Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sadece hediye almak yetmiyor!
04 Şubat 2015 Çarşamba 17:45

Sadece hediye almak yetmiyor!

MasterCard’ın Avrupa çapında hediye alışkanlıklarını araştıran anketinin sonucu, Türklerin yaklaşık yarısının eşine ya da sevgilisine Sevgililer Günü’nde mükemmel hediyeyi sunmak için çaba harcadığını ortaya koydu.

MasterCard, Türkiye’nin de aralarında olduğu 17 Avrupa ülkesinde 15 bin kişiye hediye alışkanlıklarını sorarak, Sevgililer Günü öncesinde nabız tuttu. Anket sonucu, Türklerin, diğer milletlere oranla Sevgililer Günü’ne daha çok özen gösterdiklerini ortaya koydu.

Kadınlar eşlerinden hediye bekliyor

Sevgililer Günü için hazırlık yapan her 3 çiftten biri kendilerini mutlu hissettiklerini ve heyecan duyduklarını belirtti. Anket, kadınların Sevgililer Günü’nde hediye vermekten ziyade eşlerinden hediye beklediğini ortaya koydu. Ankete katılanlardan neredeyse 10 kişiden biri hediye seçiminde kararsız kaldığını söylerken, 20 kişiden biri ise doğru hediyeyi bulmak konusunda endişe yaşadığını itiraf etti. Sevgililer Günü alışverişini hiç stres yaşamadan rahat rahat tamamladığını söyleyenlerin oranıysa sadece %8.

Türklere göre, özel günlerde verilen hediyenin ihtiyaçları karşılaması, kişiye özel olması ve sürpriz şekilde verilmesi onu daha anlamlı kılıyor. Sevgililer Günü’nde eşine veya sevgilisine hediye alanların neredeyse yarısı, özellikle ‘mükemmel hediye’yi bulmak için emek harcadığını belirtti. Geri kalanlar ise eşinin ihtiyacı olan bir şeyi hediye etmeye çalışıyor. Ankete katılanların çok az bir kısmı ilk gördüğü hediyeyi alıp geçtiğini dile getirirken, çok küçük bir kısım ise nakit para verdiğini söyledi.

Ankete cevap verenlerin üçte biri Sevgililer Günü alışverişini bir hafta önceden tamamlamaya gayret ettiğini vurguladı. Ankete göre kadınlar arasında 10 kişiden biri ise hediyesini bir ay önceden hazır ediyor. Türkiye’de erkeklerin %14’sı, kadınlarınsa %8’i Sevgililer Günü’nde hediye seçimini son dakikaya bıraktığını itiraf etti. Bir gün önce alışveriş yapanların oranıysa %25.

Ankete katılan Türklerin üçte biri sevdikleri birinden hayal kırıklığı yaratan bir hediye aldığını itiraf ederken; bunun nedenini, sevdikleri kişinin zevklerini bilmemesine ve alışverişi son dakikaya bırakmasına bağladı. Erkeklerin %5’i, kadınlarınsa %12’si Sevgililer Günü’nü özel bir gün olarak görmediği için eşine ya da sevgilisine hediye vermediğini dile getirdi.

En kötüsü, nakit para hediye etmek…

Ankete göre, Sevgililer Günü jestleri arasında en kötüsü, nakit para hediye etmek… Ankete katılan 10 kişiden biri, böyle bir hediyenin Sevgililer Günü’nde tartışmaya yol açabileceğini söylüyor. Türkiye’de bu cevabı her dört kişiden biri veriyor ve bu oran Avrupa ortalamasından daha yüksek. Bu da Türklerin hediyeye bakışının Avrupalılardan daha duygusal olduğunu ortaya koyuyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA