Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rüşvetin belgesi!
29 Nisan 2013 Pazartesi 17:12

Rüşvetin belgesi!

Zabıta memuru rüşvetten tutuklandı

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nde görevli zabıta memuru N.S., rüşvet aldığı iddiasıyla çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı. M.K. adlı esnaftan rüşvet aldığı gizli kamerayla belgelenen zabıtanın bugüne kadar aynı kişiden 6 bin lira rüşevet aldığı iddia edildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi zabıtasındaki rüşvet iddialarına ilişkin soruşturma, Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın'ın Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusuyla başladı. Mart ayında belediyeye ulaşan ve zabıta memuru N.S.'nin bir esnaftan para aldığı görüntülerin yer aldığı CD üzerine soruşturma başlatıldı.

Konuyla ilgili soruşturma yürüten Teftiş Kurulu Başkanlığı, raporunda zabıta memurunun rüşvet aldığının açık şekilde kanıtlanmakta olduğunu yazdı. Teftiş Kurulu Başkanlığı, gerek tarafların ifadesi ve görüntüleri incelemesinin ardından konuyla ilgili kanaatine raporda şu şekilde yer verdi:

"Zabıta Dairesi personeli N.S.'nin M.K. isimli vatandaştan 'Sağol ağabey, bizi idare ettiğin için' diyerek para alması sonrasında, M.K.'nın başka bir tezgah açmasına ilişkin konuşmaları M.K.'nın ifadesinde Cumhuriyet Meydanı'ndaki bir işyerinin önünde dondurmacılık yapabilmek için N.S.'ye rüşvet verdiğini beyan etmesiyle birlikte değerlendirildiğinde, N.S.'nin M.K.'dan görev ve yetkisi gereği yapması gereken bir işi yapmamak üzere rüşvet aldığı kanıtlanmaktadır."

M.K.'nın gömlek cebindeki gizli kamerayla çekildiği tahmin edilen görüntülerde, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı'nın yanındaki çay ocağında M.K.'yı gören zabıta N.S., boş bir odaya giriyor. Arkasından aynı odaya giren M.K., "Sağol N. ağabey bizi idare ettiğin için" diyerek 50 TL ve 20 TL'den oluşan bir miktar parayı uzatıyor. Dışarıyı kontrol ederek parayı alan zabıta memuru N.S., rahat bir şekilde "Çay, kahve ne içersin?" diye soruyor. Çaylar söylenirken, sigarasını yakan N.S. ile M.K. arasında bu sırada yeni tezgah yeri için bir pazarlık başlıyor. İkili arasında yeni tezgah yerine ilişkin konuşmalar şöyle gelişiyor:

M.K.: Ağabey o dediğim şeyi ne yaptın?

N.S.: İmkansız.

M.K.: İdareten bir şey yapsana ağabey, kaçak göçek, koysunlar beni.

N.S.: Kimse seni oraya koydurmaz, tövbe koydurmaz.

M.K.: Tezgah koymayacağım ağabey senin bildiğin tezgahlardan değil. Topu topu şu kadarlık bir şey koyacağım. Paket fıstık satacağım.

N.S.: Ben orada 'Bunu idare edin' diyemem kimseye. Kimseye diyemem.

M.K.: Diyemez misin?

N.S.: Orası EKDAĞ'a (Belediye şirketi) ait. EKDAĞ'ın oradaki tüm işletmeler oraya bir tezgah atmak için neler yapıyor. Bir tane oraya bir şey yaptığımız zaman bizim anamızı bellerler. Ben sizi Y.'ye götürdüm.

M.K.: Y. de bizden ama. Onu bağlarız ya.

N.S.: (Sinirlenerek) O zaman Y.'yi bağla.

M.K.: Y. ile konuşayım ben onu. Belediye tarafındaki arkadaşları da sen halledersin.

N.S.: Ama oradaki esnaflar şikayet ederse?

M.K.: Gelsinler alsınlar ağabey, beni kovsunlar bir şey olmaz. Benim tezgahımın maliyeti 20 lira. Ben paket kuruyemiş yapacağım, satıldıkça vereceğim. Benim orada yapacağım bu iş."

Gizli kamerayla çekilen, kamera tarihinde 2009 yazan fakat 2011 yılında geçen görüşmeye ait 2 dakika 28 saniyelik görüntüler zabıta memuru N.S.'nin, "Ben Y.'yi çağırayım o zaman" diyerek odadan çıkmasıyla sona eriyor.

Olaydan neredeyse 2 yıl sonra Büyükşehir Belediyesi'ne yapılan şikayete bağlı olarak başlatılan soruşturma çerçevesinde Teftiş Kurulu Başkanlığı, raporunu 22 Mart'ta hazırlayarak Başkan Mustafa Akaydın'a teslim etti. Başkan Akaydın ise 25 Mart'ta rapora ilişkin olur vererek 1 Nisan Pazartesi günü konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

İhbar üzerine N.S. hakkında başlatılan soruşturma çerçevesinde geçen perşembe günü nöbetçi mahkemeye sevk edilen zabıta memuru N.S., rüşvet suçlamasıyla tutuklandı.
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA