Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sen misin sendika takvimi asan!
14 Nisan 2013 Pazar 12:39

Sen misin sendika takvimi asan!

Antalya Gazipaşa odasına Eğitim-Sen'e ait takvimi asan okul müdürü "ihtar cezası" aldı...

ANTALYA'nın Gazipaşa İlçesi'ndeki Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Demirel'e, üyesi bulunduğu Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası'nın (Eğitim-Sen) bastırdığı takvimi odasının duvarına astığı gerekçesiyle, 'ihtar cezası' verildi.

Gazipaşa Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Demirel hakkında, Gazipaşa Belediye Başkanı CHP'li Cemburak Özgenç'in 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde, öğretmenlere çiçek vermesine izin verdiği gerekçesiyle açılan soruşturmanın ardından, Eğitim-Sen'in 2013 yılı takvimini makam odasına astığı gerekçesiyle açılan ikinci soruşturma ceza ile sonuçlandı. 

Gazipaşa İlçesi'nde, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama programında olmamasına rağmen Belediye Başkanı Cemburak Özgenç, Gazipaşa Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi'ni ziyaret ederek, öğretmenlere çiçek verdi. Bu nedenle aralarında merkez müdürü Hüseyin Demirel'in de bulunduğu 3 idareci hakkında, bu nedenle  soruşturma açıldı.

'MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ GENELGESİ'

Gazipaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Mart ayında bu kez, Hüseyin Demirel hakkında Eğitim-Sen'in 2013 yılına ait duvar takvimini odasında bulundurduğu gerekçesiyle soruşturma açtı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 'sendikalarla ilgili duyuru, afiş, takvim ve amblemlerin öğretmenler odasındaki pano dışında bulunmaması gerektiğine' yönelik genelgesini anımsatarak, Merkez Müdürü Demirel'in 7 gün içinde savunmasını vermesi istendi.


Hüseyin Demirel, Eğitim-Sen Genel Merkezi hukukçularının danışmanlığında hazırladığı savunmasında, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün genelgesinin 4688 sayılı Sendikalar Yasası ile Başbakanlık genelgelerine aykırı olduğunu belirterek, sendikanın bastırdığı takvimin odasına asılmasında sakınca olmadığını kaydetti. 

SAVUNMASI YETERSİZ BULUNDU

Müfettişlerin soruşturması sonucu Hüseyin Demirel'in savunması 'yetersiz bulunarak', 'ihtar cezası' verilmesi kararlaştırdı. Cezaya ilişkin tebligat, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aktaş imzasıyla Hüseyin Demirel'e bildirildi. Ceza kararında, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü İl Eğitim Denetmenleri tarafından hazırlanan soruşturma raporuna istinaden Merkez Müdürü Demirel'in savunmasının yeterli görülmediği belirtilerek, disiplin yönünden 1702 sayılı İlk ve Orta Tedrisat Muallimlerinin Terfi ve Tecziyeleri Hakkında Kanun'un 20/1 maddesi uyarınca 'ihtar' cezası ile cezalandırıldığı belirtildi. 

EĞİTİM-SEN İTİRAZ ETTİ

Eğitim-Sen Antalya Şubesi Başkanı Nurettin Sönmez, Merkez Müdürü Demirel hakkında demokratik hakkını kullandığı için soruşturma açılması ve cezalandırılmasının hukuka aykırı olduğunu savundu. Nurettin Sönmez, diğer illerin milli eğitim müdürlüklerinin bu yönde bir genelgesi olmadığını kaydederek, hukuka aykırı uygulamalarla Eğitim-Sen üyelerine tuhaf soruşturma ve ardından verilen cezalarla baskı uygulandığını söyledi. Cezanın derhal geri çekilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne itiraz ettiklerini belirten Sönmez, ceza geri çekilmezse Eğitim-Sen olarak konuyu yargıya taşıyacaklarını açıkladı. 

TAKVİMDE NELER VAR? 

Soruşturmaya konu olan takvimde 'Örgütlü toplum, demokratik Türkiye, insanca yaşam' başlığı altında kalem, defter, araba, top, müzik enstrümanları gibi çeşitli nesnelerin karakalem çizimleri bulunuyor. Sayfalarda, 'Sanatı özgür bırakan bir eğitim için', 'Özgür ve yaratıcı kuşaklar için', 'Nitelikli ve bütünlüklü bir eğitim için', 'Yaşanabilir bir dünya için', 'Bilimsel bir özgürlük için' gibi sloganlar yer alıyor.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA