Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sarısülük için halk yine sokağa döküldü
26 Haziran 2013 Çarşamba 03:10

Sarısülük için halk yine sokağa döküldü

Ethem Sarısülük’ü vuran polisin ‘meşru müdafaadan’ serbest kalmasına tepkiler büyüyerek devam ederken bu akşam İstanbul Taksim'de ve Ankara'da oturma eylemi yapıldı.

Ethem Sarısülük için Taksim'de yapılacak eylemi engellemek için metro ve finüküler seferleri durduruldu.

Ethem Sarısülük’ü vuran polisin ‘meşru müdafaadan’ serbest kalmasına tepkiler büyüyerek devam ederken bu akşam 19.00’da Ankara ve İstanbul’da anma töreni yapıldı.

Sosyal medyadan yapılan çağrılan hızla yayılırken polis de Taksim meydanında önlemlerini arttırdı.

Toma’lar Sıraselviler, Tarlabaşı, Gümüşsuyu ve Mete caddesinin başında konuşulanırken üzerlerinde polis yeleği olan çok sayıda sivil polis ve çevik kuvvet ekipleri meydanda  önlem almaya başladı.

Polis, Taksim’i çember altına alıyor. Öte yandan TOMA’lar da destek için hazır bekletiliyor. 

‘Duranadam’lara kesinlikle müdahale etmeyen polisler Taksim’e çıkacak gruba müdahale etmek için hazırlık yapılıyor.

SENDİKAL GÜÇ BİRLİĞİ’NDEN DURAN ADAM EYLEMİ

Sendikal Güç Birliği üyesi bir grup Taksim Tramvay Durağı’nda toplandı. Eylemciler “Heryer Taksim Her yer Direniş” sloganlarıyla Taksim Metro çıkışına geldi. Grup adına burada yapılan açıklamada “Siyasi iktidarın baskılarını kınamak için 1 saat sessiz durarak protestomuzu göstereceğiz. 1 saat buradayız” denildi.Grup açıklamanın ardından “Duran Adam” eylemi yapıyor.

MEYDANA ULAŞTILAR

Galatasaray Meydanı’nda toplanan gruplar İstiklal Caddesi’nde sloganlar eşliğinde yürüyerek Taksim Meydanı’na ulaştı.

Yaklaşık 3 bin kişilik bir grup Taksim Meydanı Cumhuriyet Anıtı yakınında Gezi Parkı olaylarında hayatlarını kaybedenler için oturma eylemi gerçekleştirdi. “Katiller halka hesap verecek. Emek ve Demokratik Güçler” yazılı bir pankartı yere seren grup, Gezi Parkı olaylarında hayatlarını kaybedenlerin isimlerini tek tek saydıktan sonra, “AKP halka hesap verecek”, “Katil polis Taksim’den defol” sloganları attı.

taksim2-001.jpg

Cumhuriyet Anıtı etrafında geniş güvenlik önlemi alan polis, gruba müdahale etmedi. Ayrıca “Duranadam” eylemine alternatif olarak kendilerini yere atan protestocular, ayağa kalkıp bir süre yürüdükten sonra kendilerini yeniden yere atarak “Düşenadam” eylemi başlattı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA