkeye ve millete yönelmemiz birilerine gerip gelebilir. Ama tarihi ayrıntılı olarak inceleyenler görecektir ki Türkler ile Ruslar iç içe geçmiş iki büyük millettir.

Kız alıp veren, ittifaklar kuran bu iki halkın günümüzde kanlı bıçaklı iki düşman millet gibi gösterilmesi, bölge üzerinde egemenlik kurmak isteyen yakın ve uzak emperyalist güçlerin yarattığı yapay bir durumdur. 

Türkler, Milattan Önce 209’dan başlayarak geniş  coğrafyalara egemen oldular. Böylece Çin, Pers, Bizans İmparatorluğu gibi güçlü devletlere komşu haline geldiler. Daha sonra Araplar’la uzun süren savaşlar yaptılar. Bu süreçte kuzey Türkleri; Ruslarla da ilişkiye geçtiler. 

Hemen belirtelim ki Moğolistan-Altay hattından Hunların baskısıyla Batı’ya doğru çekilen Yüeçiler (Kıpçak Türkleri) Anadolu’dan bin sene kadar önce bugünkü Ukrayna hattına girmişlerdi. Bunlara daha sonra Batı Hun Türkleri, Bulgar Türkleri, Oğuzlar eklendiler. Ukrayna hattında yüz yıllarca Peçenek Türkleri at koşturdular. Bunların bir koluna daha sonra Kıpçak denildi. Ruslar Poloves, Avrupalılar ise Kuman adını verdiler bu Sarı Türklere…

***

Ruslar; tarih sahnesine Türklerden sonra ortaya çıktılar. Bunlar Bizans ve Türklerle ilişki içindeydiler. Uzun süre yağmacılık seferleriyle ayakta kaldılar ve paralı asker olarak Bizans ve Türk ordularında görev yaptılar. 

TOPLANTIDA KABUL EDİLEN DİN

Rusların eski dini çok Tanrılı bir yapıya dayanıyordu. 10. yüzyılın sonuna doğru bu bölge Musevilik (Hazarya üzerinden), Müslümanlık (Doğudan, İtil Bulgarları ve bazı Guzlar ve Peçenekler aracılığıyla) ve Hıristiyanlık (Güneyden Bizans, Ortodoks; batıdan Germenler) tarafından baskı altına alınmıştı. Kief Knazı Vladimir, bu dinlerden birisi seçecekti. Bu yüzden üç dinin temsilcilerini çağırıp onlarla konuştu. Yahudi dininin temsilcisi Hazaryalı Yahudi ile Knaz Vladimir arasında şöyle bir konuşma geçiyor: 

Vladimir sordu: ‘Sizin din kurallarınızda ne var?’ 

Onlar cevap verdiler: ‘Sünnet olmak, domuz ve tavşan eti yememek, cumartesi gününü mübarek gün kabul etmek.’ 

O yine sordu: ‘Sizin ülkeniz nerededir?’ 

Onlar cevap verdiler: ‘Kudüs’tedir.’ 

O tekrar sordu: ‘Onun orada olduğu kesin mi?’ 

Ve cevap verdiler: ‘Tanrı bizim atalarımıza öfkelendi ve günahlarımızdan ötürü bizi çeşitli ülkelere dağıttı. Topraklarımızı ise Hıristiyanlara verdi.’ 

Bunun üzerine Vladimir dedi ki: ‘Farklı bir dinden bahsediyorsunuz ama kendiniz Tanrı tarafından tard edilmiş ve dört bir yana dağıtılmışsınız. Eğer Tanrı sizi ve dininizi sevseydi başkalarının ülkelerine dağıtılmazdınız. Bizim başımıza da aynı şeyler gelsin mi istiyorsunuz? (Aktaran: Prof. L. M. Gumilev; Eski Ruslar ve Büyük Bozkır Halkları, s. 299)” 

Knaz Vladimir; güneyden (Kafkasya hattı) ve doğudan (Bulgar-Peçenek) gelen İslam baskısı nedeniyle, bu dini önemli bir seçenek olarak görmüş olmalıdır. Gel gör ki bir ayrıntı, Vladimir’i korkutmuştur. O da şudur: Knaz, Bulgar Müslümanlara İslam dininin kurallarını sormuş; bu kişiler de Müslümanlığın temel şartlarından birisinin “içkiyi yasaklaması” olduğunu söylemişlerdir. 

Alkolik olmayan ama akşamları sofra kurup burada çakırkeyf olana kadar şarap içen Vladimir’in bu alışkanlığını terk etmesi mümkün değildi. Kendisi bunu kabul etse bile sofra kurup çevresine oturttuğu dostları bu alışkanlıklarını neden terk etsinlerdi ki? Knaz, Müslümanlığı seçerse bu dostlarını terk etmiş sayılacaktı. Bu da Kief’teki egemenliği tehlikeye atmak olacaktı. 

İşte bu yüzden Ruslara seçenek olarak Kief halkının pek de hoşlanmadığı Ortodoksluk kalıyordu. Bu yüzden Rus yöneticileri din olarak Hıristiyanlığı kabul ettiler. Bölgenin en kalabalık halkının Hıristiyanlığa geçmesi; oralarda yaşayan Türklerin de Hıristiyanlaşması sonucunu doğurdu. İçki yasağı, bu haliyle de dünya tarihini etkileyen bir sebep oldu.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA