Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şehitlikte 35 bayrak, tek marş!
30 Mart 2013 Cumartesi 12:31

Şehitlikte 35 bayrak, tek marş!

Tüm bayraklar göndere çekilecek, ancak sadece İstiklal Marşı okunacak.

ÇANAKKALE Kara Savaşları'nın 98'inci yıl dönümü nedeniyle Şehitler Abidesi'nde 24 Nisan’da düzenlenecek olan uluslararası anma törenine 35 ülke temsilcisi katılacak. Tüm bayraklar göndere çekilecek, ancak sadece İstiklal Marşı okunacak.

Her yıl Türkiye, Avustralya, Yeni Zelanda, Bangladeş, Fransa, Almanya, Hindistan, Kanada, İrlanda, Pakistan ve İngiltere olmak üzere 11 ülkenin katılımıyla dünyaya barış mesajları verilen uluslararası törene bu yıl 35 ülke katılacak. Bu nedenle Şehitler Abidesi önündeki bayrak direklerinin sayısını 35'e çıkarmak için çalışmalar başladı. Ancak katılan ülke sayısı çok fazla olacağından, ilk kez ülke milli marşları tek tek çalınmayacak. Tören başlarken sadece İstiklal Marşı okunacak. Ancak 35 ülkenin de bayrakları göndere çekilecek.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı'nın Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndaki Şehitler Abidesi'nde gerçekleşecek olan 98'inci yıl dönümü anma törenlerine Çanakkale Savaşları'na katılmış ve kayıplar vermiş 35 ülkeyi davet ettiğini söyledi. Bu yılki törenlerin farklı olacağını kaydeden Vali Tuna, "Törene katılacak 35 ülke, savaşa bizzat katılmış ülkeler. Yanımızda olanlarda var, bize karşı savaşanlarda. Şimdi onların hepsi davet ediliyor. Onların da burada kayıpları var. Birlikte anma töreni icra etmek istedik. Bu ülkelerden zaman içerisinde sivil katılımlar da olacak" dedi.

Vali Tuna, 24 Nisan tarihinde düzenlenecek törene Türkiye'yi temsilen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın katılacağını, Avustralya Yeni Zelanda'nın da törenlerde birer bakanla temsil edileceğini belirtti.

DHA
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA