Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Taksim Savaşı’nın sebebi

01 Haziran 2013 Cumartesi 00:42

Kaç gündür Taksim Parkı’nda polisle İstanbullular arasında gaz ve cop savaşı yapılıyor.

Bu savaşta elbette halk dövülüyor; yerlerde sürünüyor; gazla zehirleniyor.

Ama helal olsun onlara…

Bunca eziyete karşın, parktaki ağaçları kestirmemek için direniyorlar.

Bu polis saldırıları artık yabancı basının da ilgisini çekiyor. CNN International, dün Taksim’den gazlı bir yayın yaptı. Polis saldırısından nasibini alan CNN muhabiri yayını yarıda kesmek zorunda kaldı.

Yani Taksim savaşı; uluslar arası bir boyuta sıçradı:

Bir yanda ağaçları ve parkı savunan yiğit İstanbullular…

Karşılarında da “Biz sizi ezeriz!” diyen gazcı polis,

AVM YAPILACAK

Bu çatışmanın, Taksim’i daha güzel hale getirmek isteyen hükümete karşı birilerinin haksız direnişi gibi gösterilmesi büyük haksızlıktır. Çünkü; direnen gençler; ağaçların hayat hakkını, İstanbullunun hayat hakkını savunan insanlardır. Polis ise iktidarın emrinde çaresiz bir kolluk gücüdür. Onları Taksim Parkı’ndakilere saldırtan da iktidardır.

Paki derdi nedir bu iktidarın?

Para para para!

Taksim’in düzenlenmesi adı altında buraya bir Alışveriş Merkezi(AVM) yapacaklar. Ne işi var AVM’ninTaksim’de? Buraları park yapalım; diyenler şimdi orada dayak yiyor; gaz yiyor.

Park yıkılıp oraya AVM yapılacak, iddiamız boşuna değil. İktidarımız, Taksim’i güzelleştirmek değil; Taksim’i AKP’li birilerine rant alanı halinde taksim etmek peşindedir. Bunu Başbakan Erdoğan nisan ayı sonunda açıklamıştı. Dediğini hatırlayın: “O zaman ne dedik, ‘olacak’ dedik, şimdi oluyor. Bu tabi kışla olmayacak. AVM, belki rezidans olarak hizmet görecek.”

Şimdi orada meşhur yandaş Kalyon İnşaat her yanı oyuyor, söküyor; altyapıyı hazırlıyor. Halk ise, “Elini Taksim’den çek!” diyor. Helal olsun, orada günlerce direnenlere.

***

AVM’yi koruma altındaki Taksim’e sokmak için yasaları bile çiğnediler. Bu işi orada eskiden var olan ve yıkılmış bulunan Topçu Kışlası’nı yeniden yapmak biçiminde gündeme getirdiler. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Gezi Parkı’nın yerine 1940 yılında yıkılan Topçu Kışlası’nın yeniden yapılmasına ilişkin projeyi “Gezi Parkı’nın tarihe tanıklık ettiği” gerekçesiyle uygun bulmayarak oybirliğiyle reddetti. Ama AVM’ciler durmadılar. Hemen bu kararı Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’na götürdüler. Nasıl bir yüksek kurul ise orası, Topçu Kışlası’na izin verdi.

Ve böylece kışla adı altında AVM ve rezidans inşaatının önü açılmış oldu.

Bu projenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden geçirilmesi sürecinde oraya AVM yapılması söz konusu olmadığından CHP’li üyelere de meydanın yayalaştırılmasına evet oyu vermişlerdi. Ama şimdi o oylar da istismar edilerek Taksim’e ticaret merkezi yapılmak isteniyor.

İstanbul’u böyle oyunlarla yağmalayanlara ne diyorsun ey İstanbul halkı?

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA