Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Sevgili yüzde Elli

17 Ekim 2014 Cuma 12:23

Bir zamanlar, sevgileri iletmek için mektuplar varmış. Derdi olan, yazarmış, mektubu, romantizm adına. Ben de çok dertliyim, bu memlekette kendimce. Romantizmini kıskandığım, inatlığına şamşırdığım, ama asla anlayamadığım ve henüz kim  olduğu belli olamayan da bir  yüzde 50 var. Var diyorum. Olmalı. Yeminle de benim derdim bunların algılarıyla. Kızmak değil, onların mantığıyla yaşamak ve huzuru bulmak için de bir mektup yazayım dedim. O yüzden, kendilerine en derin saygılarımı sunarak; Allah selamet versin  diyor ve mektubuma başlıyorum:

Sevgili, yüzde ellim; acaba farkında mısının?

1-Dolar yükseldi ya; hah, işte senin cebindeki her 100 liranın 30 gitti. Ama sen cebine bakarsan, orada yüz liran duruyor. Ben sana bunu nasıl kantılayabilirim?
2-Amerika, Orta Doğu’da kimseye yeni bir devlet falan kurdurmaz. İşid; mişid bunlar, yıların figüranları, silahlar satılıyor. Devletler, kaçakçılar mutlu.
İllegal yollardan, alınıp verilecekler, çek senet işleri, gerekli cinayetler tamamlanıp, film bitirilecek.
3-Avrupa ve Amerika’da, halk asker ölünce çok sinirleniyor. O yüzden buranın, yanık tenli, Anadolu çocukları ve diğerleri daha değersiz Joni amcalarına.
4- İran ve Rusya hiç ses çıkarmıyor şimdilik. Suriyeli devlet adamları da çok konuşmuyor. Ancak, senin politikacıların, hiç susmuyor Neden? Gazlamışlar bunları da ondan.
5- Hatırlarsan, 4 tane bakan istifa etti; yolsuzluk dosyaları vardı. Hatırlayabildin mi?
6- Soma’da kedi değil 100’lerce insan öldü.Ne oldu?
7- Akil adam diye hayatında toplumsal bir hareketin kenarından geçmemiş. Hülya, Baba dediğin Orhan, Solcu Kadir abin, hiç ortada yok. Şiştin mi?
8- Binlerce şehit vermiş bu ülke, açılım konusunda, kertenkelelere kadar fikrini sordular; bir gazi ekrana çıkıp, ağzını açamadı. Askerler bir tarafsa, canlarını, kollarını bacaklarını vermişler. Söyle bana, terör örgütünün lideri, sence taraf değil mi? Onun derdi, ne?
9-Canım yüzde ellim, AVM demek; senin esnaf emmoğlu topu dikecekveya bakkal Memed emmi uçacak iflasa  demek. Oradan kredi kartıyla yaptığın her alış veriş; anında paranın yurtdışına çıkması demek. Ama sana ağır gelir bu. Zorlanırsın. Yabancı şirketlerin merkezi Türkiye’de değil ya canım. Hah parayı sen ödeyince, internetten EFT gibi.
10- Hepsini boşver senin canın çocuklarının, geleceği olan dersaneleri kapatacaklarya güya. Sanırım bunun ucu sana da dokunacak. Ne yaptın bunun için.
11-Paralelleşme varsa, benim bir derdim değil. Pensilivanya dan da bana ne? Paralelin diğer uzantısını sen çok iyi biliyorsun. Git ona sor; beraber yürürken, birden ne olmuş? Şu an ne var paralel yerine yerine acaba?
12- Ejdadımız veya akrabamız. Tarihin hangi sayfasında, bu topraklarda, güle oynaya, “ülkenin bir parçasını da başkasına verelim diyen bir Padişah” olmuş. Kendi çocuklarını boğduran boğan geberten, adamlar bile başa geçince, geçmişe kin tutmamışlar. Gözünü ayırmış bir halde,Cumhuriyet’i kıtırdatırlarken, sen ne hissettin acaba.
13- Atatürk kimin neresine batıyor. Hiç düşündün mü? İnönü milli şef olunca, diktatördü demeye çalışan adama; hiç sordun mu?
14-Küçücük çocuğu polis kurşunuyla ölmüş bildiğin anneyi, miting alanındaki halka yuhlatanın ruhsal durumu sence nasıl? Sen o yuhlayanları tanır mısın?
15- Analar ağlamasın palavralarını, şu an bile anlamadıysan. Bence işin zor. Buna kimse karşı çıkmaz. Sen, anamızı ağlatana bak. Hiç utanması kaldı mı?

Ve en sonunda sen nasılsın,canım % 50’ciğim. Cinayet, rüşvet, hırsızlık, yalan, alım satım, nakliye, takiye. Bütün bunların seni en çok ilgilendiren kısmı hangisi. Hepsi değil elbette. Yoksa tüm bu olanlara koltuk çıkıp, huzur içinde yaşayamazdın bu ülkede. Sayende bizim huzurumuz yok. Çünkü, işimizi kaybetmekten ötesi, vicdanımızı kaybetmek daha alçakça olurdu.
Saygılarımla, biz de canı hep sıkılan, küfür edilen geri zekalı yerine konan %50 yiz. Üzülerek söylüyorum ki; aynı pasaportla dünyaya açılacağız.
Sana değil ama, bu modifiye edilmiş kaderimizin, içine edenlere Allahtan bazı dileklerimiz var. Artık iş oraya kaldı. Sen bu kafayla devam et; inadına yap bakalım; ne yapıyorsan; yola devam. Az kaldı tatlım!


 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA