Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sadece gözkapaklarımız oynuyordu
18 Haziran 2013 Salı 16:34

' Sadece gözkapaklarımız oynuyordu'

Taksim’de dün saat 18.00’de AKM karşısında durarak pasif direniş yapan dansçı Erdem Gündüz, fenomen oldu.

Gezi direnişindeki orantısız zeka inanılmaz bir boyuta ulaştı. Tam bundan daha iyisi yapılamaz derken çıta yükseldi ve akşam üzeri Taksim'de sivil ittiatsizliğin destanı yazıldı. Saat 18.00 sıralarında AKM'nin önüne gelen dansçı Erdem Gündüz isimli bir kişi tek başına hiçbir şey yapmadan sadece durmaya başladı. Akşam saatlerinde başlayan ilginç protestonun 1 ay süreceği planlanırken, polisin 'Duran Adam'ın çevresindeki vatandaşların gözaltına alması üzerine ilginç eylem gece 02.30'da sona erdi. Türkiye ve dünyada 'Duran adam'a destek eylemleri devam ediyor. Bugün Taksim'de eyleme destek veren 5 kişi daha gözaltına alındı.

 

Polis merkezinde yaklaşık 8 saat süren işlemlerinin ardından serbest bırakılan, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Ertan Ersoy, Yazar Tarık Görgeç, Soner Hoşoğlu, sanatçı Aydan Tunalı, Tasarımcı ve Yazar Zeki İlyas Kızılışık, oyuncu İlhan Atasever, Özkan Kaya, Nihat Durana ortak bir basın açıklaması yaptı.

'SADECE GÖZ KAPAKLARIMIZ OYNUYORDU'

Grup adına ortak basın açıklamasını İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Ertan Ersoy yaptı. Ersoy şunları söyledi:

"Bizler dün gece duran adam fenomeninden etkilenip bu eylemi çok ilginç olarak değerlendirip Taksim’e gidip duran adamın sağında solunda durmak suretiyle onun pasif direnişine destek olmak amacıyla orada bulunup gözaltına alınan insanlarız. Çok entresan ve parlak bir fikir olarak ortaya çıkan ’duran adam’ bizi Taksim Meydanı’na sürükledi. Sadece göz kapaklarımız oynuyordu ve ağzımızdan tek kelime çıkmıyordu. Bunun dışında hiçbir şekilde slogan atma, yürüme gibi şeyler yoktu. Sırf bunları yaptığımız için savcılığın talimatıyla emniyet güçleri tarafından gözaltına alındık. Gözaltına alınma gerekçesi 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet etmek. Bu bağlamda olay yeri inceleme tutanağı hazırlanmış, ve bu tutanakta bizlerin 'sabit bir şekilde fiili ve sözlü saldırı olmaksızın ayakta durarak eylemlerine devam ettikleri görülmüştür’ diyor; bu doğrudur aynen öyle olmuştur."

'GÖZALTINA ALINDIKTAN SONRA TANIŞTIK'

Biz suç işlemedik ancak bu geçersiz gerekçelerle göz altına alındık. Biz sesimiz çıkmadığı için göz altına alınacağımızı hiç düşünerek orada ilginç bir eyleme katılırken, göz altına alındık. Bizler barışçıl bir eylem başlattık ve bu pasif eylemde bile aldığımız cevap gözaltına alınmak oldu. Dün gece toplam 17 kişi orada gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan iki kişi avukat olduğu için hemen serbest bırakılırken, bizlere gözaltı işlemi uygulandı. 8 saat gözaltında kaldıktan sonra parmak izi alınma işlemleri başladığı sırada savcılıktan gelen talimatla serbest bırakıldık. Biz burada bulunanlar olarak daha önce birbirimizi tanımıyorduk gözaltına alındıktan sonra tanıştık. Biz, gözaltındayken polislere, Bizi hukuksuzca karakola getirdiniz. Biz tekrar oraya gideceğiz."

'DAHA ÇOK GÖZALTI YAPACAK'

Toplantıda söz alan Zeki İlyas Kızılışık da "Türkiye’nin birçok yerinde bu duran adam eylemi devam ediyor. Onlar baskıyı artırdıkça bu eylem de çoğalarak sürecek. O zaman onlar da daha çok gözaltı yapacak" dedi.

Soner Hoşoğlu ise, "Biz eşimle birlikte duran adam eylemini öğrendikten sonra eşimle birlikte eyleme destek vermek için Taksim’e geldik. Yarım saat civarında eyleme katıldıktan sonra eşim su almaya gitmişti ve o esnada göz altına alındık. Polislere 'neden bizi gözaltına alıyorsunuz?' diye sorduğumuzda 'Gidince öğrenirsiniz’ dediler. Ve bizi karakola götürüp 8 saat gözaltında tuttular" diye konuştu.


HASHTAG TUTANAK ALTINA ALINMIŞ!

Taksim Meydanı’nda, “durma” eylemine katıldığı için gözaltına alınan 17 kişiden avukat Tuncay Yılmaz, Radikal gazetesinden İsmail Saymaz'a konuştu.

33 yaşındaki Yılmaz, polis şiddetin alaycı bir biçimde protesto için tek başına bu eyleme katıldığını, karakolda tutanağın hazırlanmasına yardım ettiğini anlatıyor. Yılmaz, tutanakta, “#duranadam hashtagiyle twitter’dan haber alıp gelen insanlar herhangi bir mukavemet ve saldırı göstermeksizin polise direndikleri için gözaltına alındı” ifadesinin yer aldığını vurguluyor.

Avukat Yılmaz, bugün sabah 01.00 sularında tek başına eyleme katıldığını belirterek, “Millet meydanda bekliyordu. Polis de sandalyede oturuyordu. 15 dakika kadar bekledik. Polisler yürüdüler ve bana, ‘Sizi gözaltına almak istiyoruz’ dediler. ‘Hay hay’ dedim” diye anlatıyor. Kendisi de dahil ikisi avukat, 17 kişinin gözaltına alındığını ve beş saat karakolda tutulduklarını anlatan Yılmaz, tutanağın düzenlenmesine de bizzat katıldığını belirtiyor. Yılmaz’ın anlatımına göre tutanakta şu ifadeler yer alıyor:

“Duranadam hashtagiyle twitter’dan haber alıp beraber hareket eden insanlar Taksim Meydanında buluştu. İnsanların sayısı 500-600 kişiyi bulunca kontrol edilmeye başlandı. Aralarında birkaç kişinin ‘Bize saldıran polis karşıda, ne duruyorsunuz’ demelerine rağmen kimse buna itibar etmedi. Olduğu yerde durmaya devam etti. Sayı kalabalıklaşınca muhafaza altında aldığımız insanlar mukavemet ve saldırı göstermeksizin polise direndikleri için gözaltına alındılar.”

Gözaltına alınan herkesin bu sabah saat 10.00’da serbest bırakıldığını belirten Yılmaz, her ne kadar 2911 sayılı kanuna muhalefet iddiasıyla işlem yapılmış olsa da bunun usule uymadığını vurgulayarak, “Polisin yakalama yapması için suç işlenmiş olması gerekir. Burada işlenmiş bir suç yok. Pankart olmadan, slogan atmadan, direnmeden durduk.”

DURMAK SURETİYLE DİRENMEK

Taksim Meydanı'nda durarak yaptıkları eylem sonucunda gözaltına alınan 16 kişi hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na göre "durmak suretiyle polise şiddet ve hareket kullanmadan direnme" suçundan bir tutanak düzenlendiği belirtiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA