Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye trafiği!
27 Haziran 2013 Perşembe 16:25

Suriye trafiği!

Önce Davutoğlu sonra Erdoğan telefonla arandı...

Dün Lavrov'un Davutoğlu'nu Suriye meselesi ile ilgili aramasından sonra bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaptı.

Suriye krizi patlak verdiği günden bu yana çözüm için sürekli Türk tarafı Rus muhataplarını ararken, dün akşam ilk defa tersi yaşanmış oldu.

Kremlin Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, görüşmenin Başbakan Erdoğan'ın inisiyatifinde gerçekleştirildiği bildirildi. Açıklamada, Başbakan Erdoğan ve Putin'in, Suriye krizini konuştuğu ve bölgesel durum hakkında fikir alışverişinde bulunduğu belirtilerek, liderlerin "Suriye krizine siyasi çözüm bulunması adına faaliyetleri koordine etmeye hazır olduklarını ifade ettikleri" kaydedildi.

Erdoğan, Putin’e Suriye’deki durumun giderek kötüleştiğini ve artık somut adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Öte yandan görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliği, geçtiğimiz yıl aralık ayında İstanbul'da düzenlenen Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin (ÜDİK) üçüncü toplantısında alınan kararların uygulanması ve bu yılın sonunda Rusya'da düzenlenmesi planlanan yeni zirvenin hazırlıklarının da ele alındığı belirtildi.

Açıklamaya göre liderler, enerji alanı başta olmak üzere Rusya ve Türkiye arasındaki çok geniş işbirliğinden memnun olduklarını söyledi.

LAVROV DA DAVUTOĞLUNU ARADI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye krizinin çözümü için Cenevre’de toplanacak uluslararası konferans çalışmaları ile ilgili Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu telefonla arayarak bilgilendirdi.

Hazırlık çalışmaları için Rusya-ABD-BM temsilcileri Cenevre’de önceki gün bir araya gelmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Lavrov, Türk mevkidaşını üçlü görüşmenin sonuçları konusunda bilgilendirdi. Acil bir şekilde konferansın yapılması ve Suriye krizinin siyasi çözümünün desteklenmesi vurgulandı.” dedi.

Rusya ve Türkiye ilişkilerini de değerlendiren Lavrov ve Davutoğlu, Suriye krizi ile ilgili sürekli iletişim halinde olunması konusunda anlaştı.

Lavrov, basına yaptığı değerlendirmede de ABD’yi Suriye’de çözümle ilgili daha açık olmaya davet etti. Moskova’ya göre muhalefete askeri yarım kararlarının alınması, siyasi çözüm alternatifini zora sokuyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Doğu Asya Zirvesi çerçevesinde 1-2 Temmuz’da Brunei’de görüşeceklerini ifade eden Lavrov, ABD ile birlikte başlattıkları inisiyatife göre hükümet ve muhalefetin konferansta yer alması konusunda mutabık olduklarını belirtti. Lavrov, “Suriye yönetimi konferansa herhangi bir ön şart olmamak kaydı ile katılacağını teyit etti. Muhalefet ise ayrılmış durumda. Batılı ülkeler ve Körfez ülkelerinin desteklediği Ulusal Koalisyon Beşşar Esed koltuğundan ayrılmasını ön şart koşuyor. Muhalefet askeri denge kurmaya çalışıyor. Bu üzücü. Bizim Kerry ile görüştüğümüz ön şart olmaması ile ilgili prensibin sorgulanması anlamına geliyor. Kerry’nin pozisyonunu netleştirmesini bekliyoruz.” dedi.

25 Haziran’da yapılan üçlü görüşmede diğer oturumun ne zaman yapılacağı ile ilgili anlaşma sağlanamadığını kaydeden Lavrov, ABD’nin muhalefeti yeterince teşvik etmediği, ön şartlar nedeni ile konferans tarihinin belirlenemediği eleştirisi getirdi.

Konferansa Kürt gruplar dahil olmak üzere diğer muhalif grupların da katılması gerektiğini hatırlatan Lavrov, Suriye’nin komşu ülkelerinin ve kriz sürecinde etkin olan İran’ın da konferansa katılması gerektiğini savundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA