Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Stresle başedebilirsiniz
01 Nisan 2013 Pazartesi 18:00

Stresle başedebilirsiniz

Çağın en yaygın hastalığı 'depresyon', genç ya da yaşlı demeden herkesi tuzağına düşürebiliyor. Kurtulmanın yolu mu? Hiç zor değil

Günümüzde mükemmeliyetçi insanların sayısı bir hayli fazla. Hepsi de evde ya da işte olsun her konuda aşırı titiz ve çalışkanlar... Ne var ki hızla akan zamana yetişemiyorlar. İşte bu yoğun iş trafiğinde bunalmanın, günlük yaşam koşullarının altında ezilmenin stresi içinde de çağımızın moda hastalığı depresyona çok kolay yakalanıveriyorlar. Öyle ki, stres onlar için bir yaşam tarzı, depresyon ise abone oldukları bir hastalık haline dönüşüyor.
Yapılan araştırmalara göre yaşamı karartan depresyona en çok kadınlar yakalanıyorlar. Her dört kadından biri depresyonda... Mükemmeliyetçiliği araştıran uzmanlara göre temelde pek çok neden var, depresyona yakalanmak için... Depresyona yakalanmamak ya da kurtulmak için aşağıdaki sorularla kendinizi sınayın ve özelliklerinizi keşfedin.

BU DENLİ YORULMAYIN
- Kıyaslama: Görev sorumluluğunuzu çevrenizdekilerle kıyaslayın. Görev uğruna kendinizi bu denli yormanıza gerek olup, olmadığını saptayın.
- Görevlerinizi önem sırasına göre not edin: Birinci ve ikinci derecede gerekli olan görevlerinizi bir yere not edin. Böylece hepsini birden uygulamanıza gerek olmadığını anlayıp, strese girmezsiniz.
- 'Her İnsanın bir kusuru vardır' sözünü kabullenin: Her zaman mükemmel olmak imkansız. Üstelik bir konuda yeteneği olan kişi başka konularda yetersiz kalabilir. Siz de her konuda dört dörtlük olmak zorunda değilsiniz.
- Kararlı olun: Hangi görevinizi daha kısa zamanda ve fazla yorulmadan uygulayabilirsiniz, öncelikle bunu saptayın. Ve üzerine gidin.

GÖREV ÜSTLENMEYİN
- Paylaşmayı öğrenin: Gerek aile içi gerekse meslek yaşamınızda sorumluluk ve görevleri paylaşmaya özen gösterin. Ötekiler hata yapıyor diye herkesin görevini üstlenmenize gerek yok.
- 'Hayır' demesini öğrenin: Özellikle iş yaşamında sizden istenen her şeyi yerine getirmek zorunda değilsiniz. Bu nedenle ara sıra 'hayır efendim'ci olmaya da gayret edin.
- Hobilerinizi not edin: Boş vaktinizde yapmak istediklerinizi bir kenara yazın. Ve bunları uygulamak için hemen kolları sıvayın.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA