Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Siyasileri boşver kendine bak

20 Nisan 2015 Pazartesi 12:50

Bunu böyle yazıp, yanına başka bir şey yazmamak istiyorum. Çünkü, bu hatırlatma cümlesinin ardından gelecek, her anlamlı ifade, bu başlık kadar güçlü olamacak. Bile bile yazmakır yapacağım.Bile bile yapmak yani. Bir Türk insanının en güzel fikir köleliğinin uygulama şeklidir, günümüzde bu eylem. Her gün düşünmeden yaptıklarımızı anlatıyorum; söyleyim lafın beli bükülmesin.

Bilgelik taslarsam, şartlı reflex ve klişe davranışlarımız da derim. Alt yapı var allaha şükür. Kimseye değil, kendi kendimize sinir olmamız gereken bir durum bu.  Robot gibi. İşe git iliklerine kadar ruhunu işine ver. Bir tür hayal kırıklıklarıyla eve dön. Evde, televizyon, anandan emdiğini burnundan getirsin. Ceza evi kantini gibi, çeşit aynı. Mahkumsun, fikir suçlususun.
Siyaset, siyaset siyaset. Olanı biteni olduğu gibi anlatamayan. Debelenen, kıvıran veya terbiyesiz, zeka düzeyi çok açık sınırların etrafında bile dolaşamayan, salak salak yüzlerce konuşma. Liderler biren Cin. Akıl fıskıyesi vallahi hepsi. Aman! Yanlış anlaşılmasın. Beni hap gibi yutarlar valla.
Gel vatan gel diyen işportacı etrafında bir sürü, sürü ve bir daha söyleyim, bir sürü insan. Hepsi de iş adamı. Ancak, moderatör diye isimlendirilmiş bir Türk enteli de var. Bildiğin esnaf bile değil bu moderatör. Zavallı biri oluyor genelde. Her kanal almış bunladan mecburen. Vergi dışı kazanç sahibinin etrafında toplanmışlar tüm gevezeler.

Yürüyen yazar kaza kafalı adamlar ve zabıta korkusundan sinmiş bir sunucu da var. Yarını olmayan işportacı. Korka korka veya yalaya yalaya bitmeyen bir dondurmanın etrafında, vızır vızır gezen uğur böcekleri ve çekirgeler. Ona mı verelim buna mı verelim? Ne verelim? Oy, Para, Can, Mal, Ödül, Ceza. Hiç bir değeri bırakılmayan, değerlerin tamamına sayıp sövmeden, yok farzeden, pis bir koku, Televizyondan geliyor.

Yaşar Kemal yok. Kayahan yok. Özal’ın ölüm yıl dönümü. Törensiz desem az bile. Oysa, bu yolu açan, büyük insan. Babasının malı gibi pasaport dağıtan. Haydi memurum, götür bakalım kafasının mucidi. Teröre 3-5 eşkıya demeyi akıl sanan bir usta.Mucit. Uluslararası aktör. Dahi veya değil. Umurum da değil. Ama bu Türkiye ve Cumhuriyet’in Cumhurbaşkanı. Aynı diğerleri gibi.

Yok. O da yok. Varsa yoksa siyaset ama geçmiş yok. Sanat yok. Müzik yok. Osmanlı osmanlı adlı içi boş, cahil söylemler dışında. Tarihin en kapsamlı armanonik yapılarından oluşan, saray müziği ne? Farkında bile değiller.Bildiği bir şarkı var o da aynı. Elinde bir çanta, kapı kapı para veya oy dilenen adamlar kadınlar. Salgın bir akım olmuşlar. Siyaset siyaset siyaset. Nefes alamaz olmuş insan.

Bu siyasetin de bir Sam Amca’sı var. Amerika. O da bir devlet. Herkes ona karşı. Ama bir kişi de söyleyemiyor. Söylese ne olur? Numaradan oy için söylersen bir şey olmaz. Gerçekten söylesen ne olur? Söyleyemezsin. Ne desin? Benim var olma sebebim, “O” dur.  Yok artık. O kadar da değil., Ateş, Hava, Su, Dağ, Taş. Hepsi bilir de söyleyemez. Maden , Para, Toprak, herşeyini yıllardır veren, alan,satan, yatıran batıran. Tüm bunları yapan siyaset, bana yaşama biçimi öğretiyor. Ver! Oy ver. Yoksa vatan hainisin. Hadi ya.

Sen nesin? Ülke sevdalısı. Son nefesine kadar. Aynen devam. Kendime azcık nefes aldırmak için, soluklanmak isterken bari siyaset olmasın. Dünyaya kapalı bu gündemle buğulmuşsunuz Eyyy Türkler!.

Diğer insanlar başka ülkelerde sevişmek dışında acaba, ne yapar diye merak etmeyen milyonlar. Onların dizi filmlerindeki cehalet, dindarlıklarındaki sahtelik veya namuslarının, kadınların bacaklarının arasından çıkmayan rotasıdır, emirler. Yap lan, Sus lan. Höt lan. Terbiyesiz, kaba. Çok özür dilerim ama, ayna tutsan, aklın başından gider normalde, bu kadar çirkinliğin, boşluğuna. Kendine bakacaksın ama hep birilerinden, hep bir yerlere kaçarak. Oy vermezsem ne olacak? Vatan haini. Kafa buysa, oynamıyorum diyecek, mutlu insanları özleye özleye, Haydi Türkiye, Güle Güle.

Ya bir de kayıp bi yakışıklı var Mustafa Kemal. Hatırlayan var mı? Eyyy memleket sevdalısı yüzer gezer oylar. “Sen kime hizmet ediyorsun Allah aşkına” Bu cümleyi de çaldım mı çaldım ; yazdım mı , yazdım valla. Demek ki oy zamanın gelmiş. Ama ben vatan hainiysem?

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA