Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sarayın anketi Erdoğanı meydanlara çıkardı
06 Mayıs 2015 Çarşamba 10:23

Saray'ın anketi Erdoğan'ı meydanlara çıkardı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Gürsel Tekin Medya Sokağı'na çarpıcı açıklamalarda bulundu.

''Türkiye’de AKP ile HDP kalsa, yüzde 40 oy alır… Bu da Türkiye’de AKP’ye olan nefretin bir göstergesi.. AKP’ye öfke o kadar kabarmış ki, iddia ediyorum terörle anılan bir parti bile daha çok oy alır.''

''Saray'ın anketi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı şoke etti. O yüzden elinde Kuran'la meydanlarda aldı soluğu..''

murat-gursel.jpg

 

Murat Büyükçelebi  (ÖZEL)

7 Haziran Genel Seçimlerine sayılı günler kala Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Gürsel Tekin’in kapısını çaldık. Medya Sokağı’na çarpıcı açıklamalarda bulunan Gürsel Tekin, ‘’AKP’nin oyları hızla eriyor. Biz iktidara emin adımlarla yürüyoruz. Yoksulluğu ve yolsuzluğu bitireceğiz. Artık bu düzen böyle gitmez’’ diye konuştu.

 

CHP’nin seçim vaatlerinin halka yansıması nasıl oldu?

Türkiye’de 10 milyon emekli var. Her gittiğimiz yerde emeklilerden müthiş bir ilgi görüyoruz. O yüzden AKP bundan çok rahatsız.

Yaptırdığınız yeni bir anket var mı? Şu an CHP’nin oyu kaç görünüyor?

Son yaptırdığımız ankette CHP yüzde 29 görünüyor. Ama bunun daha da yükseleceğini düşünüyoruz. Çünkü yüzde 18 civarında bir kararsız seçmen var.

AKP'de durum ne?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye genelinde ve bölge bazında yaptırdığı anketler var.  Erdoğan’ın talimatıyla yapılan son ankette AKP’nin oyu yüzde 36 çıktı. Bu Saray’da ve AKP’de büyük panik yarattı. Bu yüzden Cumhurbaşkanı elinde Kuran’la meydanlara koştu. Beş, altı ilde Saray’ın yaptırdığı araştırmalar da var. Bunlardan bir tanesi Kırıkkale… AKP’nin oyu yüzde 68’den, 39’a düşmüş. İkincisi Kayseri… Bunu biraz Abdullah Gül’ün siyaset dışında kalmasına da bağlıyorum. Üçüncüsü Konya… Burada da AKP’de çok ciddi bir düşüş var. CHP’nin oyu yüzde 6 artmış.

Ufukta koalisyon mu gözüküyor?

AKP'nin tek başına iktidar olması artık çok zor. Üç koalisyon seçeneği var AKP –CHP, CHP -MHP, AKP-CHP-MHP

Çok tartışılıyor CHP, HDP ile koalisyon yapar mı?

CHP, HDP ile koalisyon yapamaz.  Yapmaz da. Matematiksel olarak da mümkün değil, Olsa bile Türkiye gerçeğinde olmaz.

CHP’nin iktidarında ilk icraatı ne olacak?

İlk işimiz hukuk sistemi, Para, pul emekli hepsi teferruat. Hukuk sistemi bozuksa hiçbir şey düzelmez. Önce hukuk sistemini düzelteceğiz. Ran­ta, hır­sız­lı­ğa, yol­suz­lu­ğa da­ya­lı an­la­yı­şı yok edeceğiz.  Al­man­ya gibi ekonomisi büyük bir ülkede hiç­ bir ba­ka­nın, be­le­di­ye baş­kan­la­rı­nın ma­kam ara­cı yok. Bu gör­gü­süz­lük, bu is­raf, şa­ta­fat Türkiye’yi bu hale getirdi. İktidarımızda buna izin ver­me­ye­ce­ğiz.

İDDİA EDİYORUM YÜZDE 40 ÇIKAR

AKP, bir seçim araştırması yaptırsın. İki seçenekli olsun.  Biri AKP, Tayyip Erdoğan olsun,  diğeri HDP, Selahattin Demirtaş. Yüzde 40 çıkmazsa hiçbir şey bilmiyorum. Terörle anılan bir partiye belki oğlunu şehit vermiş baba bile oy verecek. Bu nefret duygusu, halkı bu hale getirdi. Utansınlar…

Gerçekten bazı gazetelere el koyacak mısınız?

O açıklamam çarpıtıldı. Çünkü işlerine böyle geldi. Biz mafya mıyız el koyalım. Anlatmak istediğim şu idi. Yandaş üç gazete, bizim aleyhimize akla hayale gelmeyecek iftiralar attı. Sümeyye Erdoğan’a suikast yapacakmışız. Buna biraz aklı olan inanır mı? Özgürlüğe, basın özgürlüğüne sonuna kadar varız. Ama bu kadar da değil. O gazetelerle hukuk yoluyla mücadele edeceğiz. Mahkeme el koyacak biz değil. Neden, bu sözden diğer gazeteler rahatsız olmadı. Çünkü bunlar suçlarını biliyorlar. Hesabını verecekler. Ama adalet karşısında… 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA