Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taksim ‘Aile’ Gezi Parkı!
08 Temmuz 2013 Pazartesi 15:11

Taksim ‘Aile’ Gezi Parkı!

Vali Mutlu, Emniyet Müdürü Çapkın ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, halkın uğruna gaz, cop ve tazyikli su yediği Gezi Parkı'nı ailelerin kullanımına açtı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan Gezi Parkı’nda basına poz verdi.

‘PARK DERİNMİŞ GİBİ ÇEK’
Vali Hüseyin Avni Mutlu basın mensuplarına “bizi bir de buradan çekin”, “Parkın derinliğini de alın” gibi komutlar verdi.

‘ÇALIŞMALAR MÜKEMMEL’
Vali Mutlu, Gezi Parkı’nda Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmış olan son düzenlemeleri görmek üzere yerinde bir tespit ve inceleme yaptıklarını söyledi ve “Yapılmış olan çalışmaların  ne kadar mükemmel olduğunu gördük.” diye konuştu.

Vali Mutlu sözlerine şöyle devam etti:

‘FISKİYELERLE SÜSLÜ CENNETTEN BİR KÖŞE‘
Büyükşehir belediyemize yürekten teşekkürlerimizi iletiyoruz. Ağaçlarla çiçeklerle fıskiyelerle süslü bu park cennet İstanbulumuza yeni bir cennetten köşe hediyesi oluyor. Ümit ediyoruz halkımız tarafından da da bundan sonraki süreçte İstanbulluların hizmetine girecek.

TAKSİM ‘AİLE’ GEZİ PARKI
Eksiklikler olabilir bundan sonra da eksik yerler tamamlanır. Aileleriyle çocuklarıyla halkımız gelecek parkları kullanacak. Parklar; çocuklar, aileler, yaşlılar, gençler içindir. İstanbullulara ait olan parkın İstanbullularla buluşma vaktidir. Halkımızı buraya davet ediyoruz.

RAMAZAN ÇADIRI OLMAYACAK!
Beyoğlu belediyesinin böyle bir çadır kurma faaliyeti söz konusu değildir. Burada çadır kurulması söz konusu değil. Ama yine Beyoğlu belediyesinin burada bir ramazan etkinliği var. Ramazan ayına mahsus sadece oruç saatlerine mahsus olmak üzere belli bir mühlet etkinliği olacak. Ancak bu iftar saatlerinde olacak. Ancak tüm gün çadır olmayacak.

MUTLU’DAN TAKSİM DAYANIŞMASI’NA MESAJ
Halk huzur ve güvenlik içinde parkı kullanamaz ve burası bir gösteri alanına çevrilirse bu halka eziyet olur. Gösteri yapmak isteyen kişiler, bize müracaat ederse bu haklarının kullanımını sağlarım. Ama bir grup “Gezi Parkı’nın bizden başka sahibi yok” diyerek burayı işgal etmeye çalışırsa buna müsaade etmeyiz. Huzursuzluk ve çatışma istemiyoruz. Ramazan Ayı’nın kucaklaşmaya vesile olmasını istiyoruz. Herkes kıymetlidir ve herkes hukuka tabiidir. Kimsenin “ben burada istediğim kadar oturur, parkın kontrolünü ele alırım” demeye hakkı yoktur. Burası bir işgal ve slogan atma alanı değil, istirahat alanıdır. Bunun dışına çıkan gösteri ve yürüyüşlere müsaade etmeyiz. Hukuk dışı gösteri ve yürüyüş çağrısı yapmak da suçtur. Kanunsuz yürüyüş çağrısı yapanların hepsi açıkça suç işlemektedir. Artık buna son verme zamanıdır. Ramazan’ımızı zehir etmeyelim.

Kimse parklarda kamu alanlarında izinsiz gösteri yapamaz ve gösteriye çağrı yapamaz.

MUTLU: GEZİ İLE İLGİLİ MAHKEME KARARI YOK
“Gezi Parkı’na mahsus hiçbir mahkememizin kararı yoktur. Buradaki imar kararlarıyla ilgili bir karar vardır. Ancak bu kararlar Gezi Parkı’yla ilgili değildir.”

İÇERİDE AÇILIŞ DIŞARIDA DİRENİŞ!
Vali Mutlu, Gezi Parkı’nın açılışını yaparken dışarıda da protesto vardı. Islık çalan bir grup, ”Her yer Taksim her yer direniş” sloganları attı.

PALALI SALDIRGAN OLAYI
Bunları inceleyip değerlendirerek inceliyoruz. Hiçbir şey yapılmamış gibi haberler de çıktı. Yakalayan emniyet sonuçta. Emniyet şahıslarla ilgili gereken çalışmayı kısa süre içinde yaptı. Emniyetin şahısları koruduğu yönündeki değerlendirmeler yanlış değerlendirmelerdir.

“PARKTA EŞİMLE ÖPÜŞEBİLECEK MİYİM?”
Bir kadın vatandaşın sorduğu ‘parkta eşimle öpüşebilecek miyim?’ şeklindeki soruya Vali Mutlu şöyle cevap verdi:

En çok merak ettiğiniz soru bu mu? Bu sizin gönlünüzden geçen bir şey. Ben size bir şey söyleyeyim. Toplum içerisinde yazılı hukuk kuralları gibi hukukun kaynaklarından biri örf ve geleneklerdir. Ben hukukçuyum. Hukukun kaynakları içinde örf ve gelenekler de vardır. Hakim gerektiğinde hukukun içine yazılı bir kaynak bulamazsa kararlarını örf ve geleneklere göre verir. Bu toplumda sizin bahsettiğiniz şekilde bir yaklaşım varsa ve millet yadırgamıyorsa istediğinizi yapabilirisin. Ama ortak geleneklere saygı da bir gerekliliktir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA