Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Siz misiniz sendika kuran
26 Nisan 2013 Cuma 15:28

Siz misiniz sendika kuran

Emniyet Sen'i kuran polis müdürleri meslekten ihraç edildi...

TÜM Çalışan Emniyet Hizmetleri Sınıfı ve Emniyet Teşkilatında Çalışan Tüm Hizmet Sınıflarına Dahil Personel Sendikası (Emniyet Sen) Genel Başkanı Faruk Sezer ile sendikanın 5 kurucu üyesi, 4'er kez polislik görevinden ihraç edildi. Bir kurucu üye ise 'sonradan oluşumdan ayrıldığı' göz önünde tutularak, 24 ay uzun süreli kıdem durdurma cezasına çarptırıldı.


Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Emniyet- Sen Genel Başkanı Faruk Sezer ile sendikanın 5 kurucu üyesi, Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü'nün 8'inci maddesinin 32, 35 ile 37'nci fıkrası ile 10'uncu maddesine aykırı davranışta bulundukları gerekçesiyle meslekten atıldı. İçişleri Bakanı Muammer Güler'in de imzasının yer aldığı meslekten çıkarma cezasını belirten yazı, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, Antalya merkez ilçelerden Kepez İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Emniyet- Sen Genel Başkanı Faruk sezer ile 5 kurucu üyeye gönderildi. Karar doğrultusunda Emniyet Sen Genel Başkanı Sezer ile Genel Sekreter İrfan Çelik, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Ömer Osman Ceyhan, Eğitim Sekreteri Ahmet Akkın, Basın Yayın Sekreteri Metehan Aydın ile Denetleme Kurulu Asil üyesi Metin Karakuş, silahını, kimliğini ve kokartını görev yaptığı müdürlüğe teslim etti. Kurucu üyeler arasında yer almasına rağmen, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yazılı uyarısının ardından, sendika kuruculuğundan ayrılan Çanakkale'de görevli polis memuru Atilla Aktin'e ise 24 ay uzun süreli kıdem durdurma cezası verildi.


İDARE MAHKEMESİNE BAŞVURACAK


Emniyet- Sen Başkanı Sezer, kendisinin de aralarında yer aldığı 6 sendika kurucusunun Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sendika kurmaktan, sendikal faaliyette bulunmaktan, sendikal faaliyetler sonucunda amirlerin emrini yerine getirmemekten, meslektaşlarını amirlerine karşı fiili taarruza tahrik ve amir ile müdürleri eleştirmek suçlamasıyla meslekten ihraç edildiğini kaydetti. Sezer, 6 kurucu üyenin 4 ayrı kararla 4'er kez görevden ihraç edildiğini belirterek, Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu tarafından verilen meslekten çıkarılma cezasını 'hukuk cinayeti' olarak niteledi. Pazartesi günü göreve iade talebi ile yürütmeyi durdurma ve iptali için idare mahkemesine başvuracağını kaydeden Sezer, davayı kazanarak kısa sürede göreve döneceklerine inandığını belirtti.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün hukuksuz biçimde kendilerini meslekten ihraç ettiğini öne süren Sezer, şöyle konuştu:

"Bizi hukuksuz soruşturma ile ihraç ederek üyelerimizi yıldırma zihniyetine girdiler. İlk önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na sendika faaliyetinin durdurulması talebiyle suç duyurusunda bulundular. Fakat Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bu talebi reddederek, konunun iş mahkemesine ait olduğu yönünde karar verdi. Emniyet Genel Müdürlüğü savcılığın bu kararına rağmen, olayı idari olarak değerlendirerek, Emniyet Sen kurucularının suç işlemeye devam ettikleri yönünde karar çıkardı. Bu kararla kendi kendilerini sorgulayıp, kendilerinin tanık, müşteki, savcı ve hakim olduğu yüksek disiplin kurulunda yargılandık. Zaten bu yargılamada ihraçtan başka karar beklemiyorduk."


Sendika üyeleriyle üye olmak isteyen polisleri korkutmak ve yıldırmak için ihraç kararı alındığını aktaran Sezer, sendikaya üye 8 bin 700 polisten sadece üst yönetici olan 39 üyeye yönelik soruşturma başlatıldığını, bunlardan da 6 kurucu üyeye meslekten çıkarılma cezası verildiğini kaydetti. 

Yasalar ve Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü'nde polislere sendika üyesi oldukları için soruşturma açılmasını öngören bir madde bulunmadığını dile getiren Sezer, meslektaşlarına, polislerin hakkını korumak amacıyla kurulan sendikaya üye olmaları çağrısı yaptı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA