Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Süreçte kadın yok

16 Nisan 2013 Salı 08:05

Haberi hatırlayın: 4 Şubat 2010… Adıyaman’ın Kâhta İlçesi…  16 yaşındaki Medine Memi'nin cesedi 2 metrelik bir çukurda elleri bağlı ve oturur vaziyette bulundu. Malatya Adli Tıp Morgu'nda yapılan incelemeden çıkan sonuç ürpertici. Çünkü verilere göre, vücudunda ciddi darp izine rastlanmayan, kanında uyuşturucu veya zehirli bir madde bulunmayan genç kız elleri bağlı, canlı ve bilinci açıkken gömüldü. Zira genç kızın mide ve ciğerlerinde yoğun toprak olduğu belirlendi.

Bugün bütün Türkiye’ye “Barış geliyor; kan duracak; herkes mutlu olacak” diye sunulan PKK ile varılan ittifakta, işte bu asıl mağdurların hiç yeri yok. Yapılan pazarlıkta kadının adı geçmiyor.

Çünkü oralarda kadın; bir kuluçka makinesi gibi görülüyor. Görevi; erkeğin ihtiyacını gidermek; bol bol çocuk doğurmak… Evine kapanarak, sosyal hayattan uzak kalmak… Buna karşı gelen genç kızların ve kadınların başına nelerin geldiğini yukarıdaki haber gösteriyor.

Peki 10 yıllık AKP iktidarında oralardaki kadınlarımızın hayat seviyesini yükseltecek bir şey yapıldı mı?

Ne gezer?

Doğu’da yapılan ne var ise PKK taleplerine endeksi… Yani o taraf istiyor; bu taraf yapıyor. Bu süreçte; hep PKK’nın kendi egemenlik alanını genişletecek isteklerle ortaya çıktığını gördük. Onlar için de kadın önemli değil. Çünkü PKK da yeni tip derebeylerinin yönettiği bir örgüt. Onlar ayrılıkçı isteklerini hayata geçirsinler de kadınlar eziliyormuş; cariye (köle) gibi kullanılıyormuş hiç önemli değil.

Ya geleneksel Kürt egemenleri? Şeyhler, mollalar (şu Meleler!) ne durumdalar? Onlar için kadının anlamı nedir?

Elbette ki erkeğin elinin kiri konumundadır kadın… Bu yüzden de seslerini çıkartmaları; insan gibi yaşamak istemeleri; kadının ahlaksız diye damga yemelerine yeter. Kadına bu damgayı da bölgenin saygın (!) bilinen şeyhleri, mollaları vururlar. Allah’ı temsil ettiklerine inanan bu gerici takımı böyle fetva verir ise erkeğin de eline koz geçmiş olur. Daha da biner o zavallı kadının sırtına.

Bugün doğu ve güneydoğuda PKK’nın açılımına değil kadınların özgürleştirilmesine ihtiyaç var. Lakin oralarda; bugün kadınlarımızın sahip olduğu haklar bile kullandırılmıyor. İktidar da o hakları çiğneyenlere karşı hiçbir önlem almıyor.

Eğer barış arıyorsak; kadınlarımızı bu köleci sistemin zulmünden bir an önce kurtarmamız gerekiyor.

Nerede şu aileden sorumlu bakanımız? Neden Doğu’nun feodallarına karşı tek söz edemiyor? Şeyhleri, mollaları; aşiret reislerini rahatsız etmemek adına bu köleci sistem daha ne kadar sürdürülecek?

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA