Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Skodanın amiral gemisi Superb
18 Mayıs 2013 Cumartesi 11:48

Skoda'nın amiral gemisi Superb

Skoda'nın “amiral gemisi” olan ve 2001 yılından bu yana orta üst sınıfın standartlarını yeniden belirleyen Superb, şimdi daha çekici bir hale getirildi.

superb_12_on_location.jpg İç mekanı esaslı bir şekilde yeniden geliştirilen Superb, yenilikçi teknik özelliklere kavuşurken, yüzde 19’a varan oranlarda daha düşük yakıt tüketimi sunuyor. Temmuz ayının son haftası itibariyle tüm Türkiye’de satışa sunulacak olan Superb, yeni teknik donanımlarıyla da farklı müşterilere hitap etmeyi amaçlıyor.

Çek üretici Skoda, model atağında Superb ile yeni bir aşama daha kaydediyor. Markanın çok satan modeli, yeni Skoda tasarım unsurlarıyla etkileyici bir görünüme bürünürken, yenilenen iç mekanı ve artırılmış teknik özellikleriyle de iddialı. Bununla birlikte tüm motor seçeneklerinde yakıt tüketimi yüzde 19’a varan oranlarda düşerken daha tutumlu bir araç haline geldi. Üstün yeni özellikler ile donatılan Superb Temmuz ayının son haftasından itibaren tüm Türkiye’de satışa sunulacak. Yeni Superb’in yıl sonuna kadar 2 bin 500 adet satılarak segmentinde yüzde 5’lik bir paya ulaşması bekleniyor.

 

 

Skoda Superb’in, piyasaya sunulduğu 2001 yılından bu yana markanın “amiral gemisi” durumunda olduğunu belirten Skoda CEO’su Winfried Vahland, “Tasarımcılarımız ve mühendislerimiz, çok satan bu modelimizin yeniden tasarlanması ve daha çekici bir hale gelmesi için çok çalıştılar” diyor. Skoda’nın müşterilerine her zaman normalden daha fazla unsurlar sunduğunu vurgulayan Vahland, “Superb de kendi sınıfının üzerinde bir konfora sahip” ifadesini kullanıyor. Superb, bunu, arka sol kapının içine yerleştirilmiş şemsiye bölmesi gibi eşine ancak lüks sınıf modellerde rastlanabilecek unsurlar barındırarak yapıyor.

Yenilenen Superb, orta üst sınıfa yeni bir enerji getiriyor. Araç, tamamen yeni bir ön ve arka tasarımın yanı sıra yenilenen iç mekanıyla dikkat çekiyor. Markanın tasarım dili, Skoda’nın en çok satan modelinde de kendisini gösteriyor. Aracın yeni tasarımı belirgin çizgiler, kusursuz kalite ve dengeli orantılarla şekillendirildi. Aracın ön bölümü, A sütununa kadar yeniden tasarlandı. Radyatör ızgarası, logo, ön farlar ve sis lambaları, tampon, ön çamurluk ve motor kaputu tamamen yeni. Skoda logosu motor kaptunun merkezinde konumlandırıldı. Tamamen yeniden tasarlanan ön farlar yeni Superb’in farklı bir yüze sahip olmasını sağladı. Superb, ilk kez LED teknolojili gündüz farlarının entegre edildiği bi-xenon farlara ve LED teknolojili sinyal lambalarına sahip oldu.

Aracın arka bölümü de tamamen yeniden tasarlandı. Bu tasarımda akıcılık, berrak ve kusursuz bir görünüm sağlanırken, her unsurun yerli yerinde görünmesine özen gösterildi. Arka lambaların girintileri yeniden biçimlendirilirken, C-şeklindeki stop lambalar LED lambalar sayesinde artık daha dikkat çekici şekilde Superb’te yerini alıyor.

Superb’te kullanılan ve patenti Skoda’ya ait olan akıllı Twindoor bagaj kapağı sistemi, yenilenen versiyonda da yerini korudu. Bagaj kapağının iki değişik şekilde açılmasına olanak tanıyan bu sistem sayesinde kullanıcılar, isterlerse sadece bagaj bölümünü isterlerse de arka cam ile birlikte kapağın tamamını açabiliyor.

Superb’in inanılmaz kapasitesi rakipsiz

Superb’in sedan ve Combi versiyonları, sınıflarının en geniş bagaj hacmini ve arka koltuktaki yolculara en fazla diz mesafesini sunan araçlar olmaya devam ediyor. Bu sınıfta başka hiçbir araç, yolcularına, Superb’in arka koltuktaki ferahlığını sunamıyor. Aracın arka koltuğunda oturanlar için 157 mm’lik diz mesafesi ayrılmış.

Ve tamamen yeni bir özellik sayesinde, ön yolcu koltuğunun, arka koltuktaki yolcular tarafından elektrikli olarak ayarlanmasına olanak tanıyan sistem, isteğe bağlı olarak yeni Superb’de yerini alıyor. Ayar düğmeleri ön yolcu koltuğunun içe bakan kısmında yer alırken, arka koltuktaki yolcular tarafından rahatça kullanılabiliyor.

Superb’in yükleme bölümü de kesinlikle rakipsiz. Sedan versiyonun bagaj kapasitesi 565 litre, Combi’ninki de 603 lt. Her iki aracın bagaj hacimleri, arka koltukların yatırılmasıyla 1.670 ve 1.835 litreye yükseltilebiliyor.

Düşürülen yakıt tüketimi ve emisyon değerleri

Skoda Superb, motorlar ve sürüş sistemleri konusunda da bir adım ileri gidiyor. Tüm dizel motorların yanı sıra 1.4 lt TSI 125 HP benzinli motorda standart olarak sunulan Start-Stop ve fren enerjisini geri kazanım sistemleri sayesinde yakıt tüketimi ve emisyon oranları yüzde 19’a varan oranlarda azaltıldı. Yüksek dişli vites oranları, düşük sürtünme direncine sahip lastikler, geliştirilmiş sürtünme katsayısı ve düşürülen ağırlıklar da, verimliliğin artırılmasındaki diğer etkenler oldu.

Yenilenen Superb’de 4 benzinli ve 3 de dizel motor seçeneği yer alıyor. Benzinli motor seçenekleri 125 HP’lik 1.4 TSI ile başlayıp, en güçlü seçenek olan 260 HP’lik 3.6 lt FSI’a kadar uzanıyor. 6 veya 7 ileri DSG şanzıman seçenekleri bulunurken, sedan ve combi’de 4x4 alternatifi de bulunuyor. Bu versiyonlarda dördüncü nesil Haldex diferansiyel kullanılmakta.

Superb’te sunulan 1.6 TDI 105 HP motor Türkiye pazarına özel olarak DSG şanzıman kombinasyonuyla tüketicilerin beğenisine sunuldu. Manuel viteste 4.5 litre ortalama yakıt tüketimi ile eskisine oranla yüzde 10 daha ekonomik. 1.6 TDI 105 HP DSG şanzıman verisi ise 4.6 litre ile sınıfının en rekabetçi modellerinden biri olduğunu kanıtlıyor.

Yeni nesil Otomatik Park Yardımcısı

Skoda Superb’in konfor donanımları bir kez daha genişletildi.Superb’te 2. Nesil Otomatik Park Yardımcısı kullanıldı. Yol şeritlerine paralel bir şekilde park etme ve park yerinden çıkma fonksiyonuna ek olarak, yeni sistem, artık dik olarak ve geri manevrayla park edebilmeye de olanak tanıyor.

Bunun dışında araç, başka yenilikçi konfor donanımlarına da sahip. Örneğin Superb Sedan’da entegre güneş paneli bulunan elektrik kontrollü bir sunroof da bulunuyor. Bu sayede araç güneşli bir havada park halindeyken, söz konusu güneş panellerindeki enerjiyle çalışan bir ventilator, içerinin sıcaklığını böyle bir sisteme sahip olmayan araçlarınkine oranla yaklaşık 25 derece kadar düşürebiliyor.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA