Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son anda kurtarıldılar!
01 Nisan 2013 Pazartesi 13:45

Son anda kurtarıldılar!

5'i çocuk 11 Suriyeli, batmak üzere olan tekneden Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin operasyonuyla kurtarıldı.


Mersin'in Silifke ilçesinden yasa dışı yollarla Güney Kıbrıs'a kaçmaya çalışan 5'i çocuk 11 Suriyeli, batmak üzere olan tekneden Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin operasyonuyla kurtarıldı. Tekne kaptanının, yakalanacağını anlayınca tekneyi içindekilerle birlikte batırmaya çalıştığı ileri sürüldü.


Silifke İlçesine Bağlı Yeşilovacık Beldesi açıklarında meydana gelen olayda Bozyazı Sahil Güvenlik ekipleri ve Taşucu Sahil Güvenlik ekipleri içerisinde 11 Suriyeli vatandaşın bulunduğu tekneye doğru yola çıktı. Sahil güvenlik botunu gören umut taciri tekneyi kıyıya doğru sürerek kayalara çarptı. Çarpmanın etkisiyle tekneyi batırmayı başaran umut taciri yüzerek kaçmayı da başardı. Pazar gecesi meydana gelen olayda yüzmesini bilmeyen ve aralarında 5 çocuğun da bulunduğu 11 Suriyeli zor anlar yaşadı. Sahil güvenlik ekiplerinin hızlı hareket etmesi sonucu Suriyeli mağdurlar boğulmadan denizden kurtarıldı. Yüzmesini bilmeyen mağdurlardan bir kadın boğulma tehlikesi geçirdi. Son anda kurtarılan kadın ambulansla Silifke Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Son anda kurtarılan Suriye vatandaşları 112 acil ekipleri tarafından muayene edildi. Sıcak bir ortamda tutulan ve kuru giyecekler verilen mağdurlara sıcak yemekte ikram edildi.

Mağdurların Suriye'deki savaştan kaçtıkları öğrenilirken, kişi başı 2 bin dolar vererek Mersin'den yola çıkarak Güney Kıbrıs'a geçmek istedikleri oradan da Avrupa'ya gidecekleri bildirildi.

Bunun yanı sıra tekneden kaçmayı başaran ve daha önce aynı suçlardan sabıkası bulunan organizatör ve aynı zamanda teknenin kaptanı M.G Yeşilovacık Jandarma ekipleri otostop çekmeye çalışırken yakalandı.

Batan teknenin ise denizden çıkarma çalışmaları devam ediyor.

Suriye uyruklu vatandaşlar Mersin Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi'ne teslim edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA