Banu Tansel / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Banu Tansel / Yazar

Sokak Köpeklerine Ölüm!

30 Ağustos 2014 Cumartesi 20:45

Bazı insanlar kimliksiz sever, beklentisiz ve yalın. Sadece gönüllerindeki sevgiyi amaç edinmişlerdir. Bazıları etiket için sever çünkü bir kimliğe ihtiyaçları vardır. Beklenti içindedirler, hiçbir zaman olamadıkları ‘bir şey’ olma mücadelesini ‘sözde sevgi’ yolunda kazanmak için ego merkezli şovlar yaparlar.

Hayvanları sevmek de böyledir…

Tabii ki kabulüm, hayvanları ve haklarını koruyan kimliksiz, egosuz, dürüst ve gerçek sevgiden yanadır. Fakat bazen ‘ben hayvanlar için iyilik yaptım’, ‘benim bölgemdeki hayvanlara benden başka kimse iyilik yapamaz’ gibi akla ziyan ‘ben ve benim’ zihniyeti ile şovlar sahneleyenler de ‘hayvan sever’ diyebilirler kendilerine. Hatta öyle etiketlere de sahip olabilirler. Olsun, eğer hayvanlara bir damla yararları varsa, bu da kabulümdür.

Lakin bir tür daha vardır bunlar arasında, varlıkları ziyandır bu dünyaya… Bir canın yok olmasına olağan hatta gerekli karşılayan canavar ruhlara sahiptirler… Düşünmezler, gelişemezler sadece tüketirler bir nevi ‘insan amip’ de diyebiliriz bunlara. Zinhar kabul etmiyorum, yok sayıyorum.

Yaşamın her yerinde karşımıza çıkar bu türler… Bazen, lümpen bir futbolcu olarak  bazen de bir kasabın vicdanına bile sahip olmayan veteriner olarak… Tek bir sloganla birleşirler, ‘ sokak köpeklerine ölüm!’.

Evet, öldürelim tüm sokak köpeklerini, bu sosyal sorun ortadan kalksın!....Sıra tinerci çocuklara gelsin. Eee, onları da öldürelim ve bir sosyal sorundan daha kurtaralım kendimizi. Tüm problemlerimizi ‘ortadan kaldır’ yöntemiyle çözelim!

Sosyal problemlerini çözmek yerine ortadan kaldırmayı seçen, güvensiz ve inançsız bireylerin oluşturduğu bir topluluğun üyesi olmayı kabul etmiyorum. HAYIR!  diyorum.

Benim gibi ‘’HAYIR’’  diyen, isyan eden ‘kimliksiz, beklentisiz ve etiketsiz’ bir hayvan severin mücadelesini sizlerle paylaşmak istiyorum.  Sevgili arkadaşım, Bandırma Yerel Hayvan Koruma Görevlisi olan Betül Candan’ın mücadelesi… Bandırma Belediye Barınağı’nın mevcut durumu ile ilgili bir imza kampanyası başlattılar. Ben de katıldım ve destekliyorum.

Kampanyanın amacını tek kelime ile açıklamak gerekirse ‘yaşam hakkı’ demek yeterli olur. Lütfen, siz de  destek verin. Betül Candan ile yaptığım telefon görüşmesini sizlere aktarıyorum.

B.T: “Bandırma Belediyesi Barınağı’nın mevcut durumu için mücadele ediyoruz,  imza kampanyasını başlattık” diyorsun. ‘Siz’ kimsiniz?

B.C: Bizler Bandırma'da sokak hayvanları için bir araya gelen bağımsız bir inisiyatifiz. Tek amacımız sokak köpeklerinin ölüme ve açlığa giden yolunun önünü kesmek. .

B.T.:Bandırma barınağındaki ‘korkunç’ olarak nitelendirdiğiniz durum nedir?
 
B.C.: Barınak içerisinde 500'den fazla köpek var, çoğu hasta ve tedavi edilmiyorlar, bakım yok. Fotoğraf çekmek yasak ve çok kısıtlı ziyaret saatleri dışında içeri girmek mümkün değil. Barınak tellerle çevrili bir bölgede bulunuyor. Barınak binası ile  teller arasındaki bölgede hapsolmuş  40 civarında köpek bulunuyor ve bu hayvanlara su bile  vermek yasaklanmış. Aç, susuz, ölümü bekliyorlar.

B.T.:Bu durum ne zamandır devam ediyor, belediye yetkilileri neden bu durumu düzeltmiyorlar?

B.C.:Bu barınakta 2007 yılında bir gecede 280 hayvan yok edildi, 2011 yılında ise 12 köpeğin  öldürüldüğü tespit edildi. Yetkililer bir şey yapmadıkları için bunlar oluyor zaten…Bu vahşet, onların anlayışı sonucunda yaşanıyor.

B.T.: Talepleriniz nedir, Bandırma Belediyesinden ne bekliyorsunuz?
 
B.C. Barınağın içindeki ve çevresindeki tüm hayvanlar derhal tedavi edilsin, yaşamsal koşullar sağlansın.
-Barınağın içinde hayvanların durumuna uygun bölmeler oluşturulsun.
-Barınak ziyaret kısıtlaması ve fotoğraf yasakları kaldırılsın, durum şeffaflığa kavuşsun.
-Şehir içindeki sokak hayvanlarının kısırlaştırma ve tedavileri yapılsın.
-Gönüllülerin çabasıyla oluşturulan sahil şeridindeki "Kedi Evi" Belediye tarafından düzenli aralıklarla temizlensin ve içindeki hasta kedilerin tedavileri yapılsın.

Umarım,  Bandırma Belediyesi gibi bir çok belediyenin ‘sokak hayvanları algıları’ medeni bir çözüme ulaşır. Umarım, yaşama hakkının gereklilikleri yerine getirilir.

İmza kampanyasına aşağıdaki linki kullanarak destek verebilirsiniz.

www.chn.ge/1qe4u49

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA