Dr. Murat Topoğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dr. Murat Topoğlu / Yazar

Saç dökülmelerinin tedavisi

08 Ocak 2015 Perşembe 16:42

Saç mezoterapisi; saçın ihtiyacı olan vitamin, mineral ve proteinlerin saçlı deri içine özel bir yöntemle enjekte edilmesi yöntemidir.
Saçlı deri, keratin tabakası içerdiği için, dışarıdan uygulanan şampuan, losyon ya da  ampuller saçın köküne nüfuz edemez ve istenilen etkiyi yapamaz. Ancak mezoterapi yöntemiyle enjekte edilen vitaminler saç köküne ulaşır ve saç kökünü besleyip saçın daha sağlıklı çıkmasını sağlar.

Normal erişkin bir insanda 5 milyon kıl kökü vardır. Bunun yaklaşık 100.000 adedi başta bulunan saç telleridir. Normalde günde 100 saç teli dökülür ve bir o kadarı da çıkar. 100 den fazla dökülmesi problem olduğunu gösterir.

Saç kıllarının bir yaşam süreci vardır. Saç kılları uzamaya başladığı andan itibaren,  ortalama 4 ila 7 yıl canlı olarak yaşarlar. Bu dönemde, saç teli canlıdır, uzar ve dökülmeden deride durur. Bu dönemden sonra, 4 ila 6 ay süresince, gerileme dönemine geçer. Gerileme fazını tamamlamış, bir diğer deyişle, “yaşlanmış” olan saç telleri, bunun ardından, dinlenme dönemine geçer. Bu son faza girmiş saç telleri, artık canlılığını yitirmiştir ve dökülürler. Elimizi attığımızda gelen saç telleri, bu dönemdeki saçlardır. Dökülen saç telinin yerine, kökündeki yuvada bulunan “çekirdek”ten, yeni saç teli üretilir ve böylece saçların canlılığı ve devamı sağlanmış olur.

Sağlıklı bir insanda, saçlı deride bulunan kılların % 70-85’i anajen safhadadır. Kalan kısım, gerileme ve dinlenme fazında bulunan saçlardır.

Saç dökülmesinde etkili olan faktörler:

1-Genetik Yatkınlık
2-Hormonal faktörler: Tiroid hastalıkları ve seks hormonlarındaki dengesizlikler.
3-Çevresel faktörler: Hava ısısı, iklim, güneş ışını v.s.
4-Besinsel faktörler: Protein eksikliği saçların dökülmesine, incelmesine ve beyazlaşmasına yol açar. B grubu, E ve A vitamini saçlar için çok önemlidir. Ayrıca Çinko, Bakır ve Selenyum da saç ve kıl uzaması için çok önemlidir. Yine demir eksikliğine bağlı kansızlıklarda da saç ve kıllarda dökülme olur.
5-Ani gelişen psikolojik bir darbe: Bir yakının ölümü, trafik kazası, iş veya eşten ayrılma, deprem vs. gibi nedenler de saç ve kılları dökülmesine neden olabilir.
7-Bazı tedavi metotları ve ilaçlarda saç ve kıllarda geçici saç ve kıl dökülmesi yapar. Bazı kanser ilaçları, heparin, vs. Gene kanser tedavisinde uygulanan radyoterapi de geçici dökülmeye neden olur. Kalp hastalığı, depresyon, gut, romatizmal hastalıklarında kullanılan ilaçlar ve doğum kontrol hapları da geçici dökülmeye neden olabilir.

Saç dökülmelerinin tedavisi

Öncelikle, muayene ve tetkikler yoluyla, saç dökülmesine yol açan herhangi bir hastalık, eksiklik vb. durum olup olmadığı araştırılmalı, böyle bir neden tespit edilirse tedavi edilmelidir.
Herhangi bir nedeni bulunamayan ve genetik kökenli olmayan saç dökülmelerinde, saç mezoterapisi son derece etkili bir tedavidir. Özellikle, genetik dökülmelerin görülmediği kadın hastalarda, başarı oranı çok yüksektir.

Saç mezoterapisinin etkileri şunlardır:

Yaşam süresi kısalmış olan Anajen fazdaki canlı saç tellerinin ömrünü uzatır.

Oranı düşmüş olan canlı saç tellerinin oranını, yeniden %70–85 seviyelerine çıkarır
Gerileme (Katajen) ve dinlenme (Telojen) fazındaki cansız saç tellerinin bir an önce dökülmesini ve yerlerine yeni saç tellerinin üretilmesini sağlar.
Saçlı derideki kan dolaşımını arttırır.

Saç mezoterapisi, uzun dönemde uygulanan bir tedavidir. İlk 8 seans, haftada bir kez uygulanır. Sonraki seanslar  ayda bir kez uygulanarak tedavi tamamlanır. Etkilerinin görülmesi için, tedavi sürecinin sonunu beklemek gereklidir.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA