Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Silivride barikatlar yıkıldı!
08 Nisan 2013 Pazartesi 11:41

Silivri'de barikatlar yıkıldı!

4,5 yıldır süren Ergenekon Davası'nda sona yaklaşılırken, sanıklara destek olmak amacıyla Silivri Cezaevi'nde toplanmaya başlayanlarla güvenlik güçleri arasında gerginlik çıktı. İşte o anlar...

foto_galeri_2-003.jpg

Erken saatlerden itibaren duruşma salonun bulunduğu Silivri Cezaevi önüne akın eden kalabalık, 3 sıra halinde oluşturulan demir bariyerleri yıktı. Jandarma ekipleri barikatları aşmaya çalışan gruba müdahale etti. Ancak jandarma yetersiz kalınca polis de devreye girdi. 

Polis ve Jandarma , göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Gazdan etkilenen göstericiler zor anlar yaşadı. 

CHP milletvekilleri Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de yargılandığı Ergenekon davasının görülmesine Silivri Cezaevi'ndeki Duruşma Salonu'nda devam edilecek. Sanıklara destek olmak amacıyla yüzlerce kişi otobüslerle Silivri'ye geldi. Gelenler arasında CHP'li milletvekilleri de vardı.

Jandarma, Silivri Cezaevi önünde geniş güvenlik önlemleri aldı. Kalabalığın sayısı her geçen dakika artıyor. Duruşma salonuna yaklaşmak isteyen kalabalık 3 sıra halinde kurulan bariyerlerden 2 sırasını yıktı. 

AVUKATLARDAN AÇIKLAMA

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde görülen Ergenekon Davası'na verilen arada sanık avukatları kameraların karşısına geçerek, açıklama yaptı. Avukatlar adına konuşan Avukat Celal Ülgen, mahkemenin her geçen gün kural değiştirdiğini söyledi.

Mahkemeye her geldiklerinde farklı bir tablo ile karşılaştıklarını belirten Ülgen, şöyle konuştu:

 "Sayın mahkemeyi göstermiş oldukları adımlardan geri atmalarına davet ediyorum. Gazetecilere, milletvekillerine normal bir mahkemenin göstereceği saygıyı göstermeye davet ediyorum. Kendine görevi olmadığı halde dışarıdaki güvenlik önlemlerini de aldırmak durumunda kalmıştır. Mahkeme her geçen gün kural değiştirmektedir. Bir sabah geldiğimizde yukarıdan sarkıtılmış 15 adet mikrofon gördük. Bir başka gün geldiğimizde izleyiciler ile tutuklu sanıklar arasına barikat örüldüğünü gördük. Bu her gün devam ediyor. Bugün gördüğümüz manzara ise milletvekilleri ve basın mensuplarının normalde kendilerine ayrılmış olan yerin dışında tutulmak istenmesidir" diye konuştu. Bu arada Ülgen, önünde duran sehpadaki boş gaz bombası kapsüllerini de basın mensuplarına gösterdi.

DURUŞMA 11 NİSAN'A ERTELENDİ

 Saat 11.20'de duruşmaya ara verilmesinin ardından duruşma saat 14.00'de başladı. Tutuklu sanık Gazeteci Tuncay Özkan izleyicilere seslenerek, "Dışarısı nasıl?" diye sordu. İzleyiciler de dışarıda müdahale olduğunu birkaç kişinin yaralandığını belirttti. Balbay, "Bugün kendimizi ayrıca güçlü hissettik" dedi. Tuncay Özkan da "Millet ayakta" diye cevap verdi.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özsese aldıkları ara kararları okudu. Ara kararda, "Mahkememizde yapılan önceki duruşmalar sırasında meydana gelen ve yargılamanın yapılmasını ağır şekilde sekteye uğratan duruşma düzenini bozucu bir kısım olaylar dikkate alnarak, bugünkü duruşma ile ilgili olarak belirlenen oturma düzenine uyulmaması ve tüm ikazlara rağmen uyulmamakta ısrar edilmesi, bu durumun anlatılan sorunlara neden olabilme durumu ve duruşma salonu içi ve dışındaki olaylar gözönünde bulundurulduğunda sağlıklı ve güvenli bir şekilde yargılamanın yerine getirilemeyeceği anlaşılmakla duruşmanın 11 Nisan Perşembe gününe ertelenmesine oy birliğiyle karar verildi" denildi.

MAHKEME HEYETİNİ YUHALADILAR

Mahkeme Başkanı Özese'nin kararı okumasının ardından izleyiciler mahkeme heyetini yuhaladı. İzleyiciler, sanıklara hitaben "Türkiye sizinle gurur duyuyor" ve "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" şeklinde slogan attılar. Öte yandan bazı izleyiciler de salonda Türk Bayrağı açtı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA