Leyla Liman Oruç / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Leyla Liman Oruç / Yazar

Şımarık reklam!

23 Nisan 2015 Perşembe 11:36

İşin içinde çocuk olduğu zaman benim için akan sular durur. Konu her ne olursa olsun kenarında köşesinde tek bir çocuk için dahi olumsuz bir duruma neden olacak ise hepimizin tek tek ve topyekün olarak “Hoop dur bakalım n’oluyor burda ?” Diye sormaya anamızın ak sütü kadar hakkımız olduğunu düşünüyorum. 

Eski bir Afrika atasözünde söylendiği gibi “Bir çocuğu yetiştirmek bütün bir köyün işidir”. Demek oluyor ki çocuklar tek bir kişinin değil toplumun tamamına aittirler. Bunun böyle olduğunu varlıklı şımarık ailelerin de bilmesi gerekiyor. Ha bilmiyorlarsa da öğrenecekler… Hem de seve seve öğrenmeliler.

Toplum karşısında olup toplumu etkileyebilecek pozisyonlarda her kim olursa olsun başkalarının ruhlarına zarar verecek tavır ve söylemlerde bulundukları takdirde bu konuda onlarla iş birliği yapan herkes sosyal sorumluluk duyarlılığını acilen göstermelidir. RTÜK kuralları gereği TV’de sinema dizi izleme keyfini azaltan buzlama uygulamasını akıl edenlere soralım; Kadeh şeklindeki bardakta su mu içki mi tam belli olmayan görüntüleri dahi buzlayarak bizleri salak  yerine koyan, bazen öyle bol buzlama aynı anda yapılıyor ki gerçek görüntüsü neredeyse kaybolan sahneler için kazanımlar nelerdir mesela?

Diye sorsak ve buna karşın milyonlarca ergenlik çağındaki çocuğun moralini bozan ruhen hırpalayan bir reklamın yayınlanmasının insanlar üzerindeki kazanç ve kaybı ne olabilir?

İşte sorumuz budur… Sadece sormakla kalmak istemiyor şiddetle de cevabını bilmek istiyoruz.

Bir çoğunuz kimden neden bahsettiğimi anlamıştır diye umuyorum. Hülya Avşar ve kızının beraber oynadıkları reklam filmi ve içeriğinden bahsediyorum.

Hülya avşar’ın kızının yaşında 6 tane başarısı oldukça yüksek bir o kadarda ekonomik olarak zorluklar yaşayan 6 ayrı pırıl pırıl genç kızımıza sordum.

Sorum; Bu filmi izlerken ne düşündünüz ve ne hissettiniz?

Aldığım cevaplar aynen şöyle oldu;

A KIZIMIZ ;

“Gözden ırak gönülden de ırak olurmuş” diye bir deyiş var Leyla abla diye başladı konuşmaya. 

Toplumda bu kadar zengin ve istedikleri imkanlarda okuma şansına sahip insanların olduğunu tabiki ben de biliyorum. Oysaki ben zaman zaman özel ders takviyesine ihtiyaç hissetmeme rağmen ekonomik durumlar yüzünden ders dahi alamıyorum.. Bunu sorgulamanın şimdi beni ve ailemi üzeceği için yorum yapmıyorum. Aileme yaşantımıza isyan etmenin bize zarar vereceğini biliyorum. Pahalı mağazalara gitmiyorum. Gittiğim zaman ben de çok şey satın almak istiyorum. Canım çekiyor işte. 

Gitmeyince, görmeyince, uzak kalınca insanın canı da çekmiyor. Ama televizyon evde her an açık. 

Yayınlanan her şey gözümüzün önünde. Kim istemez ki böyle rahat bir hayat yaşamayı. Şimdi kaderimize mi isyan edelim yani? 

B KIZIMIZ;

Hani RTÜK “Haydi çocuklar uyku saati”, “ +7, +15” gibi uygulamaları yapıyor da reklamları yaparken farklı sosyal seviyelerdeki çocukları neden düşünemiyorlar?

"Bizim uyku saatimizi düşünmek yerine ruhumuzu karıştıran reklamlara dikkatini verse daha iyi olur." 

"Biz eksik uykumuzu telafi ederiz de kendi kendimize cebimizi para dolduramayız" derken tuhaf bir gerginlik yanındaki diğer çocuklara da bulaşmış görünüyordu.

C KIZIMIZ;

Üniversite seçiminde gideceğimiz şehirden önce hedeflediğimiz Üniversiteleri belirliyoruz. Hani derler ya paramıza göre değil bilgimiz nereye yeterse.

D KIZIMIZ;

Bırakın Üniversite’de annemizin bize Rezadans almasını mütevazi bir dairenin kirasını paylaşabilecek 4 arkadaş bulabilir miyiz buna dua ediyoruz.

E KIZIMIZ;

Benim annemin Hülya Avşar kadar şımaracak keyfli bir yaşantısı olmadığı için okul seçimi yaparken farklı önceliklerimizin peşine düşüyoruz. Anlayacağınız başkasına göre çerez sayılacak şeylerin hesabını yapıyoruz.

F KIZIMIZ;

Her şey bir yana Hülya Avşar’ın kızı kendini rezil etti bence derken ekledi “ Hadi annesi mürekkep yalamamış alaturka kişilik. Bu kız bilgi çağının çocuğu, eğitim alıyor, görgüsü bilgisi farklı olmalıydı. Demek ki armut dibine düşüyor” dedi.

Kimse yanlış anlamasın reklam filminde oynasınlar kimsenin ün’ünde ve parasında gözümüz yok. 

Onlarında kendi doğurmadıkları gençlerin morallerinde gözleri olmasın yeter. Daha usturuplu söylem ve tavırlarla ekranlara çıksınlar.

Hülya Avşar son dönem doğru yaptığını zannederek bir de klip yapmıştı hani “Bana bir koca lazım o da bu gece lazım” Arkadaşım demişti ki “Kadına bak evrene sağlam mesaj yolluyor. Gelinliği giyip gençlik ordusunu klip gereği peşinden koşturup toplumdaki adaylara mesaj yolluyor. Kısa sürede yeni birini bulur gör bak" demişti.

N’oldu? O geceyi bırakın sene geçti tık yok gibi…

Artık daha oturaklı olmak gerekiyor gibi…

Naçizane.

HAYDİ RTÜK NE DURUYORSUN HÜLYA AVŞAR REKLAMINI DA BUZLASANA!

Olmadı devlet sanatçısı biliriz onu olur biter!!!!!

Mutlu Kalın

Leyla Liman Oruç

leylalimanoruc@gmail.com

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA