Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sevan Nişanyana hapis şoku!
22 Mayıs 2013 Çarşamba 14:19

Sevan Nişanyan'a hapis şoku!

Hz. Muhammed'e yönelik sözleri nedeniyle Sevan Nişanyan 13.5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sevan Nişanyan, kendi blog'unda yer alan ve Hz. Peygambere hakaret eden bir yazısı nedeniyle İstanbul 14. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 13.5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Daha önceden de sabıkası olması dolayısı ile aldığı ceza para cezasına çevrilmeyen Nişanyan'ın sadece kararı temyiz etme hakkı bulunuyor.

KARAR SONRASI İLK TEPKİ

Mahkemenin 13.5 aylık hapis cezası sonrası kararı Radikal'e değerlendiren Nişanyan, '“Burada sistemli bir politika var. Bu, marjinal bir mahkemenin aldığı bir karar değil. Aynı zaman zarfında bir dizi davanın açılması ve bunun hızlı bir şekilde sonuçlanması burada politika değişikliği olduğunu gösteriyor. Ve bunun hükümet kaynaklı olduğundan eminim. İkincisi burada yapılan şey gözgöre göre açıkça, fütursuzca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin içtihatlarına ve kararlarına meydan okuma niteliğindedir. Ve bunun sadece bir iç politika hadisesi olarak değil, aynı zamanda dış politika boyutunu da göz ardı etmemeleri kanısındayım. Burada hükümetimiz Avrupa ile olan ilişkilerinde adeta bir meydan okuma tavrına girişmiştir." diye konuştu.

Hakkında açılan soruşturmalarla ilgili blog sitesinde 6 Mayıs tarihinde bir yazı kaleme alan Nişanyan'ın buradaki sözleri de tepki çekiyor:

"HAKİM VE MÜBAŞİR GÜLMEMEK İÇİN ÇOK ÇABA SARF ETTİ"

'İstanbul, Bursa ve galiba Konya'da üç mahkemede benim meşhur Nefret Suçları yazısına ilişkin dava açmışlar. Bugün Selçuk Sulh Cezada üç dava için talimatla ifademi aldılar. Aşağıdaki ölümsüz mısraları üç defa okuyup copy-paste ettik. Hakim, kâtip ve mübaşir gülmemek için canhıraş çaba gösterdiler.' girişiyle kaleme aldığı yazısında Nişanyan, suç duyurusunda bulunulan ifadelerine benzer fadeler kullandı.

PEYGAMBERLİK İDDİASIYLA MENFAAT ELDE ETMEK

Nişanyan, 'Yine "peygamberlik" iddiasına istinaden, hadis ve siyer kaynaklarının bildirdiğine göre, toplam en az onbir eş ve iki nikâhsız cariyeye sahip olmuştur. Dolayısıyla, adı geçen şahsın tanrı ile kurmuş olduğunu iddia ettiği iletişim sayesinde, siyasi, mali ve cinsel menfaat elde ettiği, aksi iddia edilemeyecek bir tarihî olgudur. Menfaat elde etmek suç değildir; ahlaken her zaman ayıplanan bir davranış da değildir. Dolayısıyla, Muhammed adlı şahsın "peygamberlik" iddia ederek menfaat elde ettiğini söylemek, ona suç veya ahlakdışı bir davranış isnat etmek anlamına gelmez. Ahlaki yargılardan bağımsız bir tarihi olguyu ifade eder.' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA