Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Siirte elektrikli otobüs fabrikası kuracaklar
10 Nisan 2013 Çarşamba 10:25

Siirt'e elektrikli otobüs fabrikası kuracaklar

Çinli Zonda Bus ile TURKİE Oto arasında ön protokol dün imzalandı...


Siirt’te elektrikli toplu taşıma montaj tesisi kurmak için Çinli ZONDA BUS grup firması ile Türkiye TURKİE Oto Anonim Şirketi firması arasında ön protokol imzalandı.

 

Dün gece saat 23.00 sularında Siirt’te gelen ZONDA BUS firma yetkilisi Jim Xu Lıankuan ile Türk ortağı TURKİE Oto Anonim Şirketi sahibi Hüseyin Asut, Siirt’te yapmayı hedefledikleri elektrikli toplu taşıma montaj tesisi için incelemelerde bulundu. Geceyi Siirt’te geçiren heyet, saat 14.00’da Siirt Valisi Ahmet Aydını’ın makamında ziyaret etti. Siirt’te bu tür yatırımları desteklediklerini belirten Vali Ahmet Aydın, "Çok mutluyuz Çinli bir firmanın bu gün ilimize elektrik üretimine yönelik montaj üretecek olması bizi mutlu etti. Yaklaşık 1.5 ay önce böyle bir çalışma başlatıldı. Vali yardımcımız başkanlığında yapılan inceleme sonunda bir heyetle birlikte firmaya teklif götürdü. Bugün bu tekliğin meyvesini aldık. Söz konusu Çin firması gelen teklifi kabul ederek Siirt’te yatırım için geldiler. 69 parselimizi yapılacak fabrika için birleştirilerek kendilerine sunacağız, bugün yapılan protokolle Çinli firmamız ile Türk firmamız arasında yapılan protokol sonucunda hem Siirt için hem Türkiye için çok olumlu bir yatırım kazandık. Hem iç piyasa hem dış orta doğu Avrupa ve Afrika’da ihracat yapılacak" dedi.

Vali Aydın, Çinli firmanın, yabancı bir ülkede yatırım yapmak için Çin hükümetinden izin alınması gerektiğini, bunun içinde 3 ay içinde iznin alınacağını söylediğini aktardı. Siirt’te kurulacak tesisin, elektrikli toplu taşıma ve montajı konusunda dünyanın ikinci büyük tesisi olacağını söyleyen Çinli firma yetkilisi Jim Xu Lıankuan, fizibilite çalışmalarının sonunda bin kişinin istihdam edileceğini kaydetti.

Valilik makamında gözlemci sıfatıyla Vali Aydın’ın da hazır olduğu Çinli Jim Xu Lıankuan ile Türk firması yetkilisi arasında ilki Çin’de ikincisi de Siirt’te olmak üzere ön protokol imzalandı. Ortak kurulacak bir şirket bünyesinde tesisin kurulacağı ifade edildi.

Siirt Valisi Ahmet Aydın, gelen heyete Siirt fıstığı ile isimlerinin yer aldığı Siirt battaniyesi hediyeetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA