Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taliban sekiz Türkü kaçırdı
22 Nisan 2013 Pazartesi 11:00

Taliban sekiz Türk'ü kaçırdı

Taliban militanlarının Afganistan’ın doğusuna zorunlu iniş yapan bir helikopterdeki sekizi Türk, dokuz kişiyi rehin aldığı bildirildi.

Afgan yetkililer Pazar gecesi Logar eyaletindeki Azra bölgesine iniş yapan helikopterin güvenlik güçleri tarafından bulunduğunu ancak dokuz mürettebat ve yolcunun helikopterin içinde olmadığını bildirdi.

AFP’ye konuşan yetkililer, Taliban kontrolündeki bölgeye inen helikopterdekilerden sekizinin Türk diğerininse Afgan vatandaşı olduğunu söyledi.

Yetkililer, daha önceki açıklamalarında helikopterdeki Türk sayısını dokuz olarak açıklamıştı. Dışişleri Bakanlığı, helikopterde Türk vatandaşlarının olduğu yönündeki bilgilerin henüz doğrulanmadığını belirtti.

NATO'YA MALZEME TAŞIYORDU

Helikopterin acil iniş yaptığı sırada NATO’nun Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü’ne (ISAF) yiyecek ve yardım malzemeleri taşıdığı açıklandı.

Reuters, başkent Kabil'deki NATO üssüne gitmekte olan helikopterin Khorasan Cargo Airlines isimli bir şirkete ait olduğunu bildirdi. Reuters'a konuşan bir şirket yetkilisi, helikopterin kötü hava şartları nedeniyle iniş yaptığını söyledi.

Logar Valiliği Sözcüsü Din Muhammed Derviş ise helikopterin iniş nedeninin teknik arıza olduğunu belirtirken, Taliban helikopteri acil iniş yapmaya kendilerinin zorladıklarını iddia etti.

ISAF, helikopterin bulunması için Afgan yetkililere yardım ettiklerini açıklamıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA