Banu Tansel / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Banu Tansel / Yazar

Sokak hayvanları ve şehir

08 Temmuz 2014 Salı 17:55

Bu başlık HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) ve KOZA Yönetim A.Ş. işbirliği ile düzenlenen fotoğraf yarışmasının teması. Geliri tamamen sokak hayvanlarına bağışlanacak misyonlu bir yarışma.

Kızım ve bende katılacağız bu yarışmaya çünkü çaresizlik içinde yaşam savaşı veren sokak hayvanlarını umursuyoruz.  Aslında, bu yarışmaya bir misyon projesidir diyebiliriz ve tek amacı var… yaşatmak, yaşamalarına destek olmak için ufakta olsa bir katkı sağlayabilmek.

BAZEN BAKMAK DEĞİL GÖRMEK GEREK

 Sadece fotoğraf yarışması değil HAYTAP takvimleri de aynı misyonun altındaki ürünlerden. Sağlanan katkılar tıbbi müdahalelere, kısırlaştırma operasyonlarına, mamalara ve kulübelere dönüşüyor ‘sokaktaki çaresiz canlar’ için. Esasında aldığımız bir takvimle, ağır yaralı bir sokak hayvanına ‘bir damla şifa’ yolluyoruz ya da aşılatıyoruz onları. Bazen, hepimizin yaptığı gibi bakmak değil de görmek gerekiyor. Neyi göreceğimizi fark etmek nasıl yardım etmemiz gerektiğini de anlamamızı sağlıyor. Basit bir duvar afişi tüm belleğimizi sarsıp ‘evimizin önüne koyacağımız bir kap suyun’ ne büyük bir yardım olabileceğini anlamamıza sebep oluyor.

Kısaca ‘farkındalığımız’,  ayağa kalkıp silkinip ‘duyarlılığa’ dönüşüyor…

Duyarlılıklarımızın artması… yani algılarımızın açılması… yani o afişlerin basılması… yani misyonu olan projelere katkıda bulunmaktan geçiyor.

‘Sokak Hayvanları ve Şehir’ temalı Temmuz 2014 tarihli yarışma sonucunda jüri tarafından seçilecek ödüllü kareler algı yönetiminde kullanılacak afişlere, takvim sayfalarına dönüşüp uyuklayan ‘farkındalığımızı’ dönüştürecekler.

Çocuğumuz bizden öğrenecek ‘duyarlı olabilmeyi’, çöp kutusunun üzerinde duran kediyi fark edip deklanşöre basarak yeni bir bakış açısı kazandıracak sokak hayvanlarına ve şehre… onları barıştıracak hatta onları çok yakıştıracak birbirlerine… ve o zaman daha iyi anlayacağız onlarla yaşamın daha renkli olduğunu, koruyup sahip çıkacağız eskisinden farklı olarak.  

Bu fotoğraf yarışmasına katılalım, bir şeylerin hem de iyi şeylerin yapılması için destek olalım. Objektifleri ayarlayalım, deklanşörlere basalım… pozlayalım ‘Sokak Hayvanlarını ve Şehri’

sokak-001.jpg

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA