Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Senin adın niye Ahmet.

08 Mayıs 2015 Cuma 13:38

Bugüne kadar böyle komik ve yaşadığı toplumun gerisinde kalan bir seçim çalışması görmedim. Sanki, hepimizin beynine bir hafıza silme virüsü girdi ve yeni bir aşı bulundu. Aptallık aşısı olsun bunun adı da. Aşırı salak muamelesi yapıyorlar açık açık. Artık işin ayarını iyice kaçırdılar. Belki de ben alınganım. Algılama problemi yaşıyor ve zihinsel özür durumumu yeni farkediyor da olabilirim.

Bir parti değil, hepsi acayip. HDP ile AKP atışıyor. Konuya bakın Allah aşkına. “Senin adın neden Selahattin”. Diğeri cevap veriyor: Adımı Hacı dedem koydu. Diğeri dedesine uzun ömür diliyor. Yok dedenin elinden öperim falan filan. Sonra ekliyor: sen o Selahaddin ismine layık değilsin.

Diğerinin ismi Ahmet. O da Muhammed isminden gelmiş. O da o ismi taşıyor mu; temsil edemiyor mu veya ağırlığını mı kaldıramamış. Böyle saçma sapan oyalamalar.
Fakat ikisi de ayrı cingöz. İkisininde lideri; belli. Kimse onların adını almıyor. Biri bu ülkedeki şehitlerin ölen binlerce insanın baş sorumlularından biri. Diğeri de bugüne kadar ülkenin geldiği noktanın baş aktörü. İyi veya kötü; Şu an ne yaşıyorsak, ikisi de son 10 yıla imza atmışlar.

Selahaddin uyanık, Ahmet’i yerden yere vuruyor. Fakat ağzına Recep Bey!in adını anmıyor. Diğeri de uyanık, o da diğerinin liderini asla yıpratmıyor.
Yolsuzluk, diyor Selahattin, hırsızlık diyor, yalan diyor. Ama bunların tavan yaptığı dönemde Ahmet yoktu başta. Ahmet’ de bunu biliyor ama tık yok. Böyle hacı dede, muhammed falan, boş atışmalar.

HDP neredeyse % 10 barajını aşmış havalarında. Oysa bu imkansız değil; ama hayal bile ötesinde. Bir önceki seçimlerde katılım oranı düşük. O düşük oran içinde HDP’nin oy oranı yüksek. Yoksa bu seçimde, tam 1.000.000 oy bile fazladan alsa yine % 10’u geçemez. O zaman da zaten AKP siler süpürür. Hadi geçti diyelim HDP(ama olmaz). O zaman da koalisyon ortağı. O yüzden Recep ismi değil Ahmet ismine takıklar numaradan elbette.

Ezilen halkların demokrasi; hangi halklar, baba baba Kürt hakları. Ben bu güne kadar başka tek kelime duymadım. Dişe dokunur bir toplumsal eylem de görmedim. Çok geri kalmış bir siyaset tarzı ama biz de tutar. Nasıl ki senelerdir, MHP tek bir proje üretmeden, liderlik özelliği olmayan biriyle bu oranda oy alıyorsa, HDP de bu yolda. Tek bir projesi yok.

Hangi demokrasi projesi, Kürtler dışında hangi halklara veya ezilen insanlara neyin projesi? Yok. Yok ve olmasına da gerek yok. Hepsini bırak, Güney Doğu insanına bir tane ekonomik kalkınma çözümü önersin, yok.

Gezi eylemlerinde nerede? Başlangıç dışında, tüydü kaçtı hemen.Yok. Uludere’de ateş emrini vereni ortaya çıkarmak için bir tane demokratik eylem veya sıkıştırma? Yok.
Mesela toprak reformu? Yok. Eğitimde fırsat eşitliği ve Doğu köylerine eğitim hamlesi yok. Yok çünkü mevcut durum olmasa, onlar da olmaz.

MHP de başka alem. Daha doğrusu, Ülkü Ocakları sevdalıları bilinçli ve okuyor. Eskisi gibi değil. Parti de fena değil. Ancak, bir liderleri var. Ne anlatır? Ne ister? Yok. Halkın eğilimi, otomatik olarak oraya doğru. Hiç bir şey yapmadan Bahçeli’ye rağmen öyle. Ancak, lider ortada yok. Sanki oy artmasını bilerek istemiyor. Davutoğlu’na eleştiri yağdırmak, koalisyona kapı aralamaktan başka bir işe yaramaz. Sonra da aynı masalı söyleyecek MHP. “Biz aslında hırsızlığı veya yolsuzluğu sorulayacaktık. EEEEE? Ne oldu? Tek başımıza iktidara gelemedik ki.

Yoksa 15 günde terör de biterdi palavraları. Terör zaten bitmez. Eğer o bitse, ortada 3 parti değil; biri hiç olmaz. Diğeri de; ha olur ha olmaz.
Ben Abdullah’ı çok merak ediyorum. Ama hangi Abdullah’ı. Çok açık yazayım; Abdullah Gül’ü. Siyasi bir parti kuruyor mu? Yoksa ben çok yakından biliyorum da; yazamıyor muyum? Galiba, öyle. 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA