Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Sus; sıra sana gelene kadar sus.

03 Ağustos 2015 Pazartesi 11:13

Gelişmiş ülkenin ne olduğunu tanımlayamasak bile ; ancak anlar gibiyiz.

Bu siyasetçilerin, sabah akşam değil; onlarca yıldır, hepimizi teker teker kandırdıkları bir ilkesizlikteyiz çünkü. O yüzden, gelişmiş ülkeleri anlayamayız, sadece tahmin edebiliriz.
Hepmizi tek tek kandırmak demek? Bugün seninki yan çizer; yarın benimki.
Partilere bak; birinin adı Adalet ve Kalkınma. İçinde ne ararsan var; dinle dalga geçeni; “atın içer” “hadi şimdi çıksınlar” emirleri, kralı  ne arasan var.
Uçuyor.

Diğer, Milliyetçi. Partinin içinde ülkücünün en bilinçlisinden; çağdaşına kadar var. Fakat lider; 1947; ikinci dünya savaşı bitmiş; seninki “Bahçeli Devlet” anlaşıyla; ülke yönetecek.

Saygısız da; kendi gibi düşünmeyene katlanamayan; bastırılmış bir sünepelik güdülenmesi gibi; etrafa bir garip; pro-aktif dalga yayıyor.
Partiyi dibe vurdurmuş; fakat koltuğa yapışık. Gitmez gidemez.
Tayyip Abi’sinin  enbüyük destekçisi. Gelişmişlik bu ülkeye zor gelir gelişir. Geçer yanımızdan ama asla  büyümez.

İnsanların harcanabilir gelirleri, gelişmenenin en önemli göstergelerinden biri. O yüzden, Bahçeli ve buna benzer, liderler fazla model veya proje anlatamazlar. Hem kendileri bilmez. Hem de bileni dinlemez. Varsa yoksa; ezan bayrak, toprak vatan.
Teröristi ağzından düşürmeyen adam; yalakanmış liderini asmayalım diye oy veren adamdır. Korkaktır; konuşamaz, sadece atar tutar. 
Hangi kafayla, böyle desteksiz atar; onu da anlayamazsın bu ülkede.
Gelişmişlik kim; burası neresi?
Harcanabilir gelir; bizleri ilgilendirir. Hırsızlık; talan veya rüşvet eksenli gelir sahibi olmayanları demek istedim.
Yoksa insanın eline, milyonlarca dolar da gelir veya geçer. Veya parayı sokacak yer de bulamaz. Bunu ne yapacağını, annesine babasına sorabilir.
Harcar, harcar, milyonları tüketemez. Şerefsiz para böyledir. Bitmez hergele. Akşam, anne baba diğer çocuklar, hala dayı dahil oturup karar vermeye çalışırlar. Devlet arazilerini, babasının malı gibi ona buna verirler, komisyonlar gelir gider. Harcanabilir gelir, burada da çok önemli sorundur. Çünkü cehalet vardır. Para deyince, gayri menkul veya mücevher aklına gelir, böyle istisna tiplerin.

Halk içinse harcanabilir gelir büyük altatmacadır. Devlet; en gelişmiş ekonomilerde bile bir eliyle verir; öbür eliyle geri alır. Sayılı insanın harcanabilir geliri yüksek olmak zorundadır. Neden? Çünkü, toplumun büyük bir kısmının bu sayılı zengine hayran olması istenir. O kikiriklerin, örnek alınmasıdır. Yoksa gerisi, ölmek veya ölmemek arasında sitediği kadar gitsin gelsin. Hiç sorun olmaz. Giyotin kafalı siyasetçilere.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA