Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sıcağa çıkmayın kafayı oynatmayın
25 Haziran 2013 Salı 15:59

Sıcağa çıkmayın kafayı oynatmayın

Her geçengün etkisi artıra sıcak hava, ruh sağlığımızı tehdit ediyor. Aşırı sıcağın öfke nöbetlerine neden olabileceği hatırlatılıyor

Türkiye'yi etkisi altına alan ve önümüzdeki günlerde artması beklenen kavurucu sıcaklar beden sağlığı kadar ruh sağlığımız açısından da tehlike oluşturuyor. 

SİNİRLERİ BOZUYOR
AŞIRI sıcağın kişide tahammülsüzlük, öfke, sinir, depresyon, uyku bozuklukları gibi sorunlara neden olabileceğini belirten Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Ayer, sıcaklığın en yoğun şekilde hissedildiği öğle saatlerinde dışarı çıkılmaması ve bol su içilmesi gerektiğini hatırlattı. 

DEPRESYON ARTABİLİR 
İlaç tedavisi gören hastaların ilaçlarını düzensiz almaları halinde sıcağın da etkisiyle rahatsızlıklarının artabileceğine dikkat çeken Dr.Ayer, ''Özellikle depresyon belirtilerinin yaz aylarında artış gösterdiğini istatistiksel olarak biliyoruz. 

HAVASIZ ORTAMDA
Bu belirtilerin artması günlük yaşantımızın zorlaşmasına neden oluyor, uyum mekanizmamızı bozuyor, gereksiz tartışmalara, kavgalara ve hatta bazı adli olaylara sebep olabiliyor. Bu nedenle beden ve ruh sağlığı açısından aşırı sıcak havada açık alan veya havasız ortamlardan uzak durulmalıdır'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA