Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihi kilise tinercilere kaldı
04 Mayıs 2013 Cumartesi 14:07

Tarihi kilise tinercilere kaldı

250 metrekare kapalı alana sahip Rum kilisesinin restorasyonu geçen yıl tamamlandı.

İZMİR’in Menemen İlçesi’nde geçen yıl restorasyonu tamamlanan ve çevre düzenlemesi yapılması beklenen Agios Konstantinos Kilisesi, alkol ve uçucu madde bağımlılarının meskeni haline geldi. Tarihi kilisenin camlarının kırılıp, duvarlarına yazılar yazılması tepki çekti.

Mermerli Mahallesi, Hurmalı Sokak’ta uzun yıllar depo olarak kullanılan, mülkiyeti belediyeye ait 19'uncu yüzyıl eserlerinden Agios Konstantinos Kilisesi’nin kültür evi olarak kullanılmak üzere 2010 yılı Haziran ayı sonunda restorasyonuna başlandı. Restorasyonunda 10 kişilik bir ekibin görev aldığı 250 metrekare kapalı alana sahip Rum kilisesinin restorasyonu geçen yıl tamamlandı. Ancak restorasyon tamamlanmasına rağmen, istimlak edilen evlerin davalık olmasından dolayı çevre düzenlemesine başlanamadı ve kilise bir türlü kültür evine dönüştürülmedi. Kültür evi olarak kullanılmayı bekleyen bina ve çevresindeki evler alkol ve uçucu madde bağımlılarının meskeni haline geldi. Tarihi kilisenin rengarenk vitraylarla süslü camlarının kırılıp, duvarlarına yazılar yazılarak tahrip edilmesi tepki çekti.

Özellikle akşam saatlerinde kilise ve çevresinde toplanan alkol uçucu madde bağımlıları nedeniyle tedirgin olduklarını belirten mahalle sakinleri, polis ve belediyeden gerekli önlemleri almalarını istedi.

Menemen Belediye Başkanı CHP'li Tahir Şahin, "Kilisenin çevresinde kamulaştırma çalışmaları sürüyor. Kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmasının ardından çevre düzenlemesini yapıp yapıyı hizmete açacağız. Yapının şu andaki durumu bizleri de rahatsız ediyor, korunması için gereken hassasiyeti göstermeye çalışacağız. Ancak asıl çözüm, kamulaştırmaların bir an önce tamamlanıp, hizmete açılmasında" dedi.

DHA
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA