Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son dakika!.. Saldırı takip altında nasıl oldu?
16 Mayıs 2013 Perşembe 14:05

Son dakika!.. 'Saldırı takip altında nasıl oldu?'

Cumhurbaşkanı Gül Reyhanlı'da: ''Hem emniyet hem istihbarat zanlıları takip ediyordu.''

Cumhurbaşkanı Gül, bombalı saldırılarda 51 kişinin hayatını kaybettiği Hatay'ın Reyhanlı ilçesine geldi. Gül, "Hem emniyet hem istihbarat zanlıları takip ediyordu. Saldırı takip altında nasıl oldu? Bununla ilgili çalışmalar yapılıyordur" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bombalı saldırıların yaşandığı Hatay'ın Reyhanlı ilçesine geldi.

Cumhurbaşkanı Gül, beraberindeki İçişleri Bakanı Muammer Güler ile ilk olarak Reyhanlı Kaymakamlığı'nı ziyaret etti.

Ziyaret sonrası açıklama yapan Gül, "Bugün bu acıyı en derinden hissettiğimi, devletimizin bütün imkanlarıyla halkımızın yanında olduğunu göstermek için buradayım.

Türkiye'de tek hamlede yapılan terör olaylarında en çok kayıp verdiğimiz ve en çok acı çektiğimiz bir olaydır. Bu olayı teşvik edenler, yapanlar, yardım edenler, herkesi şiddetle lanetliyorum. Ve bütün milletimizin de şunu bilmesini istiyorum ki bu terör olayını yaptıranlar, yapanlar, yardımcı olanlar eninde sonunda cezalarını göreceklerdir.

Devlet sorumluluğu ve kararlılığı neyi gerektiriyorsa, bu muhakkak yapılacak. Bu olayın içinde, dışında, bir şekilde kimler bulaştıysa, kimler teşvik ettiyse hesabı sorulacaktır.

Bunun Reyhanlı'da yapılmasının da nedenleri vardır. Halkımızı kışkırtmak, birbirine düşürmek istenmektedir.

Yanlış yapanları bulmak emniyetin, istihbaratın işidir. Kimsenin yanına kar kalmaz.

Bölgemiz olağanüstü bir dönemden geçiyor. Kötü niyetlilerin arayıp da bulamadığı bir ortam. Devlet, istihbarat teşkilatları gerekli önlemleri alır. Bu tür eylemlerin olacağından kuşkulanılıyordu. Hem emniyet hem istihbarat zanlıları takip ediyordu. 100 tane olaydan 99 tanesini önlersiniz ama bunu duyurmazsınız. Hepimizin hedefi yüzde 100 başarılı olmak. Saldırı takip altında nasıl oldu? Bununla ilgili çalışmalar yapılıyordur.

Bizim bütün arzumuz Suriye'de akan kanın durması. Suriye halkının da nasıl demokrasinin nimetlerinden, özgürlüklerin nimetlerinden faydalanan, hukukun üstünlüğünden faydalanan halklar gibi hakkı vardır ve talepleri meşrudur. Bu konunun uzamaması, bizim bütün arzumuz budur.

Suriye konusunda uluslararası kamuoyu başından beri hamaset yaptı" diye konuştu.

Ziyaret öncesi kaymakamlık binası çevresindeki bazı binalara Türk bayrağı asıldığı görüldü. Kaymakamlık binasında ve gazetecilerin ekipmanlarında dedektör köpekle kontrol yapıldı. Bir polis helikopterinin havadan güvenlik sağladığı, Antakya-Reyhanlı yolunda çok sayıda asker ve polisin önlem aldığı gözlendi.

Kaymakamlıkta brifing alacak Gül'ün patlamaların meydana geldiği bölgede incelemede bulunması bekleniyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA