Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Silivriden Gezi açıklaması
03 Haziran 2013 Pazartesi 15:02

Silivri'den Gezi açıklaması

Balbay ve Haberal'ın da bulunduğu Ergenekon sanıkları ortak bir açıklama yaptı.

Ergenekon Davası'nda tutuklu olarak yargılanan aralarında tutuklu sanıklar CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın da bulunduğu bazı sanıklar, Gezi Parkı protestolarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Türk milleti yıllardır sürmekte olan hukuksuzluğa, adaletsizliğe, işkenceye karşı büyük bir irade göstermiş ve buna 'Dur' demiştir. Taksim'de başlayıp bütün ülkeye ve dünyaya yayılan diktatörlüğe karşı direniş, halkımızın özgürlük talebinin eylemli ifadesidir" denildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon Davası'nda, aralarında CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, Gazeteci Tuncay Özkan ve emekli Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu bazı tutuklu sanıklar, Gezi Parkı protestolarına ilişkin bir sayfalık yazılı açıklama yaptı. Haberal'ın avukatı Selen Karaçalı tarafından basın mensuplarına verilen bir sayfalık yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"KAZANAN BİR KEZ DAHA ATATÜRK TÜRKİYESİ OLMUŞTUR"

"Türk milleti yıllardır sürmekte olan hukuksuzluğa, adaletsizliğe, işkenceye karşı büyük bir irade göstermiş ve buna 'Dur' demiştir. Taksim'de başlayıp bütün ülkeye ve dünyaya yayılan diktatörlüğe karşı direniş, halkımızın özgürlük talebinin eylemli ifadesidir. Ergenekon Davası üzerinden kurulan korku imparatorluğu yıkılmıştır. Korkunun adresi hükümet olmuştur. Bağımsızlığımızı, toprak bütünlüğümüzü ve Cumhuriyetimizi hedef alan, Türkiye'yi dönüştürmek, çökertmek için bir proje olarak uygulamaya konan bu dava 18 Mart'ta açıklanan mütalaa ile çökmüştür. Yapılmakta olan son savunmalarla bu gerçek tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmıştır. 13 Aralık'ta, 8 Nisan'da Silivri önlerinde yeşeren özgürlük talebi, 29 Ekimlerde, 19 Mayıslarda meydanlara sığmayan Atatürk ve Cumhuriyet aşkı artık iktidarın tüm baskılarına karşı yükselen bir halk hareketine dönüşmüştür. Kazanan bir kez daha Atatürk Türkiyesi olmuştur. Yargının bir iktidar gücü olarak kullanılmasına 5 yıldır direnmekte olan bizler gerçek adaletin halkın vicdanından geçtiğine inanıyoruz. Bu konuda aziz milletimize olan güvenimizin artarak devam ettiğini kamuoyuna saygı ile duyururuz. Ergenekon Tutsakları."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA