Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taksim Meydanı’nı destekliyoruz
17 Haziran 2013 Pazartesi 16:38

'Taksim Meydanı’nı destekliyoruz'

İtalya’da eşcinsel yürüyüşünde bir rahip

İTALYA’da eşcinseller ve eşcinsel haklarını savunanlar sokaklara döküldü. Gösterilerin ilk ayağına başkent Roma ve Vicenza ev sahipliği yaptı. Vicenza’da rahip kostümü giymiş bir sokak sanatçısının, yürüyüş süresinde eşcinselleri ve onlara destek verenleri temsili olarak kutsaması göstericilerden büyük alkış aldı.

Vatikan’ın eşcinsellik karşıtı söylemlerinin etkin olduğu, yaklaşık yüzde 99’u katolik olan İtalya’da, eşcinsellerin haklarının tanınmamasından şikayet eden lezbiyen örgütü Arcilesbica Bergamo Başkanı Giulia Lorenzi, “Bu bizim için, homoseksüleller, lezbiyenler, transeksüeller ve biseksüeller için onurlu bir bayram. Çünkü bizim haklarımızı, ailelerimizi kabul etmeyen bir ülkedeyiz. Bugün bizim, İtalya’dan bizi tanımasını istediğimiz önemli bir bayram” diye konuştu. Lorenzi ayrıca, Vatikan’ın eşcinsellik karşıtı söylemleri hakkında da, “Her birey, isrediği her şeye inanmakta serbesttir. Din ayrı bir konu. İçimizde bir sürü inanan var” dedi.

İSTANBUL’A DESTEK

Yürüyüşe katılanlarlar arasında “Taksim Meydanı’nı destekliyoruz” dövizi taşıyan iki aktivist dikkat çekti. Üstsüz eylem yapan aktivistlerden Anna Menegon, “Bu dövizle Taksim’de süren gösterileri ve verilen mücadeleyi desteklediğimizi göstermek istiyoruz.Eşcinsel yürüyüşü, mücadele, hak isteminin olduğu bir günü ifade eder” dedi. Diğer aktivist Andrea Bianchi ise, “Teşekkürler Taksim. Hepimiz sizinleyiz” diye konuştu. Yürüyüşte ayrıca bir katılımcının, “Tanrı eşcinselleri sevmiyorsa, neden bu kadar sevimliyiz?. İstanbul eşcinselleri” yazılı döviz taşıması dikkat çekti. 

“BURADAYIM ÇÜNKÜ OĞLUM EŞCİNSEL”

Göstericiler arasında eşcinsellerin ebeveynleri de yeraldı. Padova Eşcinsel Aileleri ve Arkadaşları Derneği (AGAPO) adına gösteride yeralan ve ailesiyle birlikte “Biz eşcinsel değiliz ama eşcinsellerin yanındayız. Eşcinsel karşıtlığına son” yazılı pankart taşıyan Lorenzo Pegoraro, “Buradayım çünkü oğlum eşcinsel. Onların haklarına tanıklık etmek üzere buradayım. Haklar herkes için eşittir” dedi. Vatikan’ın eşcinsellere yönelik negatif tavrı hakkında ise, “Ben Hristiyanım. Papa Francis’le birlikte nihayet bizim hakkımızda da konuşulmaya başlandı” dedi. 

EŞCİNSELLERE RAHİP ŞOKU

Yürüyüşe katılanlar en büyük şoku, tarihi kent merkezine ulaştıklarında yaşadı. Bir anda yol kenarında bir sandığın üzerine çıkmış din adamını gören göstericiler kısa bir şaşkınlık yaşadı. Daha sonra bu kişinin din adamı değil, canlı heykel olarak performans sergileyen sokak sanatçılarından biri olduğunu anlayanlar, bozuk para vererek, temsili de olsa göstericilerin “kutsama” almasını sağladı. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı yürüyüş olaysız sona erdi. 

ARCİGAY DERNEĞİNİN KURUCUSU DA BİR RAHİP

Gösterilerin ikinci ayağı önümüzdeki haftasonu Palermo, Milano ve Bologna’da yapılacak. Palermo’da yapılacak gösterilere Parlamento’nun alt kanadı Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini ile Eşit Haklar ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Josefa Idem de katılacak. Gösteriler sırasında eçcinselleri bir çatı altında toplayarak, hak edinimlerini sağlamayı amaçlayan Arcigay Derneği’nin kurucusu komünist eşcinsel rahip Don Marco Bisceglia da anılacak. 1978 yılında muhafazakar kanattan iki gazetecinin “sözde” eşcinsel evlilik talebini olumlu karşıladığı gerekçesiyle kiliseden ihrac edilen Bisceglia, eşcinsel olduğunu açıklayıp, kendini sivil toplum örgütlenmesi çalışmalarına verdi. 20 yıl sonra kiliseye yeniden kabul edilen Bisceglia, AIDS hastalığı nedeniyle 2001 yılında hayatını kaybedene kadar Roma yakınındaki San Cleto Kilisesi’nde din adamı olarak görev yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA