Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Silah arkadaşlarımı bırakın
07 Haziran 2013 Cuma 17:44

'Silah arkadaşlarımı bırakın'

Ne yapacaksanız, bana yapınız. Buradayım. Dimdik ayaktayım

Tutuklu sanık eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, "Eğer, İnternet Andıcı adlı sanal davanın asıl amacı Genelkurmay Başkanlığı Karargahında benim komutam altında çalışan ve sadece yasal bir belge olan İnternet Andıcı üzerinde parafeleri bulunan sivil memurundan orgenerale kadar olan personelin adeta üzerlerine basarak; Genelkurmay Başkanı’na, yani bana ulaşmak ise, bu silah arkadaşlarımı bırakınız, gitsinler. Ne yapacaksanız, bana yapınız. Buradayım. Dimdik ayaktayım." dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon Davası’nda mütalaada, mütalaada ’Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenen tutuklu sanık eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmasını yapıyor. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, saat 16.48’de İlker Başbuğ’u kürsüye çağırarak, "Esas hakkındaki mütalaaya ilişkin son savunmanı yapmaya hazır mısın?" diye sordu. Başbuğ da "Esas hakkındaki mütalaaya ilişkin bazı düşünce ve değerlendirmelerimi ifade edeceğim" dedi. Siyah takım elbise giydiği görülen Başbuğ, "Ülkemizde yaşanan ve yaşanmakta olan bu olayları, ileride sebep sonuç ilişkilerine dayanarak yazacak tarihçilere yardımcı olmak üzere, ilk önce bugün burada bazı düşünce ve değerlendirmelerimi, tarihe not düşmek üzere ifade etmeyi, bir görev olarak kabul ediyorum" diyerek sözlerine başladı. Başbuğ, "Yüce Türk Milleti, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Türk Ordusu’nu, senin askerine karşı duyduğun güven ve sevgi üzerine inşa etmişlerdir. Bu ordu, senin güven ve desteğinle adeta yoktan var edilmiştir. Bu Ordu, ülkenin riskler ve tehditlerle dolu jeopolitiğinde, İstiklal Savaşı’ndan bugüne kadar geçen sürede, canı ve kanı pahasına hiçbir fedak?rlıktan kaçınmayarak, senin güvenliğini sağlamıştır. Bu Ordu, böylece senin güvenine mazhar olmuş, gönlünde de şerefli bir konum elde etmiştir" dedi.

'IRK, DİN VE MEZHEP GİBİ FARKLILIKLAR ASLA GÖZETİLMEZ'

"Türk Ordusu, milli ordudur" diyen Başbuğ, "Çünkü, vatanın her karış toprağından gelen vatan evlatları bu Ordu’da kendilerine yer bulabilir. Bu Ordu’da ehliyet ve liyakat esastır. Irk, din ve mezhep gibi farklılıklar asla gözetilmez. Bu Ordu’nun bütün personeli her türlü siyasi tesir ve düşüncelerin dışındadır. Bu Ordu’da, erden orgeneral/oramirale kadar herkes arasında silah arkadaşlığı bağı, duygusu ve dayanışması vardır" diye konuştu.

'BURADAYIM DİMDİK AYAKTAYIM'

İlker Başbuğ, "Eğer, İnternet Andıcı adlı sanal davanın asıl amacı ki ben öyle olduğunu düşünüyorum. Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda benim komutam altında çalışan ve sadece yasal bir belge olan İnternet Andıcı üzerinde parafeleri bulunan sivil memurundan Orgenerale kadar olan personelin adeta üzerlerine basarak; Genelkurmay Başkanı’na, yani bana ulaşmak ise, bu silah arkadaşlarımı bırakınız, gitsinler. Ne yapacaksanız, bana yapınız. Buradayım. Dimdik ayaktayım" şeklinde konuştu.

Duruşma Başbuğ’un savunmasını yapması ile devam ediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA