Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Savaş palavrası

28 Temmuz 2013 Pazar 12:25

Birileri Türk turizmini bitirmek istese ancak bu kadarını başarırdı. Şimdi bu lafı kime söylüyorum? Kimseye söylemiyorum. Ama işin dengesini kurmazsak, Taksim ve civarını değil; İstanbul'un turizmini çökertmek üzereyiz. Allah aşkına şu işin ayarını biri yapsın, Vali ve İçişleri Bakanı'nın konuşmaları ne etki yapıyorsa, Penguen Tv kafası da bir o kadar etki yapıyor. Kelebek etkisi gibi. Giderek büyüyor. Her hafta iki kez park kapatılıp açılır mı? Açılır arkadaş ya. Açılır. Aynı kaldırım 650 kez, değiştirir mi; değiştirir. Bunlarla uğraşmayı bırakmayalım ama boşa çabalarız. Koskoca Bostancı- Tuzla sahili genişletiliyor da ne oluyor? 


Kime yetmedi oralar. Geç arkadaş bunları ama İstanbul tüm internette, özellikle kurumsal olmayan; bireysel sosyal medya iletişimininde dipte. Brezilya'dan Kamboçya'ya; Newyork'tan Zambia'ya kadar, herkes Gezi Parkı'nı destekliyor. Bu destek bana batttı mı acaba? Al işte söylüyorum; battı. Çünkü, bir şey bildikleri yok.

***

Gezi Parkı'nı neredeyse bir kıtanın tamamı sanıyor geri zekalılar. İnternete, sosyal destek mesajı yağdırıyorlar ama sohbet ederken;" tehlikeli şehir" diye bahsediyorlar. Yani sadece kendi çevremden bakarak söylemiyorum bunu.

Gece yarısı Kadıköy rıhtımda; sahil tarafında değil. Minibüslerin olduğu tarafta, yarısı kafa kıyak; kay- kay yapanları gördüm. Azcık konuşayım dedim. Adamlara para versen, karşı tarafa geçmiyor. Delirttiler resmen. Tamamen bilgisizlik ve kendini inandırma. Bunun yanında, esnafın insancıl tutumunu da eklemek gerek. Çok eğlenceliler yabancılarla. Çocuklar, bu yakada herşey çok ucuz ve savaş yok diyorlar. Ağzının ortasına çaksam da diyor hergeleler. Savaşmış! Ya arkadaş; eyleme destek verin; eyvallah. Ama iki yüzlülük niye.

Ona da şöyle cevap verdiler. İtalyan gazete fotoğrafçısı 7 yıl ceza alıp hapse atılmış. Artık iyice delirdim. Kardeşim yok öyle bir şey. Adam serbest. Sonunda, "terörist sandık deyip; güya silah taşımayan İngiliz polisinin; mertoda öldürdüğü adamı" hatırlattım. Tık yok. Derdim, polisin destan yazması veya öğrencilerin efsane olması değil. Fakat özel medyadan bu işe çözüm gelmeyecek orası belli. Hepsi Penguen


***

TV ayarında olmasa da medyatik güven kalmadı. Bence Turizm İl Özel İdareleri, bireysel olarak halkla ilişkiler yaparak, otel otel dolaşıp bu işi yüzyüze iletişim merkezli çözecek. Sadece ülkemizde değil, dünya genelinde işin geldiği nokta orasıdır. Sevinelim veya üzülelim ama resmi açıklamaların inandırıcılığı ve taraflı medya yayıncılığı bu sonucu getirdi.

Ancak sosyal medya da bazen böyle sınırlı, yanlı ve iki yüzlü oluyor. Belki ülke çapında iş zarara döndüğü için duyarlandım biraz. Oysa bireysel olarak yabancı sevgili veya arkadaşların Avrupa yakasına geçmemesi işime bile geliyor.

Hem benim ev Bostancı civarında hem de bu yaka daha ucuz. Temiz hava; sahil, yürüyelim gezelim, aşkım böceğim sarmalı daha ekonomik. 20 kilometrelik sahil şeridinde yürü, depola oksijeni sonra insan rahat uyuyor. Ama; ye, iç, yat, gez, toz, oksijeni depola, bu sorun değil de elin adamının doldurduğu kafa bir türlü boşalmıyor. Şiştim artık.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA